Vedik Matematik Vs Abaküs – Çocuk İçin Ne Uygun?

Abaküs, ilk olarak Avrupa ülkelerinden kaynaklanan bir hesaplama aracıdır. Ancak, Abacus'un popüler olduğu ve günlük hesaplamalar için kullanıldığı Çin'de. Ağırlıklı olarak, hesaplama aracı olarak kullanıldığında, çerçeveye tutturulmuş tellerden ve bu teller boyunca kayan boncuklardan oluşan bir çerçeveye sahiptir. Her boncuk bir birimi temsil eder.

Abaküs temel olarak toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Çok küçük yaşta abaküs öğrenmenin çocukların beyinlerini harekete geçirmede yararlı olduğu önerilmektedir. Bir çocuk abaküs üzerinde çalışırken, boncukları hareket ettirmek için eşzamanlı olarak iki elini kullanacaktır. Sağ el sol yarımkürede hareket eder ve sol el sağ yarımkürede hareket eder, böylece beynin her iki tarafının dengeli bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bu, çocuğun tüm beyninin hızlı ve dengeli bir şekilde gelişmesini vaat ediyor. Ayrıca Abacus matematiğinin 4 yaşından küçük çocuklukta erken yaşta başlatılması önerilmektedir. Bazen çocuk boncuk pozisyonları hafızasını ve ilgili notu tutar.

Abaküs matematiği daha sonraki yaşlarda başlanırsa biraz engel oluşturur.

• İstisnai olarak faydalı olmasına rağmen, çocuk matematikte kendinden emin olabileceği ve çocuk toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yöntemleri gibi normal işlevleri atlayabileceğinden, abaküsün birçok dezavantajı vardır.

• Abaküs temel olarak tıkınma ile ilgilidir. Bir şekilde monotonluk yaratır ve çocuğun sıkılmasına neden olabilecek şekilde ustalaşması iki yıldan fazla zaman alır.

• Matematik, cebir ve geometri gibi ileri matematiksel kavramlar, abaküs kullanılarak çözülemez, Vedik Matematiğin aksine bir abaküs, sadece temel ve basit.

Vedic Matematik sistemi 16 Vedic Sutras'a dayanmaktadır. Bu 16 Sutras aslen Sanskritçe dilinde yazılmıştı ve kolayca hafızaya alınabiliyor ve bu tür hesaplamalar yapılabiliyor. Vedik matematik, uzun matematik problemlerini hızlıca çözebilmenizi sağlar. 1911 yılında kurulmuş ve kökleri Atharva Veda'da bulunmaktadır. Vedik matematik tamamen akılda tutulabilir ve evrak gerekli değildir. Vedik matematik basit sayılarla başlar ve yavaş yavaş basit toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerine ilerler.

  23)Hasan Onur TOPRAK - Milli Edebiyat - I Genel Özellikleri (ÖABT-Türkçe) 2020

Vedic Math kullanmanın bazı avantajları –

• Vedik matematik sadece Vedik matematikte olduğu gibi temel hesaplamaları çözmekle ilgili değildir, aynı zamanda karmaşık geometrik teoremleri, hesap toplamları ve cebirsel problemleri çözebilir.

• Vedik matematik daha sonraki yaşlarda ve herhangi bir zorluk çekmeden başlayabilir.

• Özellikle zamanlamanın önemli olduğu çoktan seçmeli soruları çözerken, özellikle rekabetçi sınavlar için de kullanışlıdır!

Hesaplama kuralları çok basittir; Abaküs durumunda olduğu gibi tıkınma ve tekrarlamadan ziyade matematiğin temel kavramlarının anlaşılması ve anlaşılması yoluyla öğrenmeye daha fazla odaklanır. Bu formüller, zihnin tipik olarak nasıl çalıştığını ve öğrenciyi uygun çözüm yöntemine yönlendirmede çok yardımcı olmadan önce orada olduklarını açıklar.

Yani, temelde Vedik matematikte bir çocuğun yaptığı şey, Vedik matematik kavramlarını kullanarak cevapları türetecek ve daha sonra düzenli matematik süreci tarafından elde edilen son cevaplarını karşılaştıracak ve çocuğun matematiği daha iyi anlamada yardımcı olacaktır.

Vedik matematiği öğrenmenin ve kullanmanın en iyi yönlerinden biri, öğrenciler, öğretmenler ve ebeveynler için ek bir yük oluşturmamasıdır. Daha ziyade mevcut matematik ders programını tamamlar ve matematiği herkes için daha ilginç ve eğlenceli hale getirir. Vedik matematiğin tek dezavantajı anaokulu ve ilkokul çocukları için önerilmemesi ve bir çocuğun kavramlarını ancak belirli bir yaştan sonra anlayabilmesidir; 9 ya da 10 yaşından sonra söyleyin. Ancak Vedik matematiğin avantajları ve uygulamaları o kadar geniştir ki, göz ardı edilebilecek ve abaküs yerine tercih edilmesi gereken küçük dezavantajlar olacaktır.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın