Gökbilimciler Güneşimizin İkiz Kız Kardeşini Buldu

Güneşimiz, Güneş Sistemimizin tam kalbinde görkemli bir şekilde hüküm sürüyor – sıcak-salınan, mükemmel bir kürek küresi. Birçok parlak özelliğine rağmen, Güneşimiz Dünya'nın gündüz gökyüzünde güzel, parlak ve şiddetli ışığıyla parladığı için yalnız, yalnız bir Yıldızdır. Ancak Sun'ımız, yakınlarda başka hiçbir yıldız akrabası olmadan, keyifli bir köpüklü şirket sağlamak için her zaman bu kadar yalnız değildi. Aslında Güneşimiz, 4 milyar yıldan daha fazla bir süre önce Samanyolu Gökadamızın uzak bölgelerine dolaşan tam anlamıyla trajik bir şekilde kaybolan binlerce kardeşi yıldız ile yoğun bir açık kümenin üyesi olarak doğdu. Kasım 2018’de, Portekiz’in liderliğindeki uluslararası bir gökbilim ekibi Astrofisica e Ciencias Enstitüsü Espago'da (IA) Araştırmacı Dr. Vardan Adıbekyan, bu uzun süredir kaybolan güneş kardeşlerini tespit etmek için yeni bir yöntem kullanarak, Yıldızımızın özdeş ikiz kız kardeşini bulduğunu açıkladı. Araştırmalarını açıklayan makale dergide yayınlandı Astronomi ve Astrofizik.

Güneşimizin kız kardeşleri binlerce kişidir. Bu uzun zamandır kayıp yıldızların hepsi aynı büyük kütlede doğmuş. açık yıldız kümesi 4 milyar yıl önce kendi yıldızımız olarak. O zamandan beri, bu kardeş yıldızlar uzaklaştılar – ve bazı tahminlerde bu kaybolan avcıların 3.500 kadarının olabileceğini öne sürüyorlar.

bir açık küme hepsi aynı anda dev, soğuk ve karanlık bir bölgeden oluşan birkaç bin yıldızdan oluşan bir kümedir. moleküler bulutve bu nedenle yaklaşık aynı yaştadır. 1100'den fazla açık kümeler Samanyolu Galaksimizde gözlendi – ancak gökbilimciler daha birçok şeyin var olduğunu düşünüyor. Karşılıklı çekim kuvveti ile sadece gevşek bir şekilde birbirine bağlanırlar ve Galaktik merkezin etrafında yörüngeye döndükleri gibi, diğer kümelerdeki ve aynı zamanda gaz bulutları ile talihsiz yakın fırçalar tarafından kolayca bozulurlar. Bu, galaksinin ana bölgesine bir göçün yanı sıra iç yakın karşılaşmalar yoluyla küme kardeşlerinin kaybolmasını tetikleyebilir. Açık kümeler genellikle birkaç yüz milyon yıl dayanır, en büyükleri birkaç milyar yıl hayatta kalır. Dramatik bir tezatla, büyük bir yerleşim yeri olan yıldızlar küresel yıldız kümesi birbirlerine daha güçlü bir çekim kuvveti uygularlar ve çok daha uzun bir süre bozulmadan hayatta kalabilirler. Açık kümeler Sadece aktif yıldız doğumun devam ettiği sarmal ve düzensiz galaksilerde tespit edilmiştir.

Genç açık kümeler içinde beşik olabilir moleküler bulut doğdukları, yarattıkları bir ateşleme H II bölgesiiyonize olan yıldızlararası atomik hidrojen bölgesidir. Normalde yıldızların yakın zamanda meydana geldiği, yalnızca kısmen iyonize olmuş gaz bulutu. Yüzlerce ışıkyılı arasında değişen bir boyuta ve santimetreküp başına birkaç ila bir milyon partikül yoğunluğuna sahip olmak, MERHABA BEN bölgeler herhangi bir şekilde olabilir. Bunun nedeni yıldızların ve içindeki gazların dağılımının düzensiz olmasıdır. Zaman geçtikçe, küme parçalayacak moleküler bulut. Genellikle, soğuk karanlık bulutun kütlesinin yaklaşık% 10'u radyasyon basıncı gazı uzaklaştırmadan önce yıldızlara birleşir.

  Astronomi Dürbünleri - Teleskopa Harika Bir Alternatif

Açık kümeler Yıldız evrimi çalışmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni, küme yıldız üyelerinin yaklaşık aynı yaşta ve kimyasal kompozisyona sahip olmalarıdır, bu da özelliklerini izole yıldızlara göre daha kolay tespit edilmesini sağlar. çok açık kümeler yardımsız insan gözüyle görülebilir. Bunlar görülebilir kümeler Dahil et Ülker, Hydrae ya da Alfa Persei Kümesi. Ancak, başka var kümeler, benzeri Çift kümeDürbünlerle veya teleskoplarla çok fazla şey gözlemlenirken, aletlerin yardımı olmadan zar zor görülebilir. Yaban Ördeği Kümesi (M11) bir örnek.

Diğerleri gibi açık yıldız kümeleriGüneşimizin doğum kümeleri zaman geçtikçe dağıldı ve Güneşimizin kayıp kız kardeşlerinin çoğu o kadar uzakta ki astronomların onları bulması çok zor.

Adibekyan, 16 Kasım 2018'de yaptığı açıklamada, “Güneş'in geçmişi hakkında fazla bilgi bulunmadığından, bu yıldızları incelemek, Galaksinin neresinde ve hangi koşullar altında oluştuğunu anlamamıza yardımcı olabilir” dedi. IA Basın bülteni.

Dr. Adibekyan IA ve Porto Üniversitesi Portekiz’de, “Patrick de Laverny’nin işbirliğiyle, Avrupa’dan AMBRE projesi.” AMBRE tarafından kurulan galaktik bir arkeoloji projesidir. Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve Cote d 'Azur Gözlemevi (Fransa)Arşivlenmiş spektrumlar için yıldız atmosferik parametrelerin belirlenmesi amacıyla ESO'NUN FEROS, HARPS, UVES ve ZÜRAFA spektrograflar.

Gökbilimciler ekibi daha sonra bu yüksek kaliteli spektral verilerini kullanarak … AMBRE projenin ikinci sürümünden elde edilen kesin astrometrik verilerle birlikte proje Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Gaia Dr. Adibekyan, “Güneş'in bileşimine en iyi uyan kimyasal bileşimleriyle yıldızları seçme, ardından bu yıldızların yaşını ve kinematik özelliklerini tahmin etme” görevini de ekledi.

Güneş Fidanlık

Güneş Sistemimiz, eski yıldızların uzun zamandır devam eden, nükleer fırınlarını oluşturan uzun kalan kalıntılardan oluşan karma parçalardan ortaya çıkmıştır. Güneşimiz (kayıp, pırıl pırıl kızkardeşler gibi), soğuk ve yoğun bir blob içinde sıkışıp doğdu; moleküler bulut Sezgisel görünse de, yeni, ateşli ve sıcak bir bebek yıldızı doğmadan önce her şey çok üşümelidir. Yıldız-doğum, yoğun bloğun sonunda kendi yerçekiminin yoğun çekme altında çöktü – böylece yepyeni bir bebek yıldızı doğurdu. Bu geniş ve karanlığın gizli derinliklerinde moleküler bulutlar çoğunlukla gazdan oluşan, çok daha az miktarda toz içeren, kırılgan ve narin malzeme iplikleri yavaş yavaş birleşir ve sonra birlikte toplanır – yüzbinlerce yıldır boy olarak büyür. Son olarak, acımasız yerçekimi çarpması nedeniyle acımasızca sıkılan bu küme içinde sıkışan hidrojen atomları hızla ve dramatik bir şekilde kaynaştırarak, yeni yıldız “yaşadığı sürece” devam edecek olan şiddetli bir yıldız ateşini aydınlattı.

  Simülasyon Hipotezi: Fizik ve Astronomiden Daha Fazla Kanıt

Yıldızımızın çapı, Dünya'nın yaklaşık 109 katı olan ve kütlesinin Dünya'nın yaklaşık 330.000 katı olan yaklaşık 864.337 mil. Güneşimiz tüm Güneş Sistemimizin kütlesinin yaklaşık% 99,86'sını oluşturmaktadır. Güneş kütlesinin yaklaşık dörtte üçü hidrojen (yaklaşık% 73) oluşur ve geri kalanı çoğunlukla helyumdur. (% 25) – oksijen, karbon ve neon gibi daha az miktarda daha ağır atom elementleri ile.

Güneşimiz bir G-tipi ana dizi yıldızı, spektral sınıfına göre. Güneşimiz gibi bir yıldız, hidrojen yanmasında hala yaşayan bir yıldızdır. ana sıra arasında Yıldız Evrimi Hertzsprung-Russell Diyagramı, ve gayrı resmi olarak (ve bir şekilde yanlış) sıklıkla sarı cüce Ancak, Yıldızımızın ışığı aslında beyaza sarıdan daha yakın. Yaklaşık 4.6 milyar yıl önce, yıldızların doğumunda maddenin çekimsel çöküşünden doğdu. moleküler bulut Çöken malzemelerin çoğu merkezde toplanırken, geri kalanı Güneş Sistemimiz olan yörüngeli bir diske düştü. Merkezi kitle sıcak ve yoğun büyüdü ve sonuçta başladı nükleer füzyon çekirdeğinde. Güneşimiz bu şekilde doğdu – ve tüm diğer yıldızlar da bu sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Güneşimiz şu anda hareketli, hareketli bir orta yaşama sahip ve dört milyar yıldan fazla bir süredir değişmedi. Muhtemelen beş milyar yıl daha bu kadar kararlı bir durumda kalacaktır. Sun'ımız şu anda her saniye yaklaşık 600 milyon ton hidrojen kaynatmakta ve sonuç olarak her saniye yaklaşık bir milyon ton maddeyi enerjiyle birleştirmektedir. Sıcak ve sıcak çekirdekten kaçmak için 10.000 ile 170.000 yıl arasında sürebilen bu enerji, Yıldızımızın göz kamaştırıcı ışığının ve vahşi ısısının kökenidir. Ancak, Güneş'in çekirdeğindeki hidrojen füzyonu artık hidrostatik dengede kalamayacağı bir noktaya düştüğünde, yaklaşık 5 milyar yıl içinde görünüşü değişecek. Bu noktada, Yıldızımızın çekirdeği, dış katmanları balon halinde olsa bile, yoğunluk ve sıcaklıkta çarpıcı bir artışa maruz kalacaktır. Bizim şişirilmiş kıpkırmızı Güneş, sonunda muazzam bir evrime dönüşecek. kırmızı dev yıldız Bu, Merkür ve Venüs'ü ve muhtemelen Dünya'yı da içine alacak. Ama ölmekte olan Güneşimiz bile, yamyamda kırmızı dev faz, mahkum gezegenimizi sarmaz, kesinlikle Dünya'yı yaşanmaz hale getirir.

  Çocuklar İçin Astronomi Bilimi

Ölen Yıldızımız nihayet o uzun yıldız yolunun sonuna ulaştığında, dış gaz tabakalarını dökerek yoğun ve serin bir yıldız cesedi olarak adlandırılır. beyaz cüce yıldız, bu artık süreç yoluyla enerji üretemez nükleer füzyon. Yıldızımız hem huzur içinde hem de güzelce yok olacak. Yeni ve hayalet Beyaz cüce Bir parıldayan, parıldayan, çok renkli bir kefen ile çevrili olacak bir gezegenimsi bulutsusuBu, bir zamanlar Güneşimizin dış gaz katmanları olandan ibaretti. Aslında, Gezegenimsiler o kadar güzel ki gökbilimciler sık ​​sık onları “Evrenin kelebekleri” olarak adlandırıyorlar.

Bir Tek Güneş İkiz

Güneşimizin sadece bir kız kardeşi Dr. Adibekyan ve ekibi tarafından keşfedilmesine rağmen, yıldızın kendisi – HD186302–çok özel Çünkü bu G3tipi ana sıra yıldız hem yaş hem de kimyasal bileşimde sadece bir güneş kardeşi değil, aynı zamanda Güneşimizin ikiziydi.

Güneş kardeşleri, astronomların Güneş Sistemimizin ötesindeki hayatı keşfetme arayışlarında umut verici olabilirler. Bunun nedeni, Sun'ımızın doğum kümesinde yaşayan kardeş yıldızların etrafındaki gezegenler arasında yaşamın taşınmış olabileceği bir ihtimal. Arasında yaşam transferi exoplanetary sistemler denir yıldızlararası lithopanspermia.

Dr. Adibekyan bu olasılık konusunda temkinli bir şekilde iyimser. “Bazı teorik hesaplamalar, geç ağır bombardıman döneminde yaşamın Dünya'dan diğer gezegenlere veya dış gezegen sistemlerine yayılması ihmal edilemez bir ihtimal olduğunu gösteriyor. kardeş adayımızın bir gezegeni var ve gezegen yaşanabilir bir bölgede, kayalık bir tür ve sonunda bu gezegen Dünya'dan gelen yaşam tohumları tarafından “kirlenmişse”, o zaman bir hayal edebileceğimiz şey var – ikinci bir Dünya yörüngesinde ikinci bir Sun “diye yorumladı 16 Kasım 2018 IA Basın Bülteni.

yaşanabilir bölge bir yıldızı çevreleyen Goldilocks sıcaklığın çok sıcak olmadığı, çok soğuk olmayan ancak tam kararında suyun yaşamı sürdüren sıvı fazda var olması için. Bildiğimiz yaşam, sıvı su olmadan gerçekleşemez.

Gökbilimciler ekibi IA Her ikisini de kullanarak bu güneş ikizinin etrafındaki gezegenleri avlamak için yeni bir misyon başlatmayı planlayın. HARPS ve ESPRESSO spektrograflar. ESPRESSO (Rocky Exoplanet ve Kararlı Spektroskopik Gözlemler için Echelle Spektrografı) yüksek çözünürlüklü bir spektrografi ESO'nun VLT'si. Uzak yıldızların yörüngesinde, hayatı barındırabilen Dünya benzeri gezegenleri aramak ve keşfetmek amacıyla tasarlanmıştır.

Güneş kızaklarının etrafındaki gezegensel sistemleri keşfetmek ve karakterize etmek, ortak bir ortamda gezegen oluşumunun sonuçları hakkında çok önemli bilgiler ortaya çıkarabilir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın