Matematik: Keşfedildi mi, İcat mı?

Sayılar ve onları yönlendiren matematiksel işlemler (ekleme gibi) fiziksel gerçekliğe sahip değildir. Herhangi bir yapı veya maddeye sahip olan malzemelerden yapılmamıştır. Sayıları / operatörleri, gelişmiş teknolojilerle güçlendirilmiş olsalar bile, beş duyunuzla tespit edemezsiniz. Sadece bir sayıyı görmek ya da duymak, Çarşamba'yı ya da güzelliği görmekten ya da duymaktan daha fazla gerçeklik vermez, bu kavramlara bağımsız gerçeklik verir. Ancak, güzelliğin ve Çarşamba'nın aksine, rakamların gerçekte gerçek gerçeklik dediğimiz şeyle daha fazla bağlantıya sahip olduğu görülüyor. Gerçekten gerçek gerçeklik, sayılara ve denklemlere çevrilebilir. Rakamlar, gerçek gerçekliğin ifade edildiği dildir.

Oysa, sayılar, matematik ve toplama, çıkarma vb. Gibi ilişkili işlemler zihinsel kavramlardır. Bildiğimiz kadarıyla, onlar yalnızca insan kavramlarıdır. Sayılar, matematik ve ilgili işlemlerin bağımsız bir yapısı yoktur; bağımsız bir maddeleri yoktur. Ölçüm birimleri, güzellik fikri, Çarşamba kavramı, insani duygular vb. Gibi diğer zihinsel kavramlara benzerler. Yaşamdan yoksun bir kozmosta, saat, ons, mil, Çarşamba, aşk, depresyon vb. Gibi kavramların hiçbir anlamı veya temeli yoktur. Bir elektron bir başka elektronu sevebilir mi? Elektronlar izin gün ve zaman kavramına sahip mi? Bir elektron, ikinci dereceden bir denklem hakkında başka bir elektron koleksiyonuna ders verebilir mi? İki ya da ikinci dereceden denklem, bir yıldız veya hatta bir elektronun aksine, hayattan yoksun bir kozmosta yoktur. Şimdi bunların hepsi, yaşamdan yoksun bir kozmosun istihbarattan yoksun olduğu varsayımıdır. Fakat eğer bir zeka evren – bir bilgisayar / yazılım programcısı gibi – yaratılmışsa, o zaman o evren, o evrenin yarattığı (programlanan) zekanın içinde yer alan tüm zihinsel kavramlara sahiptir.

Şimdi, insan zekasının tek kozmik zeka olduğunu ve insan zekasının daha önce matematiği yarattığını söyleyelim, çünkü keşfedilmeyi bekleyen matematiği kozmosa akıtan daha da yüksek bir zeka yoktur. Buradaki temel noktam, insanlar bir şey icat ederse, insanlar kuralları yaparsa, o zaman insanlar kuralları değiştirebilir. İnsanlar var olmadan önce, 6 x 7 = 42 kavramının hiçbir anlamı yoktu. Elektronlar, 7 veya 6 veya çarpma veya eşitlik veya 42 kavramına sahip değildir. İnsanlar bu anlamı verdi. Fakat o zaman insanlar kendi kurallarını değiştirebilir ve 6 x 7 = 24 olduğunu beyan edebilirler. Eğer herkes 6 x 7 = 24 kabul ederse, o zaman 6 x 7 = 24! Aksi takdirde söyleyecek daha yüksek bir otorite yoktur.

  Arama Motoru Pazarlamasının Diğer Geleneksel Reklamcılık Türlerine Göre Avantajları

Öyleyse burada cansız bir kozmosta gerçeklik kavramı var.

Çarşamba mevcut değil. Öfke yok. Mutlu Noeller ya da Yeni Yılınız Kutlu Olsun. İzin günleri kavramı henüz yoktur. Sabun operası, at operası ve uzay operası kavramlarını aynı şekilde yapın. Evli bekarların çelişkili konsepti henüz başını çekmemişti. Cansız bir Evrende var olan hiçbir şeyin herhangi bir uyku ve rüya kavramı yoktu.

Daylight Savings, Big Bang'den hemen sonra gelen bir konsept olarak güvenilirliğine sahip değildi; pizza kavramı ortaya çıkması için 13.7 milyar yıl daha alacaktı; herhangi bir dil yoktu; ve fiziksel süreçler ayaktayken, fizik kavramı yoktu.

Bir otomobil fikri henüz ortaya çıkmadı. Artık otomobillerimiz olduğundan, bu kavram hayat bitmeden önce var mıydı? Bence değil.

Müzik yoktu, ama müzik tamamen matematiksel bir yapı.

Sonra kırmızı kavramı var. Dalga boyu / dalgaları var, ancak kırmızıyı algılayabilecek bir yaşam formu yoksa, kırmızılık var mı? Bunların hepsi eski felsefi bulmacanın aynası gibi görünüyor – eğer bir ağaç ormana düşerse ve orada kimse yoksa, ses çıkarır mı?

Şimdi, bu kavramlardan hiçbiri yaşam başlamadan önceki çağda herhangi bir gerçekliğe sahip değilse, matematiğin, sayıların ve işlemlerinin yaptığını düşündüren ne? Hayatın yokluğunda, 2 + 3 = 5 hala mantıklıdır, ancak yalnızca iki ve üç ve beş ve eşit ve toplama kavramı bir şekilde dışarıdaysa & # 39; Öyleyse asıl soru, yukarıdaki kavramların hepsinin cansız bir Evrende anlamı yoksa, yaşamdan yoksun bir Kozmos, o zaman neden matematiğin istisna olması gerektiğidir.

Ancak, tamam, 6 x 7 = 42, cansız bir Cosmos'ta veya hatta hiçbir şey ve her şeyden yoksun bir Cosmos'ta bile söylerseniz, o zaman mükemmel bir şirketsiniz demektir. Yedi kez tekrarlanan altı şeyin bir satırının, “altı” veya “yedi” veya “kırk iki” olarak adlandırdığınız dilden bağımsız olarak kırk iki şey vermeyeceğini iddia etmek zor. Şimdi, sıradaki “E = mc-square” düşüncesi kendi içinde cansız bir kozmosta mı var? Başka bir deyişle, yıldızların yaşamdan yoksun bir Kozmosta kütleyi enerjiye ulaştırması? Eğer “evet” cevabını verirseniz, fiziğin kanunlarını, ilkelerini ve ilişkilerini tanımlayan tüm matematiksel denklemlerin yaşamdan bağımsız olarak var olduğunu tahmin edersiniz.

  Mastering Matematiği - Kesirler Önemlidir - Bölüm I

Örneğin, yerçekimi yaşamdan önce olmuşsa, hem Newton'un ağırlık yasası hem de Einstein'ın aynı hafif yaşam iyileştirmesi var olmuştur. Eğer elektromanyetizma yaşamdan önce mevcutsa, muhtemelen Maxwell denklemlerinin de bir çeşit yapı ve madde yaşamı vardır. Gezegenler Güneş'i ve Güneşi yörüngeye soktuysa, galaksiyi ve Ay'ı yörüngeye soktuysa, tüm bunları takdir etmek için mütevazı bir proto-hücre bile olmadan, Dünya'yı yörüngeye soktuysa, muhtemelen Kepler'in gezegen hareketi kanunları da vardır.

O zaman ortaya çıkan takip sorusu, tüm bu matematiksel düzenlilik, matematiksel kesinlik, matematiksel öngörülebilirlik, nasıl ortaya çıkabilir? “E = mc-square” hem tasarlanmış (hem kütle ve enerji arasındaki ilişkiyi ilişkilendirebilen olası bir denklem var) hem de ince ayarlı görünüyor (m'nin herhangi bir değeri için, sadece bir olası değer var E için). Genellemek gerekirse, fizik yasalarını, prensiplerini ve ilişkilerini yöneten tüm denklemlerin tümü kozmik roostu yönetirse, mevcut yaşam öncesi ve bu denklemlerin tümü yaptıkları işi yapmak için tasarlanmış ve hassas cevaplar vermişse, bir çeşit açıklama gereklidir.

Her şey muhtemelen tesadüfen olabilir (Doğa Ana Hipotezi) veya Cosmos'un arkasında matematikten hoşlanan bir tasarımcı olması gerekiyor mu? İkincisi ise, tasarımcı doğaüstü bir tanrı mı yoksa bilgisayar / yazılım programcısı mı? İkincisi ise, o zaman biz de var oluruz. 6 x 7 = 42 gibi matematiksel olarak belirlenmiş ve matematiksel kuralları izleyen benzetilmiş bir manzarada. 6 x 7 = 42 yaşamdan bağımsız olarak var olur çünkü …

FYI tarafından, YouTube'da “Evren Bilim Keşif Belgeselinde 2015 yılında Gizemli Matematik” konusunu kapsayan ve aynı zamanda takarak bulunarak bulunan YouTube'da yayınlanan iyi bir NOVA belgeseli var. “Büyük Matematik Gizemi”.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın