Astronomide Eski Mısır Başarıları

Eski Mısır uygarlığı, tüm dünyadaki ilk ve en büyük uygarlıklardan biriydi … ve eski Mısırlıların, siyasi ve sosyal gelişmeler dahil olmak üzere, insan yaşamının birçok tarafını kapsayan birçok başarıya imza atmaları birçok bilimsel dalda. Şimdi astronomi biliminde neler başardıkları hakkında konuşalım.

Mısırlılar yıldızlara ve takımyıldızlara çok ilgi duyuyorlardı ve bu heyecan verici bilime çok dikkat ediyorlardı. Orta Krallık'tan takım yıldızları genellikle yıldızların görünür veya görünmez olduğunu gösteren yıldız saatleri olarak tabutlarda gösteriliyordu.

Yeni Krallık'tan, mezarların ve tapınakların tavanları genellikle yıldızların takımyıldızını gösterdi. Bu takımyıldızlar bugün gördüklerimizle aynıydı, ancak farklı bir şekilde temsil edildiler. Örneğin, Orion kafasını çeviren bir adam olarak temsil edildi ve Ursa Major boğa güreşçisi olarak temsil edildi. Orta Krallık’tan Mısırlılar, geri kalanı bilmeyen, genellikle gökyüzünün Mısır tanrısı Horus’la ilişkilendirilen yıldız olarak bilinen beş gezegeni tanıdılar:

* İki ülkeyi sınırlayan Horus olarak bilinen Jüpiter

* Mars, kırmızı Horus olarak bilinir

* Sebegu (Seth ile ilişkili bir tanrı) olarak bilinen Merkür

* Horus olarak bilinen Satürn, gökyüzünde boğa

* Sabah tanrısı olarak bilinen Venüs

Eski Mısırlılar birçok farklı pratik taraf için astronomiyi kullandılar … ve en iyi başarılarından biri, yeni yılı her zaman Temmuz ortasındaki Sirius'un yükselişiyle ve Nil'in yıllık seliyle çakışacak şekilde ayarlamaktı.

Her yıl ve aynı anda sel oldu. Antik gökbilimciler ve rahipler, seleğin her zaman yaz gündönümünde gerçekleştiğini fark ettiler; bu, tam da Sirius'un parlak yıldızı Sirius'un güneşten önce yükseldiği zaman oldu ve böylece, yıllık seli tahmin edebildiler; Onlara önemli güç. Ardından yılı on iki ay olan 30 günlük bir süreye ayırdılar ve ardından beş günlük bir bayram dönemi geçirdiler.

Buna ek olarak, Mısırlılar, şu anda Büyük Ayı ve Orion olarak adlandırdığımız takımyıldızların görünürlüğüne dayanan tapınak yapımı törenlerini planlarken astronomiyi kullandılar … aynı zamanda önemli noktaları belirleyebilirlerdi. Kuzey Yıldızını gözlemleyerek piramitlerin oryantasyonu için. Son olarak, Yıldızların, Yunanlıların astrolojiyi tanıttığı Ptolemaik döneme kadar Mısır'daki insanların kaderini tahmin etmek için kullanılmadığını söylemek önemlidir. Mısır'daki en ünlü burç Denderah'daki tavandadır ve MS 1. yüzyıla kadar uzanır. Bu zodyak, Aslan, Koç ve Boğa dahil tüm tanıdık burçları görüntüler.

  Kardiyo Egzersizleri Yaşam Kalitesini ve Miktarını Nasıl Artırır?

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın