Jarrah ile Ağaç İşleme

Avustralya'nın en güzel ve çok yönlü ahşaplarından biri olan Güneybatı Avustralya’nın yerlisi olan Jarrah, Avrupa’daki yerleşimden bu yana çok çeşitli ağaç işleme ürünleri için kullanılmıştır. Jarrah zor, güçlü ve birlikte çalışması kolay olsa da, ahşap işçileri ahşabın sunduğu bazı zorlukları buldular ve bunların nasıl üstesinden gelinebileceğini bilmeleri gerekiyor.

Blackwood veya Queensland cevizleri gibi diğer Avustralya ahşabından farklı olarak Jarrah, dikkate değer bir silis içeriğine sahip değildir, bu nedenle kesme bıçakları aşınmadan aşırı derecede yıpranmaz. Bununla birlikte, kesme bıçakları Jarrah'ın sertliği nedeniyle talaş ya da ufalanma eğilimindedir. Jarrah'ı kesmek için, iyi ayarlanmış bir spokeshave veya el düzlemi kullanılması tavsiye edilir. Bıçak üzerinde 30 ° 'lik yüksek bir eğim kullanabilirsiniz ve keskin kalmasını sağlayabilirsiniz. İyi ayarlanmış bir kart kazıyıcı da mükemmel şekilde çalışır ve deneyimli bir ağaç ustası güzel bir 'alet dışı' elde edebilir.

Bir tür olarak Jarrah, bir tahtanın uzunluğu boyunca geniş bir renk değişimi aralığını gösterir. Bu, bir uçta lekeli karanlıktan diğerinde açık açık bir pembeye geçebilir. Birçok büyük ağaç işleme şirketi, bu zorluğun üstesinden gelip farklılıkları gidermek için Jarrah’ın üzerine bir renk yıkayarak ve kırmızıları ve sarıları donuklaştırmak için lake cila kullanarak. En iyi renk eşleşmesini sağlamak için, aynı tedarik kaynağının kullanıldığından emin olun, bu, aynı ağaçtan daha iyi bir renk eşleşmesi için aynı ağaçtan gelen tahtaların olasılığını artırır.

Ağaç işçileri ayrıca Jarrah'ın kendine özgü bir taneciğe sahip olduğunun farkında olmalı ve renkte olduğu gibi tahıl türü için de eşleştirilmelidir. Doğru renkte iki tahtanın yanı sıra yanlış tahılın olması tuzağına düşmek kolaydır. Kesilmiş ve çeyrek kesilmiş tahtalar bir paket içinde liberal olarak karıştırılırsa, bu durum abartılabilir. Yeni stok alındığında iyi bir fikir, planya üzerindeki en iyi yüzü hafifçe gözden geçirmek ve endgrain üzerine bir kod yazmaktır. Daha sonra tahtalar, çeyrek kesime veya geriye bakma durumuna göre istiflenebilir.

  Yatırım Yapmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilecek En Önemli 7 Şey

Çoğu ağaç işçisi, Jarrah'ın doğrudan güneş ışığına çok tepki verdiğini ve güçlü ışığa maruz kaldığında tozlu sarı olduğunun farkındadır. Jarrah mobilyaları sadece dağınık doğal ışık almalıdır ve yatak odası mobilyaları için iyidir. Ağaç işçileri de lakta renk atmasını hızlandırdığı ve renk atmasını düzeltmeyi daha da kötüleştirdiği için cilalama konusunda dikkatli olunmalıdır.

Doğrama ile ahşap işçileri eklemleri çok sıkı yapmamalıdır. Jarrah, yumuşak ahşaplarla aynı şekilde sıkıştırılmaz. Örneğin, sıkı zıvana yanakları olan bir zıvana zıvanada, eğer eklem birlikte zorlanırsa zıvana zıvana, zıvana yerleştirmek için üst ve alt kısım boyunca ayrılır. Özellikle küçük parça bölümü boyutlarına sahip sandalyeler gibi mobilyalar yapan ahşap işleri bunu özellikle zorluyor.

Dikkatli renk uyumu, seanslar arasındaki işi örtmek, doğramanın doğru şekilde yerleştirilmesi ve birkaç kat fazla kat kullanılması, ahşap işçisinin Jarrah ile çalışmanın zorluklarının üstesinden gelmesinin bir yoludur. Bunların dikkatlice düşünülmesini sağlamak, Jarrah ile çalışmak, diğer birkaç ağacın sunabileceği bir deneyimdir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın