Kişisel Finans Bütçelemenin Önemi

Finans, genellikle olması gerekenden daha karmaşık hale gelir ve serveti inşa etmek için uygun kişisel finansman bütçesinin stresli olması gerekmez. Basitçe birkaç basit kişisel finans kuralını izleyerek, bütçelemeniz yalnızca sizi finansal yollara geri döndürmekle kalmayacak aynı zamanda hepimizin hak ettiği servet oluşturma sürecine de başlayacaktır.

Sağlam bir servet inşa sisteminin ilkeleri, kişisel finans bütçelemeye dayanan temeli gerektirir. Sağlam ve tutarlı bütçeleme, kendi pahasına kırdığınız kişisel finans yasalarından biridir. Paranızı takip etmemenizin ve paranızın elinize nasıl girip çıktığını bilmenin maliyeti sevgilidir ve çok yaygın bir hatadır. Ancak, başarılı bütçeleme ilkeleri nelerdir.

Herhangi bir korkutucu hesaplamadan veya bütçe tablosu değerlendirmesinden önce gelen kişisel finans bütçelemenin ilk prensibi, tüm duyguları finansmanınızdan çıkarmaktır. Kişisel finans bütçeleme sırlarının ortaya çıkarması en zor ve en önemlisidir. Kendinizi borç kaygısı ile sarılmış, sayısız finansal zorunluluktan bunalmış veya sadece faturaları ve gelirleri saymaktan nefret ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak bu süreçten herhangi bir duygu çıkarmak için çaba sarf etmek çok önemli ve önemlidir. Bulunduğunuz yerin haritasını çizmek ve servet hedefinize doğru ilerlemeyi ölçmek için basitçe sayıları sayıyorsunuz. Duyguyu kişisel finans bütçenizden kaldırmak, devam eden bir çalışma olacak ve geri dönüşü için daima güvende olmalısınız.

Kişisel finans bütçelemesinin ne zaman atılacağının bir sonraki adımı hem varlıklarınızın hem de yükümlülüklerinizin bir listesini oluşturmak olacaktır. Bütçeleme sürecinde bu adımla net değerinizi değerlendirmeye çalışıyoruz. Sadece sahip olduğunuzun bir listesini yapmanız, her bir öğeye satılabileceği veya mevcut değerine ilişkin bir sayı atamanız ve bu listeden borcunuzu çıkarmanız gerekir. Örneğin, 1500 dolara satılabilen bir tekneye sahipseniz ve hala 750 dolara borcunuz varsa, net değerinizin bir parçası olarak kabul edilebilecek 750 dolara sahip olacaksınız. Kişisel finans bütçelemesinde bu rakamları belirleyerek, finansal olarak neye değer verdiğinizi geniş anlamda daha iyi bir fikir edinebiliriz.

  Hobi Olarak Model Oluşturma

Net değerinizin belirlenmesinin ardından bir sonraki bütçeleme adımımız, dinamik finansmanınızın ne olduğunu belirlemektir. Bu göründüğünden daha karmaşık geliyor, yalnızca aylık gelir kaynaklarınızın ne olduğunu ve bu gelir akışlarından her ay ne kadar kazandığınızı listelemenizi rica ediyorum. Ardından, aylık giderlerinizin bir listesini, bunların ne olduğunu ve aylık gelirinizden ne kadar çıkarıldığını derlememiz gerekir. Kişisel bütçenizi doğru şekilde bütçelemek, ne kadar küçük olursa olsun, her şeyi hesaba katarsak, hiçbir masrafı veya listeden bir kalemi bırakmak anlamına gelir. Bu bütçeleme görevi bize, mali durumunuzla birlikte, maddi kalıntınıza veya servet oluşturma hedefinize doğru seyahat etme hızınızı gösterir.

Her şeyi başardınız, kişisel finans bütçelemesinin akıllıca olduğunu. Artık değerinizin ne olduğunu değerlendirme yeteneğine sahipsiniz ve gideceğiniz yerin ne olduğu hakkında bir fikriniz var (servet oluşturma hedefiniz) ve aylık olarak ne hızla gittiğinizi biliyorsunuz. Bütçeniz, paranızın nerede olduğunu ve nasıl aktığını net bir şekilde anlamanızı sağlar. Bu bilgilerle, artık her ay biraz kişisel finansman bütçesinin yardımı ile daha akıllıca kararlar alabilir ve mali durumunuzu düzenleyebilirsiniz.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın