Genişbant Teklifleri Nasıl Karşılaştırılır

Birçok seçenek sunan İngiltere'deki pek çok sağlayıcı ile, gereksinimlerinize uyacak geniş bantlı bir paket seçmek gerçekten zor olabilir. İşte bir ev genişbant çözümü alırken göz önünde bulundurulması gereken ana faktörler.

Ortalama Geniş Bant İndirme Hızı

Yakın zamana kadar, genişbant sağlayıcıları sadece 'Hızlandı' hızlarının reklamını yapmayı başardılar. Ancak, son düzenleme şimdi “Ortalama hız” göstermeleri gerektiği anlamına geliyor.

Ortalama hız, müşterilerin en az% 50'sinin yoğun zamanlarda elde ettiği hız olarak tanımlanır. İngiltere hükümet haberleşme düzenleyicisi Ofcom, en yoğun zamanı 8:00 – 22:00 saatleri arasında tanımlamaktadır.

Değişime rağmen, alacağınız gerçek hız elbette aşağıdakileri içeren bir dizi faktöre bağlı olacaktır:

 • Bağlantı türü, ör. kablo veya elyaf

 • Evinizin telefon santralinden ne kadar uzakta olduğu

 • Yaşadığınız bölge

 • Bağlantıyı kullandığınız günün saati

Genel olarak konuşursak, ortalama hız ne kadar yüksek olursa, paketin maliyeti de o kadar artar. İhtiyacınız olan hıza karar vermek, onu ne için kullandığınıza göre belirlenir.

Sadece internette gezinmek ve garip bir e-posta almak istiyorsanız, standart bir geniş bant bağlantısı yeterli olabilir. Öte yandan, müzik ve film yayınlayacak, çevrimiçi oyun oynayacak veya aynı anda birden fazla cihaz kullanan bir aileniz olacaksa, o zaman çok daha hızlı bir fiber bağlantısı gerekir.

Geniş bant bağlantınızı çok yavaş bulursanız her zaman yükseltebilirsiniz, ancak bunu sözleşme süresinin ortasında yaparken ek maliyete tabi tutabilirsiniz.

Geniş Bant Paketi Türü

Geniş bant sağlayıcıları genellikle üç tür paket sunar:

 1. Sadece geniş bant

 2. Geniş bant ve telefon

 3. TV'li geniş bant ve telefon

Genellikle geniş bantlı bir telefon bağlantısına ihtiyacınız olduğundan, yalnızca geniş bant sunacak çok az kişi vardır. Sen ne zaman geniş bant karşılaştır, çoğu paketin otomatik olarak bir Wi-Fi yönlendirici, hat kiralama ve bir tür çağrı ücreti paketi içereceğini göreceksiniz.

Birkaç tedarikçi, geniş bant ve telefon bağlantısının üstüne bir TV paketi de sunacak. Bu TV paketi sağlayıcılar arasında büyük farklılıklar gösterebilir, ancak genellikle aşağıdakilerin bir kısmını veya tümünü içerir:

 • Birden fazla saat televizyon kaydedebilen bir kutunun tedariki

 • Kutunun canlı TV'yi geri alma ve duraklatma yeteneği

 • Freeview kanallarını izleyebilme

 • Sky Sports, BT Sport veya filmler gibi premium kanallara abone olma seçeneği

 • Alıcı TV ve İsteğe Bağlı programları izleme yeteneği

Geniş bant sözleşme uzunluğu

Bir geniş bant paketine kaydolduktan sonra, iptal edebileceğiniz bir soğuma süresine sahip olacaksınız. Bununla birlikte, artık paketi istemediğinize veya yeni bir sağlayıcıya geçmek istemediğinize karar verirseniz, erken iptal için ceza ücreti ödeyebilirsiniz,

Bu nedenle, imzaladığınız sözleşmenin süresinden ve bu sözleşmedeki şartlardan memnun olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Genel olarak konuşan geniş bant sağlayıcıları aşağıdaki sözleşme seçeneklerini sunar:

 • 12 aylık sözleşme

 • 18 Ay Sözleşme

 • 24 Ay Sözleşme

 • Hiçbir sözleşme

Hiçbir sözleşme seçeneği sadece budur. İstemediğinize karar verene kadar aylık ücretinizi aylık olarak ödersiniz. Bununla birlikte, daha uzun bir sözleşme dönemine kıyasla sözleşme içermeyen bir seçenek genellikle aylık maliyet olarak artmıştır.

Geniş Bant Kurulum Maliyeti

Bu, sağlayıcının sizden geniş bant bağlantısını kurmaktan ve / veya ekipmanın evinize gönderilmesi için paket ve gönderim ücretini ayarlamanız için harcadığı ön maliyettir.

Bazı sağlayıcılar herhangi bir kurulum ücreti almazlar veya bazen kurulumu ücretsiz dahil etme teklifleri alabilirler.

Aylık Maliyet

Bu, geniş bant bağlantınız için ödeyeceğiniz aylık ücrettir.

Yukarıdaki tüm faktörlere karar verdikten sonra, seçiminizi gereksinimlerinizi karşılayan birkaç pakete daraltmalısınız. Ardından, ana seçim kriterlerinin ötesindeki ek özellikleri ve avantajları karşılaştırabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken diğer şeyler arasında telefon görüşmelerinin maliyeti, paketin ücretsiz hafta sonu ya da akşam görüşmesi, TV paketini seçmeniz durumunda kullanabileceğiniz kanallar, TV kutusunun işlevselliği ve geniş bant bağlantınızla sunulan ebeveyn denetimleri de dahil olup olmadığıdır.

  İman Nasıl Ayakta Kalır - Salih Dülger

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın