Gençler, Çocuklar ve Kaygı

Yetişkinlerin çoğu zaman endişe duyduğu gibi, çocuklar ve gençler de olabilir. Bazen bu endişe stresli veya travmatik olaylar tarafından ortaya çıkar, ancak çoğu zaman belirli bir stresör tanımlanamaz.

Birçok anksiyete bozukluğu olmasına rağmen, çocuklarda ve ergenlerde en sık görülenler Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu ve Sosyal Anksiyete Bozukluğu'dur. Bu çocuklar çok endişelenmekte ve sosyal durumlarda sıkıntı yaşamaktadır. Çok küçük çocuklarda anksiyete sıklıkla Ayırma Anksiyetesi Bozukluğu ve Spesifik Fobi olarak kendini gösterir. Bu semptomlar genellikle bakıcılardan ve çeşitli, görünüşte haksız korkulardan ayrılma konusunda büyük isteksizlik içerir.

Çocuklar, semptomlara erişkinlerden farklı tepki gösterirler ve bu da tanıyı çok zorlaştırabilir. Bir “faz” veya rasyonel kaygı ile gerçek bir rahatsızlık arasında ayrım yapmak da zor olabilir. Her iki durumda da, çocuğun okuldaki iyilik ve başarı hissine büyük ölçüde müdahale edebilir.

Chris Burke’e göre, Tennessee’deki Franklin’deki Rehberlik Merkezi’nden okulla irtibat kuran bazı ortak kaygılar, kırmızı bayraklar:

“eğer öyleyse” ileride yapılacak şeylerden endişe ediyor – bu endişeler hakkında tekrarlayan sorular
mükemmeliyetçilik, aşırı öz eleştiri, hata yapma korkusu ve kendini suçlama
Stresli bir durumda kolayca sıkıntılı veya ajite olabilir – bozulabilir ve bozulmaz hale gelebilir
baş ağrısı, karın ağrıları, uyku bozuklukları, kabuslar, yalnız uyumayı reddetme
Terleme, ağır nefes alma, kalp yarışı, yüzün veya boynun kızarması gibi endişeli olduğunda stresin fiziksel belirtileri
aşırı sorumluluk sahibi, insanları memnun eden, gereksiz özür dileyen
okul, dini faaliyetler, aile toplantıları, tatiller, görevler, hatta arkadaş evleri gibi faaliyetlerden kaçınma
Tedavi edilmeyen kaygı, depresyonun yanı sıra sosyal izolasyona da yol açabilir. Teşhisi konduktan sonra doktorunuz ilaçlarla veya ilaçsız olarak yardım edebilir. Belirtiler, çocuğunuzun zaten aldığı bir ilacın yan etkileri olabilir.

  Ergen Akran Basıncı - Yerleşmek İsteyen

Çocuğunuzun bir anksiyete bozukluğundan muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, önce okuldaki davranışlarını araştırabilirsiniz. Çocuğunuzu her gün farklı bir ortamda gözlemleyenlerden girdi almak faydalı olabilir. Çocuğunuzun öğretmenleri benzer şeyler görüyorsa, endişelerinizi bir doktorla daha da ileriye götürmek akıllıca olur. Tüm katılımcılardan gelen bilgilerle uygun bir tanı koyabilecektir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın