Maunlu Ağaç İşleme Ağaçları – Değerli Ağaç Türleriyle Çalışırken İpuçları

Maun büyük ölçüde en güzel ağaç türlerinden biri olarak bilinir. Güzelliğini takdir etmek için mobilya yapımında uzman olmanıza gerek yok çünkü en sade panolar bile koyu ve korkak-kırmızı tonlarıyla çarpıcı görünüyor. 1500'lerden beri, insanlar maun ağacının kaliteli mobilya yapımı için uygun olan birçok niteliğe sahip olduğunu bulmuşlardır. Maun ağacından ağaç işleri yapacaksanız, bu ağaç türü hakkında birkaç şey bilmelisiniz.

Maun Çeşitleri

Maun projenizi yaparken, Swietenia cinsine giren dört Latin Amerika türü olduğunu bilin. Büyük yapraklı maun, Karayip maun, Venezüella maun ve Honduran Maun var. Kullanmanız gereken türü seçiyorsanız, çoğu uzmanın bigleaf'ı büyük ölçüde tavsiye edeceğini göreceksiniz, çünkü “gerçek” maun olarak adlandırın. Maun ayrıca caoba veya acajou isimlerinden de geçebilir ve değerli bir ağaç cinsi için daha yüksek bir değere sahiptir.

Maun Kullanmanın Yararları

Sadece güzel olmayan bir ağaç arıyorsanız, ancak çalışması oldukça kolaydır, maun projelerde kullanmaktan pişman olmayacaksınız. Çoğu ahşap işçisi, maun el veya elektrikli el aletleri kullanıyor olsanız bile kullanımı kolay olduğunu söylüyor. Bazı sertağaçların aksine maun kolayca tutkal, vida ve tırnak alır. Lekelere gelince, maun mükemmel bir şekilde alır ve size güzel, parlak bir görünüm kazandırır. Maun özlü odunları ile ağaç işleri yaparken, ne kadar güçlü ve dayanıklı olacağından etkileneceksiniz ve kaplamalar, tekne güverteleri ve hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz.

Maun Alış

Kereste satın alırken ahşabın Ulusal Sertağaç Kereste Birliğinden aldıkları puanları kontrol edin ve kesinlikle Seçimler, FAS veya FAS 1-yüz sınıfları için isteyin, çünkü bunlar parke kalite için üst seviye göstergelerdir.

Ayrıca fiyat aralığını da kontrol etmeli ve her zaman parke satıcılarından görüş almalısınız. Notlar arasındaki fiyat farklarını karşılaştırmak için farklı mağaza ve bayilere gidin. Üzerinde çalıştığınız proje için en yüksek maun sınıfının gerçekten gerekli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır, çünkü daha pahalı olabilir.

  Adidas Sneaker Ayakkabılar

Yaş önemlidir, bu yüzden projenizi nasıl etkileyeceğini sorun. Tonları karşılaştırın – taze kesilmişse kırmızıdan açık pembeye veya hatta sarıya rastlarsınız. Daha eski çeşitleri istiyorsanız, koyu kahverengiden kahverengine bakın.

Uygun Zımparalama ve Terbiye Maunası

Maun ağaç işleri yaparken, kademeli zımparalamanın anahtar olduğunu unutmayın. 120-ızgara ile başlayın ve çok düzgün bir yüzey elde etmek isteyip istemediğinize karar verin ve ahşabınızın tahılı üzerindeki gözenekleri kapatın. Bir ahşap dolgusu kullanacaksanız, bir boya inceltici ile karıştırırken daima talimatları okuyun. Bir 150-zımpara kağıdı kullanarak tekrar zımparalamaya başlamadan önce, dolgu maddeleri genellikle en az 24 saat boyunca tamamen kurur.

Zımparalamayı bitirdikten sonra, lekenizi uygulamak için boyama fırçası veya hatta normal bir pamuklu bez kullanın – fazlalıkları sildiğinizden emin olun. Son olarak, başyapıtınızı tamamlamak için trung yağı, küfelik veya poliüretan gibi koruyucu bir kat uygulayın.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın