Yatırım – Bir İşletmenin Yatırım Yapmaya Değer Olduğunu Belirlemek İçin Bazı Metrikler

Hangi iş yatırımına yatırım yapacağınızı bulmak zor bir süreç olabilir. Bir parçası olmak için bir iş ararken, neyin aranacağını ve bazı kırmızı bayrakların ne olduğunu anlamaya çalışırken zor bir zaman geçirdim. Bir işletmenin yatırım yapmaya değip değmeyeceğini belirlemenize yardımcı olacak bazı ölçütleri bir araya getirdim.

Kazanç Nedir?

Bir hisse senedinin iyi bir yatırım olarak anlaşılması için kazançlar çok önemlidir. Kazançların boşluğu ile, bir işletmenin ne kadar değerli olduğunu değerlendirmek zordur. İnternet stokunun patlaması sırasında mevcut kazançlar göz ardı edilirken, yatırımcılar hala gelecekte kazanç elde ettiği düşünülen işletmelerden hisse satın alıyorlardı. Kazanç bu üç ana yolla belirlenebilir:

Kazanç artışı:

Kazanç Büyüme, yüzde olarak tanımlanır. Bu yüzde aydan aya ya da çeyreğe çeyreğe kadar toplanır. Kazanç artışının öncülü, mevcut rapor edilen kazançların rapor edilen önceki kazançlardan daha yüksek olması gerektiğidir. Ancak sizi uyarıyorum, bazıları bunun “geriye dönük” olduğunu ve gelecekteki kazançların daha kritik olduğunu iddia edebilir. Büyüme paterni, bir işletme için gerekli araçlardan biri olsa da, büyüme oranının ilişkisi önemlidir.

Kazanç Kalitesi:

Kazanç kalitesi, şirket statüsünün değerlendirilmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu işlem profesyonel bir analiste bırakılmıştır, ancak geçici analist bir şirketin kazancının durumunu belirlemek için birkaç adım atabilir.

Örneğin, bir işletme kazancını artırıyorsa, ancak maliyetleri artırırken azalan geliri varsa, bu büyümenin zamana dayanmayacağını garanti edebilirsiniz.

Özkaynak getirisi (ROE) nedir?

Özkaynak kârlılığı, bir marka yönetiminin, yatırımcılarının emanet ettiği paraya kar etmek için etkinliğinin ölçülmesidir.

ROE en saf değerlendirme şeklidir ve daha da kırılabilir. ROE genel pazarla ve daha sonra endüstrilerdeki akran gruplarıyla karşılaştırılabilir. Açıkçası, kazanç yoksa, ROE negatif olacaktır. Tutarlılığını değerlendirmek için şirketin geçmiş yatırım getirisine ilişkin bir araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu üç özellik iyi bir şirkete sağlam bir yatırım yapılmasına yol açsa da, onlar için yalnız yetinmeyin. Mümkün olan en iyi kararı verdiğinizden emin olmak için birçok ölçüm oluşturmak için elinizden geleni yapın.

  Hobi Olarak Kitap Ciltleme

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın