Astronomi Gözlemevi Kubbeleri

Bir astronomi gözlemevi yaparken, konum, boyut, tahminler, bütçe ve ekipman gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, ekipmanın elemanlardan ve ayrıca hayvanlardan veya izinsiz giriş yapan insanlardan korunması gerektiğidir. Yine de aynı zamanda koruma, teleskopun hareket etmesini veya açı değiştirmesini engellemek için sert olmamalıdır. Bunun için en iyi çözüm, Astronomi Gözlemevi kubbeleridir. Koruma ile birlikte ışık yayılımını önlemede yardımcı olurlar.

Modern astronomi gözlem kubbeleri, hafif, kurulumu kolay, temizlenmesi kolay ve çeşitli ebat ve renklerdedir. Gözlemevi kubbenin bir yarım küre olması gerekmez, işlevi ekipmanı korumaktır ve yarı daire olmasa bile yapılabilir. Şekillerine göre birçok kubbe sınıfı vardır. Piramidal kubbeler sınıfı tüm yönlü yapılardan oluşur ve inşa edilmesi en basit ve kolay olanı, konik ya da davul biçimli kubbelerden de oluşur. Konik ya da tambur şeklindeki kubbeler, astronomun başın tam üstünde görmesini sağlamak için gereken tepe noktasında yarık sağlama problemi taşır. Bu gibi yarıklara kepenk sağlama konusunda başka bir problem var.

Panjurların üst üste binen eklemlerle yapıldığı birçok astronomi gözlem kubbesi vakası vardır. Çoğu durumda tek bir deklanşör yeterli olmayabilir ve çoklu deklanşör kullanılır. Esnek kepenkler, bazı durumlarda yarıkları kapatmak için de kullanılır, ancak daha sonra kuvvetli rüzgarlara, dolu fırtınalara, buz ve şiddetli yağmura dayanacak kadar güçlü olabilir.

Bir sonraki astronomi gözlem kubbeleri sınıfı, sahte yarım küre kubbeleridir, bunlar düz düzlemler ve ayrıca tek düzlem kavisli paneller kullanır. Ana ve en yaygın kullanılanları yarım küre küre kubbeleridir. Bunlar estetik açıdan en çekici kubbe türüdür. Dikkat edilmesi gereken nokta, kenar ve köşelerin sayısının daha fazla olması, sızıntı ve kırılma gibi yapısal sorunların daha fazla olması. Tüm astronomi gözlem kubbelerinin önemli bir yönü, kubbenin özgürce ve ideal olarak 360 derece hareket edebilmesidir. Ayrıca, astronomun gökyüzünü herhangi bir yönde veya herhangi bir açıda görmesine izin veren herhangi bir açıda teleskopu rahatça yerleştirebilecek bir açıklığa sahip olmalıdırlar. Aynı zamanda açıklık, ekipmanın rüzgâra, yağmura ve güneşe doğrudan maruz kalmasını önlemek için bir deklanşörle kapanma kapasitesine sahip olmalıdır.

  Çocuklar İçin Astronomi Eğitim İpuçları

Tasarımın en kritik ve en zor kısmı deklanşördür. Bir panjur üretmek kolay bir iş değildir. Sahte yarımkürenin stilinin trapez plakalardan imal edilmesi gerekirken, yarımkürenin stilinin iki yönde eğimli, böylece düzgün bir eğri oluşturan iki paneli vardır. Bu tür düzgün bir eğrilik yapmak, düz bir panel yapmaktan daha zordur. Sahte yarımkürede kubbeye yönlü bir görünüm vermek için birçok trapez plaka birleştirilir. Astronomi Gözlemevi kubbeleri, herhangi bir gözlemevinin ana kalışıdır, bir arka bahçe gözlemevi veya bir okul veya kurumsal gözlemevi olabilir. Gözlem kubbeleri, piyasada bulunan hazır astronomi gözlemevlerinde genellikle yarım küre şeklindedir. Astronomi gözlem kubbesinin rengi veya şekli ne olursa olsun, asıl işi ekipmanlara elemanlardan koruma sağlamaktır.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın