Kozmetik Cerrahide En Sık Görülen Komplikasyonlardan Bazıları

Ameliyat birçok kişi için korkutucu bir düşünce olabilir. Bazı komplikasyonların olasılığı her zaman vardır ve ameliyat sonrası bakım etkili değilse, tamamen iyi giden bir ameliyat ölümcül olabilir. Kozmetik cerrahide görülen en yaygın komplikasyonlardan bazıları:

hematom

Hematom temelde büyük ve ağrılı bir morluka benzeyen bir kan cebidir. Bu yan etki en sık meme büyütme prosedürlerinin yüzde 1-6'sında görülür. Aynı zamanda bir facelift sonrası görülen en yaygın komplikasyonlardan biridir. Eh, bu risk faktörü hemen hemen her türlü cerrahidir. Bununla birlikte, tedavi edilebilir ve kanı boşaltmak için genellikle ek ameliyatlar içerir.

Sinir hasarı

Farklı tip cerrahi işlemlerde sinir hasarı potansiyeli vardır. Estetik ameliyattan sonra, uyuşma ve karıncalanma çok yaygındır ve sinir hasarı belirtileri olabilir. Kadınların çoğu, meme büyütme ameliyatından sonra sinir hasarı nedeniyle oluşabilecek duyarlılıkta bir değişiklik yaşar.

enfeksiyon

Çoğu ameliyat, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olmak için ameliyat sonrası bakım prosedürlerini içerir. Bununla birlikte, kozmetik cerrahinin en sık görülen komplikasyonlarından biri olmaya devam etmektedir. Bazı durumlarda, enfeksiyon iç ve oldukça ağırdır. Bu durumlarda IV antibiyotik bir seçenektir.

Derin ven trombozu ve pulmoner emboli

Derin ven trombozu, derin bacaklarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durumdur – genellikle bacaklarda. Bu pıhtılar bazen parçalanırlar ve akciğerlere giderler. Bu pulmoner emboli olarak bilinir ve ölümcüldür. Bu komplikasyonlar nadir olsa da, ortaya çıktıklarında hasta için daha büyük bir risk oluşturur.

Skarlasma

Her türlü ameliyat izlemeyle sonuçlanır. Yara izleri, özellikle de görünüşünüzü iyileştirmeyi amaçlayan kozmetik bir ameliyattan sonra rahatsız edici olabilir. Doktor tavsiyelerini dini olarak izlerseniz, bu izler tedavi edilebilir.

Genel görünüm memnuniyetsizliği

Sonuçlarla ilgili memnuniyetsizlik bir gerçeklik ve bir olasılık olabilir. Özellikle yüz ameliyatları, sonuçlar hastanın beklentilerine göre değilse daha büyük bir risk oluşturur.

  Estetik Cerrahi ve Olumlu Etkileri

Organ hasarı

Liposuction, iç organlar için travmatik olabilecek bir işlemdir. Cerrahi prob iç organlarla temas ettiğinde delinmelere veya deliklere neden olabilir. Bunların onarımı ek ameliyat gerektirebilir.

Anestezi komplikasyonları

Anestezi komplikasyonları nadir değildir. Genel anestezi bazen inme, kalp krizi veya şaşkınlık, şaşkınlık ve titreme gibi komplikasyonlara yol açabilir.

seroma

Bu durum, kanınızdaki serum cildin altındaki havuzlarda ağrı ve şişmeye neden olduğunda oluşur. Genellikle çok büyük bir kabarcık gibi görünür ve herhangi bir ameliyattan sonra ortaya çıkabilir. Ancak, bir karın sıkışmasının en sık görülen komplikasyonudur. Bu seromalar enfekte olabilir. Bunları çıkarmak için, bir iğne delmek suretiyle tahliye edilirler. Ancak, tekrarlama ve daha fazla komplikasyon olasılığı vardır.

Kan kaybı

Herhangi bir ameliyatla, kan kaybı beklenir, ancak kontrolsüzdür ve ağır kan kaybı kan basıncında düşmeye neden olabilir ve ölümcül olabilir. Bu ameliyat sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

Kendinizi prosedür ve olası riskler hakkında eğitmek, ameliyat beklentilerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın