Teknolojinin Evrimi – Bilgisayarların Tarihi

Technology in the hands of businessmen

Bilgisayarlar şimdi insan yaşamının önemli bir parçası olsa da, bilgisayarların olmadığı bir zaman vardı. Bilgisayarların tarihini ve ne kadar ilerleme kaydedildiğini bilmek, bilgisayarların oluşturulmasının gerçekte ne kadar karmaşık ve yenilikçi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Çoğu cihazın aksine, bilgisayar, belirli bir mucidi olmayan birkaç icattan biridir. Bilgisayarın gelişimi boyunca birçok kişi, bilgisayar çalışması için gereken listeye kreasyonlarını ekledi. Buluşların bazıları farklı tipte bilgisayarlar olmuştur ve bazıları bilgisayarların daha da geliştirilmesine izin vermek için gerekli parçalardır.

Başlangıç

Belki de bilgisayar tarihindeki en önemli tarih 1936 yılıdır. Bu yıl ilk “bilgisayar” geliştirildi. Konrad Zuse tarafından oluşturuldu ve Z1 Computer olarak adlandırıldı. Bu bilgisayar tamamen programlanabilir ilk sistem olduğu gibi duruyor. Bundan önce cihazlar vardı, ancak hiçbiri, onu diğer elektroniklerden ayıran hesaplama gücüne sahip değildi.

1942 yılına kadar herhangi bir iş bilgisayarlarında kar ve fırsat gördü. Bu ilk şirket, John Atanasoff ve Clifford Berry'nin sahip olduğu ve işlettiği ABC bilgisayarları olarak anıldı. İki yıl sonra, Harvard Mark I bilgisayarı geliştirildi ve bilgisayar bilimini geliştirdi.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki mucitler, bilgisayar çalışmalarını ve bunların nasıl iyileştirileceğini araştırmaya başladı. Önümüzdeki on yıl içerisinde, bilgisayarın iç işleyişinin hayati bir parçası haline gelecek olan transistörün, ENIAC 1 bilgisayarının ve diğer birçok sistem tipinin tanıtıldığı söyleniyor. ENIAC 1, 20.000 vakum tüpünün çalışmasını gerektirdiğinden, belki de en ilginçlerinden biridir. Çok büyük bir makineydi ve daha küçük ve daha hızlı bilgisayarlar üretmek için devrime başladı.

Bilgisayarların yaşı, 1953'te Uluslararası İş Makinelerinin ya da IBM'in bilgisayar endüstrisine girmesiyle sonsuza dek değiştirildi. Bu şirket, bilgisayar tarihi boyunca kamuya açık yeni sistemlerin ve sunucuların geliştirilmesinde önemli bir oyuncu oldu. ve özel kullanım. Bu giriş, bilgisayar tarihinde daha hızlı ve daha iyi gelişmeyi teşvik etmeye yardımcı olan, bilgisayar tarihi içindeki ilk gerçek rekabet belirtilerini ortaya çıkardı. İlk katkıları IBM 701 EDPM Computer oldu.

  Bilgisayar Teknolojisi - İyi mi Kötü mü?

Bir Programlama Dili Gelişiyor

Bir yıl sonra, ilk başarılı üst düzey programlama dili oluşturuldu. Bu çok düşük seviye diller olarak kabul edilen 'assembly' veya binary dilinde yazılmayan bir programlama diliydi. FORTRAN daha fazla insanın bilgisayarları kolayca programlamaya başlayabilmesi için yazılmıştır.

1955 yılında, Bank of America, Stanford Araştırma Enstitüsü ve General Electric ile birleştiğinde, bankalarda kullanılan ilk bilgisayarların yaratıldığını gördü. Gerçek bilgisayar olan ERMA ile birlikte MICR veya Manyetik Mürekkep Karakter Tanıma, bankacılık endüstrisi için bir atılımdı. 1959 yılına kadar sistemler çiftinin gerçek bankalarda kullanılmaya başlanması değildi.

1958 yılında, bilgisayar tarihindeki en önemli gelişmelerden biri, bütünleşik devrenin yaratılması olmuştur. Çip olarak da bilinen bu cihaz, modern bilgisayar sistemleri için temel gereksinimlerden biridir. Bir bilgisayar sistemindeki her anakart ve kartta, kartların ve kartların ne yaptığı hakkında bilgi içeren birçok fiş bulunur. Bu yongalar olmadan bugün bildiğimiz sistemler çalışamaz.

Oyun, Fareler ve İnternet

Artık birçok bilgisayar kullanıcısı için oyunlar bilgisayar deneyiminin hayati bir parçası. 1962, Steve Russel ve MIT tarafından Spacewar adı verilen ilk bilgisayar oyununun yaratıldığını gördü.

Modern bilgisayarların en temel bileşenlerinden biri olan fare, 1964 yılında Douglass Engelbart tarafından yaratıldı. Adını cihazdan çıkan “kuyruk” dan almıştır.

Bugün bilgisayarların en önemli yönlerinden biri 1969'da icat edildi. ARPA ağı, bugün bildiğimiz İnternet için temel sağlayan orijinal İnternet'ti. Bu gelişme, tüm gezegende bilgi ve iş dünyasının gelişmesine yol açacaktır.

1970 yılına kadar Intel bilgisayar biliminde yenilik patlamasıyla sonuçlanan ilk dinamik RAM yongasıyla sahneye girdi.

RAM yongasının topuklarında Intel tarafından da tasarlanan ilk mikroişlemci vardı. Bu iki bileşen, 1958'de geliştirilen çipin yanı sıra, modern bilgisayarların çekirdek bileşenleri arasında sayılacaktır.

  Vücudunuz Neden Egzersiz İstiyor?

Bir yıl sonra, disketi yarattı ve adını depolama biriminin esnekliğinden aldı. Bu, çoğu insanın bağlı olmayan bilgisayarlar arasında veri bitleri aktarmalarına izin vermede ilk adımdı.

İlk ağ kartı 1973 yılında, bağlı bilgisayarlar arasında veri aktarımına izin vererek oluşturuldu. Bu, İnternet'e benzer, ancak bilgisayarların İnternet kullanmadan bağlanmasına izin verir.

Ev PC'sinin Ortaya Çıkışı

Önümüzdeki üç yıl bilgisayarlar için çok önemliydi. Bu, şirketlerin ortalama tüketici için sistemler geliştirmeye başlamasının nedenidir. Scelbi, Mark-8 Altair, IBM 5100, Apple I ve II, TRS-80 ve Commodore Pet bilgisayarları bu alanda öncülerdi. Pahalı olsa da, bu makineler yaygın hanehalkı içindeki bilgisayarlar için eğilim başlattı.

Bilgisayar yazılımındaki en büyük nefes alanlardan biri VisiCalc Spreadsheet programının yayınlanmasıyla 1978'de gerçekleşti. Tüm geliştirme maliyetleri iki haftalık bir süre içinde ödendi ve bu da bilgisayar tarihindeki en başarılı programlardan biri olmasını sağladı.

1979, ev bilgisayarı kullanıcısı için belki de en önemli yıllardan biriydi. Bu, ilk kelime işlem programı olan WordStar'ın halka satılmaya başlandığı yıldır. Bu bilgisayar kullananların günlük kullanımdaki faydalarını büyük ölçüde değiştirdi.

IBM Home bilgisayarı, ev sahipleri ve standart tüketiciler için uygun olduğu için, 1981'de tüketici pazarında hızlı bir şekilde devrim sağladı. 1981 ayrıca mega dev Microsoft'un MS-DOS işletim sistemi ile sahneye girdiğini gördü. Bu işletim sistemi bilgisayarları tamamen değiştirdi, çünkü herkesin öğrenmesi kolaydı.

Rekabet Başlıyor: Apple ve Microsoft

Bilgisayarlar, 1983 yılında bir kez daha önemli bir değişiklik gördü. Apple Lisa bilgisayarı, grafiksel bir kullanıcı arayüzü veya GUI ile ilk oldu. Modern programların çoğu, kullanımı kolay ve gözler için hoş olmalarını sağlayan bir GUI içerir. Bu, çoğu programın yalnızca programlara dayalı olarak çıkmasının başlangıcına işaret ediyordu.

  Pazarlama Araçları 101 - Arama Motorları

Bilgisayar tarihinde bu noktanın ötesinde, Apple-Microsoft savaşlarından, mikro bilgisayarların geliştirilmesine ve günlük hayatımızın kabul edilen bir parçası olan çeşitli bilgisayar gelişmelerine kadar birçok değişiklik ve değişiklik meydana geldi. Bilgisayar tarihinin ilk ilk adımları olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın