Bir Finansal Planlayıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Kendisine EBM veya doktor diyen birinin aksine, hemen hemen herkes, eğitim geçmişine ve mesleki deneyimlerine bakılmaksızın kendisine “finansal planlayıcı” veya “finansal danışman” diyebilir. Dahası, hepsi tavsiyelerinde tarafsız değildir ve hepsi her zaman müşterilerinin menfaatleri için hareket etmez.

Finansal planlayıcınızın kişisel finansman konusunda nitelikli ve tavsiyesinde tarafsız olmasını sağlamak için aşağıdaki beş şeyi göz önünde bulundurun:

1. Planlama Kimlik Bilgileri: Sertifikalı Finansal Planlayıcı (CFP) veya Kişisel Finansal Uzman (PFS) gibi finansal planlamada saygın bir kimlik bilgisine sahip olmak, birlikte çalışmak istediğiniz profesyonelin, bir finansal planlayıcı. CFP ve PFS kimlik bilgileri, yalnızca kişisel finansman planlaması konusunda eğitim ve deneyim belgelendirme gereksinimlerini karşılayan kişilere verilir. Buna ek olarak, sertifika sınavlarını geçmek ve uygulama standartlarına ve sürekli eğitim şartlarına uymayı kabul etmek zorundadırlar.

2. Konu Konusu Uzmanlığı: Mali planlamacılar, zorunlu olarak uzmanlar değil, planlama uzmanlarıdır. Örneğin, bir finansal planlayıcı vergi analizi ve planlaması konusunda yetenekli olacaktır, ancak bir Sertifikalı Kamu Hesabı (EBM) veya bir IRS Kayıtlı Aracı'nın (EA) aksine, vergi kuralları söz konusu olduğunda mutlaka bir konu uzmanı olmayabilir. bir yatırım planı hazırlayabilme becerisine sahip olabilir, ancak Yeminli Mali Analist'ten (CFA) farklı olarak yatırımlar konusunda otorite olmayabilir. Finansal hedeflerinize ulaşmada önemli olan kişisel finans alanlarında da uzman olan bir finansal planlayıcı ile çalışın.

3. Müşteri Uzmanlığı: Tüm finansal planlayıcılar her tür müşteriye hizmet vermez. Çoğu, yalnızca belirli profillere sahip belirli türdeki istemcilere hizmet verme konusunda uzmanlaşmıştır. Örneğin, kişisel bir planlayıcı uzmanlığını geliştirebilir ve hizmetlerini yalnızca belirli mesleklerde bulunan bireylere ve ailelere veya belirli finansal hedeflere ve net değere sahip belirli bir yaşam aşamasına hizmet edecek şekilde özelleştirebilir. Planlayıcının, durumunuza ve finansal hedeflerinize uygun olup olmadığını belirlemek için yalnızca belirli profillere sahip belirli müşterilere hizmet verme konusunda uzman olup olmadığını sorun.

  Afrika Yaban Hayatı Safari Tatilinizde Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar, Kısa Bir Kılavuz

4. Ücret yapısı: Ücret yapısı büyük ölçüde kimin çıkarlarına en iyi hizmet ettiğini belirler – müşterinin ya da kendi. Yalnızca Ücretli bir profesyonel yalnızca tavsiyeleri için ücret alırken, Ücretli bir profesyonel yalnızca ücret almakla kalmaz, aynı zamanda sizin için önerdikleri ürün ve çözümlerle ilgili komisyon, tavsiye ücreti ve diğer mali teşvikler de kazanır. Sonuç olarak, yalnızca bir ücretle ilgili tavsiyenin ücrete dayalı bir finansal planlayıcıdan gelen öneriden daha tarafsız ve yüksek yararınıza olması muhtemeldir. Ücret yapısı çatışmasız ve size fayda sağlayacak şekilde düzenlenmiş bir profesyonelle çalışın.

5. Kullanılabilirlik: Kişi düzenli olarak erişilebilir, özenli ve sizin için erişilebilir olmalıdır. Planlayıcıya şu anda kaç müşteriye hizmet ettiğini ve gelecekte düzenli olarak hizmet vermeyi planladığı maksimum müşteri sayısını sorun. Bu müşteri-planlayıcı oranı, planlayıcınızın gelecekte size uygunluğunu değerlendirmede anahtar faktörlerden biridir. Ayrıca, hangi planlama faaliyetlerinin planlayıcı tarafından gerçekleştirildiğini ve hangilerinin bir para planlayıcısına veya diğer genç personele devredildiğini sorun. Son olarak, planlayıcının normal çalışma saatlerinde telefon ve e-posta yoluyla kolayca erişilebilir olduğundan emin olun.

Bölgenizdeki birkaç nitelikli ve tarafsız finansal planlayıcıyı kısa listeye aldıktan sonra, önce ÜCRETSİZ ilk danışma hizmeti verenlere danışın. İlk danışma sırasında, planlayıcının kullanılabilirliğini ve finansal planlayıcınızda aradığınız diğer profesyonel özellikleri değerlendirin.

İyi ve tarafsız bir finansal planlayıcının yanınızda olması, finansal hedeflerinize doğru yolculuğunuzda son derece önemlidir. Birini ararken, ihtiyaçlarınıza en uygun finansal planlayıcıyı seçmek için planlayıcının profesyonel kimlik bilgilerini, müşteri uzmanlığını, konu uzmanlığını, ücret yapısını ve kullanılabilirliğini göz önünde bulundurun.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın