Teknik Yazıların Temel Öğeleri

Teknik yazı özel bir yazı biçimidir.

Amacı, okuyucuların bir teknolojiyi kullanmasına yardımcı olmak veya bir süreci, ürünü veya kavramı anlamaktır. Genellikle bu işlemler, ürünler veya kavramlar karmaşıktır, ancak çok daha basit, okuyucu dostu bir formda ifade edilmesi gerekir.

Bu nedenle, teknik yazı türünde, bulabilecekleriniz: teknik raporlar, kurulum ve bakım kılavuzları, teklifler, tanıtım belgeleri, çevrimiçi yardım, süreç standartları, çalışma talimatları ve prosedürleri.

Her disiplinin kendine özgü gereksinimleri olsa da, bazı temel unsurlar ortaktır. Ancak bunlara bakmadan önce, bir teknik yazarın göz önünde bulundurması gereken en önemli şey izleyicidir.

Kitle:

  • Okuyucular konuyla ve kullanmanız gereken özel terimler ve kısaltmalar ile ne kadar aşinadır?
  • Bu terimleri veya kısaltılmış formları – dipnotlar, son notlar, sözlük, kısaltmalar tablosu, ekler, bağlantılar açıklamanın en iyi yolu nedir?
  • İkincil okuyucuları (örneğin, teklif hakkında karar verecek menajer veya finansçı) yerleştirmeniz gerekiyor mu ve bunu nasıl yapacaksınız?

Şimdi bu çok önemli unsurlar için:

  1. berraklık – Belgenin mantıksal akışı okuyucuların içeriği anlamalarına yardımcı olacaktır. Konuya aşina olmayan bir kişiye, sonlandırmadan önce yazınızı gözden geçirmesini istemek yararlı olabilir. Başlıkları, çizimleri, grafikleri veya tabloları kullanmak faydalı olabilir – amacınız, okuyucularınızın yazdıklarınızı anlamasını mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Metnin sayfada veya ekranda nasıl göründüğünü göz önünde bulundurun – okuyucularınız için netliği en üst düzeye çıkarmak için başka bir ipucu.
  2. doğruluk – Verdiğiniz bilgiler ve verdiğiniz yorumların doğru olması gerekir. Değilse, okuyucularınız içeriğin güvenilirliğini sorgulayacaktır. Gerçek ve fikir arasındaki farkı açıkça ayırt etmeye ve diğer eserlere yapılan referansları doğru bir şekilde alıntılamaya dikkat edin.
  3. kısalık – Sunulan bilgi miktarı ile belgeyi okumak için gereken süre arasındaki dengeyi bulmaya çalışın. Ek veya arka plan bilgisi sağlamak için bir ek veya bağlantı kullanabileceğinizi unutmayın. Bir kavramı açıklamak için kelimeler yerine bir illüstrasyon, tablo veya grafik kullanmayı düşünün – ancak bir 'görsel' kullanıyorsanız, uzun bir yazılı açıklama yapmayın.
  4. Cümle uzunluğu – Genel olarak, karmaşık veya yabancı kavramlar en iyi şekilde kısa cümlelerde sunulur. Bu, okuyuculara diğerine geçmeden önce küçük bilgi parçalarını sindirmek için zaman verecektir. Bunu başarmak zor olsa da, cümle başına yaklaşık 25 kelimeyi hedeflemeye çalışın. Bir dizi uzun cümleler yazdığınızı tespit ederseniz, 've', 'ama', 'ancak' ve cümleyi kırabileceğiniz benzer kelimeleri arayın.
  5. Paragraflar – Paragraf başına bir konu hakkındaki asırlık kural faydalı bir rehberdir. Bu, her konu için yalnızca bir paragrafa sahip olabileceğiniz anlamına gelmez, ancak her paragrafta yalnızca bir konuya sahip olmanın net ve mantıklı bir yazı oluşturduğu anlamına gelir.
  6. Okuyucu-merkezlilik – Okuyucularınız için yazıyorsunuz. İşinizi anlamalarını mümkün olduğunca kolaylaştırın.
  Arama Motoru Pazarlaması ne kadar verimli mi?

Teknik yazı görevlerinizi üstlenirken bu temel unsurları ve diğer prensipleri aklınızda bulundurun.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın