Teknik Yazılarda Nesnellik – Neden Önemli?

Nesnellik nedir? Teknik yazı hedefi nasıl korunur? Nesnelliği nasıl sağlanır? Bunlar bazı sorular, cevaplarını bulacağız. Yazmadaki nesnellik, yazarın veya yazarın özniteliği olmayan bir konuyu açıklaması veya tartışması anlamına gelir. Bu tarafsız bir zihinsel tutumdur.

Yazılı olarak öznellik, yazarın kişisel görüşünü, Ben, Biz ve duygularını kullandığı metni ifade eder. Bu nedenle nesnelliğin öznelliği yazıdan uzak tutmak olduğu söylenebilir.

Nesnellik örneği “SnagIt etkili ve kullanışlı bir ekran yakalama aracıdır” dır. Eğer bu cümle öznel bir biçimde yazılsaydı, bunun gibi bir şey olurdu; “SnagIt'i ekran yakalama için çok kullanışlı bir araç buluyorum”. Uğur Akıncı, Ph.D. “çok” bir cümlenin objektifliğini öldürür ve bu kelime olmadan çok daha iyi olabileceğini söyler.

Teknik Yazılarda Nesnellik Önemi

Teknik Yazı, nesnel bir gerçeği, bilgiyi veya prosedürü açıklamak veya açıklamakla ilgilidir. İnsani duygularla, duygularla veya ifadelerle ilgilenmez; teknik yazmanın objektif olduğunu söylemek olasıdır.

Teknik yazımda, Kullanıcı Dokümantasyonunda, Yazılım Dokümantasyonunda ve Teknoloji Pazarlama Dokümantasyonunda üç kategori vardır. Bu kategoriler ürünleri, uygulamaları, yazılımı ve makineleri ve yazarları içerir, özellikle teknik yazarlar kişisel deneyimlerini ve duygularını telaffuz edemezler. Ürünün etkili bir şekilde iletilmesi için yazarların kişisel ve objektif olmaları gerekir.

Örneğin, özelliklerini ve prosedürlerini tanımlamak için ayarlanmış bir IP telefonum var; Nasıl kullanacağımı söylemekten çok kullanıcılar için bir öğretim sesi kullanmalıyım. Kullanıcılar 'eylemin' ne olduğunu ve aktörün ne olmadığını görmek isterler çünkü durdukları konum kendileridir. Yanlarında oturan bir rakip görmeleri gerekmez.

Kullanıcıların belgelere olan ilgisi, teknik yazının arkasındaki sebep olup, adil ve tarafsız bir şekilde objektif ve açık olmalıdır. Ne kadar objektif bir teknik doküman ise, kelimeleri takip etmek o kadar kolay olur. Nesnellik aynı zamanda üç teknik yazı kategorisiyle birlikte kullanıcı seviyesine, yani meslekten olmayan, deneyimli ve teknik olarak değişmektedir.

  İzolateral Egzersiz - Nedir ve Neden Faydalıdır? Cevap İşte!

Nesnellik'in Öne Çıkan Özellikleri

Aşağıdaki özellikler belgelerdeki tarafsızlığı korumanıza yardımcı olabilir.

  1. Nesnellik, jargon ve işe yaramaz kelimelerle sonuçlanmaz.
  2. Nesnellik, teknik belgede, son kullanıcıda ve pazarlama belgelerinde kullanılan sözcükler arasında ayrım yapılmasını sağlar.
  3. Yazar yerine ürünü açıkça gösterir.
  4. Nesnellik Pasif Sesle geliyor
  5. Aktif Ses zar zor kullanılır

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın