Bilgisayar Teknolojisi – İyi mi Kötü mü?

21. yüzyıl, bir çok amaç için teknolojik atılımlar ve gelişmeler, bir amaç için kullanılan teknolojiler ve insanların işlerinde daha verimli olmalarına yardımcı olarak insanların yaşamlarını daha iyi hale getirme yaşıydı. Bu tür teknolojik gelişmelerden biri bilgisayar teknolojisidir.

Bilgisayar teknolojisi, odanın büyüklüğünde bir bilgisayardan başlayarak küçük, iyi tasarlanmış bir avuç içi üstü bilgisayara kadar büyük oranlarda büyüdü. Günümüzde bilgisayarlar, özellikle işte, şirketler, işletmeler, okullar, ofisler ve hatta evlerde insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Dünyayı küçültdü, ama dünyamızı daha iyi yaptı mı? Daha sonra bilgisayar teknolojisinin iyi ya da kötü olup olmadığını sormamıza yol açardı. Şimdi ilk önce bazı kötü etkilere bakmaya çalışalım. Bilgisayarların ortaya çıkması ve internette pornografik sitelere erişmek kolaylaştı, çocuklar daha açık içeriğe daha fazla maruz kaldılar; bazı öğrenciler bilgisayar oyunları oynarken, çalışmalarına odaklanmalarını kaybedeceklerdir. Obezite vakalarının sayısı artmıştır ve çok sayıda insan arasında daha az fiziksel aktiviteye yol açan çok fazla bilgisayar aktivitesine bağlanmaktadır.

Madalyonun diğer tarafında, bilgisayarlar yepyeni bir olasılıklar dünyası açtı. Dünya olayları hakkında bilgi edinmek artık daha kolay; İnternette bir iş bile bulabilirsiniz; savunucularını dünyanın her yerindeki çok sayıda insana yayabilirsin; ve en önemlisi, dünyanın diğer tarafında olsanız bile, birbirleriyle bağlantı kurmak artık daha kolay.

Bilgisayar teknolojisi, dünyadaki diğer tüm materyaller gibi ortak akılda tutularak yaratılmıştır. Tıpkı bir bıçak gibi, insanlar için pişirme süresini hızlandırmak amacıyla yiyecekleri kesmek ve dilimlemek için yapılmıştır, ancak insanları öldürmek için de kullanılabilir ve öldürmeyi durdurmak için bıçak kullanımını yasaklayamazsınız. Böylece, bilgisayarları, neden olabileceği sorunlardan dolayı suçlayamazsınız, soruna neden olan insanları kullanırlar. Dikkate alınması gereken dezavantajları ve avantajları vardır.

  8 Online Depolama Sistemleri

Ancak sorun bilgisayar teknolojisinin kendisi değil; sorun, onu kullanan insanlar üzerindedir. Bilgisayar teknolojisi genellikle düzgün kullanıldığında çok fazla yarar sağlayabilir, ancak akıllıca kullanıldığında büyük zararlar verebilir.

İnsanlar, dünyanın kaynaklarını nasıl kullandıklarına dair seçimlere sahiptir ve bu seçim, bazı malzemelerin insanları nasıl etkileyeceğini, iyi ya da kötü olacağına karar verecektir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın