Yiyecek-İçecek Endüstrisinde Bilgisayarlara Avantajları

Bilgisayarlar, yiyecek ve içecek endüstrisinde neredeyse her sektörde olduğu gibi devrim yarattı. Bilgisayarlar, konukseverlik operasyonlarının ön ve arka uçlarında olumlu ve ölçülebilir etkileri oldu. Bilgisayar sistemleri çalışan performansını ve yiyecek-içecek kalitesini ve tutarlılığını artırdı. Yiyecek ve içecek endüstrisinde artık teknolojinin kullanılması gereken bir soru değil, hangi teknolojinin kullanılması gerektiği sorusu var. Yiyecek ve içecek işinde bilgisayarlar burada kalacak.

Konaklama endüstrisinde, müşteri hizmetleri başarı için mutlak bir kritik faktördür. Bilgisayarlar bu alanda çeşitli şekillerde yardımcı oluyorlar. Birçok restoranda, bekleme personeli, konukların merkezi bir ödeme istasyonunda durmaya gerek kalmadan doğrudan masalarından ayrılmalarını sağlayan konuk masalarında çeşitli ödeme şekillerini işleyebilir. Bu, müşterileri rahatsız eden ve yiyecek ve içecek işletmelerindeki trafik akışını engelleyen, uzun ve çirkin çizgileri ortadan kaldırdı. Bu hizmet, kablosuz teknolojiyi kullanarak kredi kartı işlemlerini yapan küçük el bilgisayarları veya merkezi bir bilgisayar sistemiyle etkileşime giren uzaktan satış noktası sistemleri aracılığıyla mümkün olmaktadır. Bu, herhangi bir gıda hizmeti işinin hedefi olması gereken müşterilerin yemek deneyimini geliştirir.

Herhangi bir yiyecek ve içecek işletmesinin temel yönetim kaygısı kar marjıdır. Bu hayati iş alanında, bilgisayarların da vazgeçilmez bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Bilgisayar sistemleri, tüm yemek servisi sürecinin, menü öğeleri üretmek için gerekli malzemelerin sıralanmasından, her bir yemek periyoduna hazırlanacak öğelerin miktarının tarihsel modellere dayanarak tahmin edilmesine yardımcı olur. Bu, çok pahalı olan ve işletmelerden elde edilen kazançtan kaynaklanan israfı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda elden önce menü öğelerinin hazırlanmasında yardımcı olur, bu da müşteri bekleme süresini azaltır. Bilgisayar ayrıca yöneticilerin işlerini doğru bir şekilde yapabilmelerini sağlayan, beklenebilecek iş hacmini yüksek doğruluk oranlarıyla tahmin edebilir. Bu çok önemlidir, çünkü elinizde çok fazla personel bulunması gereksiz miktarda bordro tüketebilir ve elinizde yeterli personel bulunmaması müşteri hizmetleri sorunlarına neden olacaktır.

  Yazma Yarışmaları - Yazma Yarışmasına Katılmanın 10 İpuçları ve Avantajları

Bilgisayarlar ayrıca bazı yiyecek ve içecek işletmeleri tarafından çok yenilikçi şekillerde kullanılmaktadır. Örneğin, Kırmızı Istakoz ve Zeytin Bahçesi zincirlerinin sahibi ve işletmecisi olan Darden Restaurants, yeni inşaat alanları seçmek için bilgisayar kullanıyor. Bu bilgisayar sistemi, Darden Site Analyzer adlı bir yazılım programı kullanıyor. Yazılım, demografik bilgiler, diğer restoranlara uzaklık ve Darden iş modeline özgü müşteri bilgileri gibi bir yer seçmek için gereken kritik bilgileri toplar. Ardından program siteyi analiz eder ve Darden'in nihai kararı vermesine yardımcı olmak için bir dizi rapor sunar. Darden, yazılımı geliştirmeyi planlıyor, böylece yeni bir Darden restoranının aynı bölgedeki diğer Darden restoranlarını olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği gibi şeyleri değerlendirebilir.

Bilgisayar sistemleri, yiyecek ve içecek endüstrisinin tüm yönlerinin hayati bir parçası haline geldi, satın alma kararları, stok kontrolü, çalışan çizelgeleme ve eğitim ve müşteri kazanma ve elde tutma konularında yardımcı oldular. Bu büyüme eğiliminin önde gelen bir göstergesi, birçok otelcilik eğitim programının şu anda müfredatta bilgisayar ve teknoloji dersleri içermesidir.

Her yıl yenilikçi, genel ticari yemek deneyimini geliştirmek için teknolojinin kullanılabileceği daha eşsiz yollar yaratmaktadır. Bilgisayarlar, evde yemek yemeyi tüketici için daha keyifli bir deneyim ve işletme yöneticileri ve sahipleri için daha kârlı bir yönetilebilir deneyim haline getirir.

(c) 2006, Marcus Barber


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın