Ağaç İşleme Dükkanınız İçin Bir Hava Kompresörü Nasıl Seçilir

Ağaç işleme kariyerine çeyrek yapraklık elektrikli zımpara makinesiyle başladım, hızlı bir şekilde rasgele yörüngeli elektrikli disk zımparalayıcıyla mezun oldum ve sonunda bir avuç içi zımpara ile zımparalama süresini önemli ölçüde kısaltabileceğimi fark ettim. 5 “Dynabrade zımpara makinesi ve Sears 3HP hava kompresörüne yerleştim. Hatamı fark etmem bir saatten az sürdü: Aldığım küçük kompresör, hava zımparalayıcısının hava talebini karşılamaya başlayamadı. Havanın bitmesine neden olacaktı. Neredeyse hemen bastırdığınızda hava zımparası işe yaramaz hale gelene kadar yavaşlardı, daha sonra bir dakika daha kumlama almak için basıncın tekrar oluşması için birkaç dakika beklemem gerekirdi.

İşleri daha da kötüleştirmek için, üç kişiyi zımpara makinesi olarak işe aldım ve bu yüzden üç makineyi gün boyu en yüksek hızda çalıştırmaya ihtiyacım olacaktı. Biraz matematik yaptım ve bunu yapmak için büyük bir tankla on beygir gücünde bir hava kompresörüne ihtiyacım olacağını keşfettim. Çok fazla para için kullanılmış bir tane bulduğum için şanslıydım, ancak üç fazlı güç ve daha fazlası gerekiyordu. Bir elektrikçinin binanın 208 volt 3 faz gücüne bağlaması için daha fazla para tükendi. Büyük hava kompresörü o kadar gürültülüydü ki binanın her yerinde ve bloktan aşağı duyulabiliyordu, ancak bu üç zımpara makinesini şafaktan alacakaranlıkta güçlüyordu. İyi haber, çok kısa sürede kurtardığı zımparalama süresi içinde kendisine para ödediğidir.

Hava zımparaları agresif ve verimlidir. Küçük kuzenleri ile karşılaştırıldığında daha hafiftirler. Zımparalarım hemen onlara aldı ve üretim başladı. Onlar kadar mutluydum. Yakında dükkanda büyük miktarda havaya ihtiyaç duyan hava kompresörünün yanı sıra başka bir makine daha vardı: bir Onsrud ters çevrilmiş pim yönlendiricisi. Günün sonunda dükkânı temizlerken tezgah ve makinenin talaşlarını üfleyebilmek de harikaydı. Kompresör ayrıca tamamlanmış mobilyaların yüzeylerine püskürtmek için de kullanılmıştır.

Yıllar sonra, bir kerede yalnızca bir adet zımpara gerektirecek şekilde evime daha küçük bir ağaç işleme dükkanı kurdum. Bu dükkan için, yarı boyutunda bir hava kompresörü aldım ve dükkanın bir köşesinde ses geçirmez bir odada izole ettim. Döşeme altından ¾ “galvanizli boruyu üç farklı uygun noktada üç regülatöre koştum. Bu mağaza için 80 galon hazneli 5 HP Ingersoll Rand modeli olarak satın aldığım makine. Dynabrade zımpara makinemin ihtiyaç duyduğu 80 PSI'da Kompresör bütün gün yeterince hava üretecek, kompresörün çok iyi yapıldığını söylemeliyim, tek yapmam gereken, gözetleme camındaki yağ seviyesini gözetmekti .. Geceleri, ana hava valfini kapatırdım. makinenin tarafı, elektriği açık bırakarak, kompresörü gece susturmak için.

  GCSE Matematik Kursu nedir? Veliler ve Öğrenciler İçin Bilgiler

Bu ana kadar okuduğunuzda, mağazanızdaki hava aletlerini çalıştırmak için bir hava kompresörü kullanmakla ilgilendiğinizi varsaymalıyım. Büyük olasılıkla, 2 kademeli pistonlu hava kompresörü, küçük ve orta ölçekli bir dükkanın ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Kural olarak, 5 HP hava kompresörü bir hava zımpara makinesine güç verir, 7.5 HP makine iki güç verir ve üç zımpara makinesi için 10 HP makineye ihtiyaç duyulur.

Kompresörün hava deposunun büyüklüğü önemli bir husustur: Tank ne kadar küçükse, kompresörün o kadar sık ​​açılıp kapanması gerekir, Bu hem motor hem de kompresör pompasında zamanla zordur ve daha fazla elektrik kullanır. 60 galonluk bir tanktan daha düşük bir hava zımpara makinesine güç sağlamak için kullanılan bir hava kompresörünü bile düşünmezdim ve 80 galonluk bir tankla kendimi çok daha rahat hissederim.

Bir hava kompresörünün ihtiyaç duyduğu elektrik gücü türü, başka bir husustur. Bulunduğunuz yerde üç fazlı gücünüz varsa, sorun yok. Üç fazlı motorlar elektriği tek fazlı motorlardan biraz daha verimli kullanma eğilimindedir. Büyük hava kompresörlerinin tümü 3 fazlı güç gerektirir, ancak 5 HP modelleri de iki yönlü geliyor. 3 fazlı gücünüz yoksa, küçük dükkanımda yaptığım gibi döner veya elektronik faz dönüştürücü ile üretebilirsiniz. Tek fazlı veya üç fazlı güç kullanıyor olsanız da, tek fazlı motorlar için 230V AC güce ve üç fazlı çeşitlilik için 208 veya 220V AC'ye ihtiyacınız olacaktır. Satın almadan önce herhangi bir hava kompresörünün voltaj ve amper gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Elektrikçiler pahalı olabilir.

İki kademeli bir kompresör pompası, bu boyuttaki bir makine için bir zorunluluktur. İki aşamalı makinelerin biri diğerinden daha büyük olan iki silindire sahiptir. Hava, ilk olarak kısmen sıkıştırıldığı ve tanka nihai sıkıştırma için daha küçük silindire gönderilen büyük silindire verilir. Hava sıkıştırıldıkça, ısı üretilir ve bu nedenle iyi bir makine her zaman yerleşik olarak kanatlı bir ara soğutucuya sahip olacaktır.

  Treasure Island Florida'nın Yaban Hayatı

Sıkıştırma sadece ısı üretmekle kalmaz, aynı zamanda tankta biten havadan su sıkar. Tanklar zamanla içeriden paslanabilir ve eğer kontrol altında tutulmazsa, paslanmış hava tankı sonunda patlayabilir ve büyük hasara ve hatta ölüme neden olabilir. Bu yüzden her gün su tankını boşaltmak kritik öneme sahip. Çoğu makine, tankın en alçak noktasında bir tahliye vanasıyla donatılmıştır. Kompresörün altındaki zeminin her yerine su püskürtmek istemiyorsanız, valfı yerden zeminin altına ya da drenaja gibi başka bir yere bağlamayı düşünebilirsiniz. Borulu su, bir lavaboya yokuş yukarı akar çünkü tanktan basınçlı hava ile itilir.

Ondan önce en az bir adet regülatöre ve bir su tutucuya ihtiyacınız olacaktır. Bunlar pahalı değil. Regülatör, kullanacağınız aletin (basınçlı, PSI 175) yerine (yani, 175 PSI) doğru hava basıncını ayarlamanızı sağlar.

Kompresör pompasının hava çıkışı, dakikada standart kübik feet (SCFM) veya dakikada sadece kübik feet (CFM) olarak ifade edilir. 5 HP kompresörünün tümü, dakikada aynı miktarda hava vermedi. Bu sadece motor beygir gücünün değil, aynı zamanda motorun çalıştığı kompresör pompanın verimliliğinin de bir fonksiyonudur. CFM ne kadar yüksek olursa, kompresörünüzün üzerinde durduğunuz taleplere ayak uydurabilmek için daha az açıp kapanması gerekir. Büyük bir tanktaki küçük bir kompresör pompası, küçük bir tanktan daha fazla hava üretmez. Tek fark, kompresörün her saat başı kaç kez döndüğü ve tankın her döngüde yeniden sıkıştırılması için geçen zaman olacaktır. Sonunda, SCFM'ye (veya CFM) motor beygir gücünden veya tank boyutundan daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Hava akımı herhangi bir kompresörün son ürünüdür ve CFM eldeki işe yeterli olmalıdır.

Tüm pistonlu hava kompresörleri, sıkıştırdıkları hava ile yağ atmaktadır. Tank, inç kare başına maksimum pound olarak tasarlandığında, bir basınç şalteri motora giden elektrik gücünü keser. Eşzamanlı olarak, mağaza ortamına belirli miktarda yağlı hava verilecektir. Kompresörün arkasındaki duvarda, pompa ve kompresörde ve zamanla yağ topladığını görebilirsiniz. Bu alarmın nedeni değildir, ancak periyodik temizlik gerekebilir.

  Estetik Plastik Cerrahiye Geçmek İçin En İyi 5 Neden

Pistonlu (pistonlu tip) hava kompresörleri ses çıkarır ve bu kendiniz, işçileriniz ve bulunduğunuz yeri çevreleyen diğerleri için planlamanız gereken bir şeydir. Sessizlik önemli bir kriter ise, vidalı bir hava kompresörü için ekstra para harcamayı düşünebilirsiniz. Vidalı tip kompresörlerde piston veya silindir yoktur. Hava, türbin tarzında büyük bir metal vida ile sıkıştırılır ve çok yüksek bir hızda döndürülür. Bu kompresörler pistonlu tipe göre daha pürüzlüdür, ancak çok pahalıdırlar. Sesli bir kamyon motorundan çok sessiz bir jet motoruna benziyorlar.

Umarım bu yazı sizin için yararlı olmuştur. Ağaç işleme dükkanınız için bir hava kompresörü satın almak, boruları, regülatörleri, hortumları, su tuzaklarını, kabloları ve elektrik teknisyenlerini göz önüne aldığınızda oldukça pahalı bir yatırım olabilir. Yapacağınız işlere eşit, ancak bundan daha fazlası olmayan bir makine satın almak isteyeceksiniz. Yanlış hava kompresörünü almak çok pahalı bir hata olabilir. Bunu yazma niyetim, size doğru olanı seçmek için ihtiyaç duyacağınız bilgiyi vermektir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın