Diyet Gibi Bütçeleme Çalışmıyor, İşte Alternatif

Diyet gibi bütçeleme işe yaramıyor çünkü millet bunu kendi yaşam tarzlarına yerleştirmiyor. Genellikle, bir finans çalışanının önerdiği bir angaryadır. Bütçeleme hedeflerine ulaşmak için daha iyi bir alternatif var mı?

Çoğu insan, kalanları, genellikle varsa, kalanları kurtarmaya çalışır. Warren Buffet'in tavsiyesine uyun, “Harcamadan sonra kalanları saklamayın; bunun yerine tasarruf ettikten sonra kalanları harcayın.” Soru şu hale gelir: Ne kadar tutacağınızı nasıl belirlersiniz?

Diyet Gibi Bütçeleme Çalışmıyor çünkü Bir Yaşam Biçiminin Parçası Değil

Bütçelemeye bakalım ve neden birçok insan için işe yaramadığını görelim. Bütçeleme, düzenli ve sistematik bir şekilde hedeflere ulaşmak için yeterli kaynağa sahip olmanın bir yoludur. Tutkulu olduğunuz disiplin, sebat ve hedeflere ihtiyaç duyar. Ayrıca, kısıtlayıcı bir araç olarak görürseniz, stres yaratabilir. Ardından, bugünün ucuz para, kolay kredi ve gösterişli gadget'larla baştan çıkarıcı pazarlanan tüketiciliğinde, birçok kişi bir bütçeye uymuyor. Millet “anlaşmayı” bırakmaya hazır değil. Bununla birlikte, bu anlaşmayı yakalamak için, genellikle herhangi bir maddi menfaati olmayan kredi için harcarlar.

Danışman olduğum çoğu insan bütçelemede zorluk çekiyor. Eğer onlar gibiyseniz, bütçeleme sıkıntısı çekiyorsanız, 2019'da yeni bir şeyler deneyin. Ancak, ilk olarak neden bir şey yapmanız gerektiğine karar verin. Neden şimdiki gibi davranmaya devam etmiyor ve istediğiniz kadar harcama yapmıyorsunuz? Bu soruyu Richard olarak adlandıracağım birisine sunduğumda, “Finansal durumumu iyileştirmem gerekiyor, şu anda devam edemem” dedi. Finansal stresi azaltması ve maliyesinde kontrolü hissetmesi gerektiğini belirtti.

Tasarruf Sonrasında Ne Kalanlar Harcayın

Warren Buffet’in tavsiyesine geri döndüğünde, Richard, 2019’a karar verdi, her ay tasarruf etmek için miktarları belirlemeyi ve ardından kalanları harcamayı planlıyor. Benim düşünceme aykırı olarak, tasarruf hedefleri belirlemek istemedi: biriktirilecek bir öğe, etkinlik veya proje. Bunun yerine, aylık 1000 dolar ayırmaya karar verdi.

  Vitruvius Adam ve Altın Oran

“Bu miktar gerçekçi mi?” Diye sordum.

Richard, “Evet, son altı ayımı harcayarak ve vurgulayarak kalıpları inceledikten sonra rakamı geliştirdim. Bu tutardan tasarruf edeceğime ve geriye kalanları değiştireceğime eminim.”

Richard, bu ünlü Warren Buffet teklifini günlük olarak masasına tutmaya karar verdi: “Birisi bugün gölgede oturuyor çünkü biri uzun zaman önce bir ağaç dikti.”

“Bu tasarruf yaklaşımı bütçeleme kadar strese neden olmaz mı?” Diye sordum.

Richard, “Hayır, harcama düzenimi biliyorum, aylık olarak fon ayırmam gereken kritik alanlar ve tasarruf yapmak istiyorum.”

İlk kaydetme yaklaşımı Richard'ı heyecanlandırıyor. Diyet gibi bütçelemenin işe yaramadığını biliyor çünkü yaşam tarzının bir parçası olması gerekiyor ve bu davranışı rutinlerine dahil etmeyi planlamıyor. Bununla birlikte, tasarruf yaklaşımını yaşam tarzının bir parçası olarak benimseyebileceğinden emindir, çünkü tasarrufların finansal stresi azaltmak için çok önemli olduğuna inanmaktadır. Bu yüzden, vergiden muaf bir tasarruf hesabına aylık 1000 dolarlık bir transfer düzenlemeyi planlıyor. Harcayabilecek tutarı kabul edilebilir bir kısıtlama olarak kabul edecektir. Dahası, bu yaklaşımın ortaya çıktıklarında acil durumlarla başa çıkmak için rahatlık sağlayacağını biliyor.

“Neden bir bütçeye tasarruf eklemiyor ve geleneksel bütçeleme yaklaşımı ile çalışmıyorsunuz?” Diye sordum.

Richard, “Tek tek kategorilere fon tahsis etmek ve izlemek istemiyorum. Yalnızca iki geniş başlık istiyorum: tasarruf ve harcama.”

Bütçeleme Diyet Gibi Değişim Taahhüdü Gerekiyor

Richard'a, bir ay içinde kritik bir harcama kategorisi olduğu zaman, o kategoriye bir miktar ayırdığını ve bir zarfa koyduğunu önerdim. Zarfa nakit para yatırmak istemiyorsa, üst harcadığı limiti not ederek üçe beş veya farklı boyutta bir kart koyabilir ve aydaki bakiyeyi ne zaman tüketeceğini bilmek için karttaki harcamayı kaydedebilir. .

Richard, aylık harcamalarını (bir uygulama ve internet bankacılığı kullanarak) tek bir nedenden ötürü kaydetmeye karar verdi ve kabul etti: Harcama biçimini ve harcamalarını daha iyi anlamak. Aynı zamanda, zorlukları tartışmak ve her ayın deneyimindeki özellikle yanlış davranışlardan öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için bir sorumluluk ortağı edinmeyi planlıyor.

  İspanyol Sinek Afrodizyak - Kadınlar İçin Bu Tanınmış Afrodizyak Alternatifleri

Temel olarak, kalanları kaydetmek ve daha sonra harcamak, harcama alternatiflerini sürekli olarak öncelik sırasına koymak ve aylık olarak harcama limitlerini kabul etmek anlamına gelir. Kendisini kurtarmak için kendinden motive olduğu için başarılı olacağına güveniyor ve bütçe denemeye, sonra başarısız olmaya ve tasarruf etmeme döngüsünü kırmak istiyor.

Bütçeleme yaklaşımınız nasıl? Diyet gibi bütçeleme işe yaramıyor, çünkü genellikle bir yaşam tarzı meselesi haline gelmiyor, ancak insanlar onu sinir bozucu bir program olarak görüyorlar. Aslında, sorun bütçeleme değil, insanların buna yönelik tutumu. Finansmanınızla ilgili radikal bir şey yapmanın zamanının geldiğini düşünüyor musunuz? Richard planlıyor ve ben de onunla çalışmayı düşünüyorum. Onunla seyahat etmekten heyecan duyuyorum ve amigo olması için kararlıyım.

Tüketici Borcu Tasarrufu ile Ortalama Borç Geri Ödemesi

Richard'ın bir ipoteği dışında borcu yok. Tüketici borçları olsaydı, yeni prosedüre başlamadan önce bunları ortadan kaldırmak için “tasarruflarını” odaklamasını öneririm.

Para biriktirecek paranız yoksa, maaş-çek-çek-çek ödemesi gerekiyorsa ne olacak? Tek seçeneğin, sahip olduklarınla ​​çalışmak. Ancak bu şartın bir bütçe ile çalışmanız gerektiğine inanıyorum. Ne kadar küçük olursa olsun bir miktar belirleyin ve bu tutarı yalnızca mevcut durumunuz dışında çalışırken disiplini almak için değil, acil durum fonu oluşturmak için de ayırmaya başlayın. Bu fonu oluşturmak için, daha az kazanıyormuş gibi yapın ve farkı kaydedin.

Pek çok kişi tasarruf için yeni bir karar alır, parayı idare etmede daha iyi veya mali durumlarını iyileştirmede benzer bir yaklaşım izler. Meselenin mali olduğunu anlamamız kritik, ancak bu konudaki tutumumuz.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın