Ergen Akran Basıncı – Yerleşmek İsteyen

Projecting The Future. A hand holding a holographic projection.

Akran baskısı bir yaş grubuna göre izole edilmez, herkesin kendi yaş grubuna ait olması veya ona bağlı olması gerekir. Çocuklar ve yetişkinler akran baskısına ortaktır. Yetişkinler gibi gençler akran gruplarından etkilenir. Bu normal bir davranıştır ve etrafındaki yetişkinler tarafından gençler için modellenmiştir. Yetişkinler olarak, “Jones'a ayak uydurmak” ifadesine aşinayız. Uyum sağlamayı isteme duygusu. Yetişkinler, yaşıtlarının ve gençlerin belirlediği sosyal standartlara uymaktadır. .

Gençlerin akran baskısı – gençlerin geçtiği bir aşamadan daha fazlasıdır. Aşırı saç ve kıyafet, dövmeler veya vücut piercingi olsun, akran baskısı güçlü bir gerçekliktir ve birçok yetişkin etkilerini fark etmez. Çocukların ve ergenlerin yaşamlarında olumsuz bir güç olabilir ve genellikle tütün, alkol ve yasadışı uyuşturucularla deney yapmalarıyla sonuçlanır.

Gençler kendi yaşlarında insanlarla birlikte olmak isterler. Özellikle ergenlik döneminde çocuklar arkadaşlarıyla çok daha fazla, aileleriyle daha az zaman geçirmeye başlarlar. Bu onları akranlarının etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir. Genç arkadaşların bir gençlik üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini hatırlamak önemlidir. Ergenlik çağındaki gençler, akranlarının duygularını ve düşüncelerini daha fazla kabul ederler. Akranlar olumlu rol modelleri olarak hareket edebilir ve yapabilirler.

Ebeveynler, öğretmenler ve diğer yetişkinler, gençleri bir ebeveyn, eğitimci, dini ve toplum lideri geliştirmeye çalıştığınız gibi benzer ilgi ve görüşlere sahip arkadaşlar bulmaya teşvik etmelidir. Okulda başarılı olmak, başkalarına saygı duymak, uyuşturucu kullanımından kaçınmak, sigara içmek, içmek ve diğer riskli davranışları içeren kritik yetişkin görüşleri.

Ergenlik döneminde gençler kendi kimliklerini bulmaya ve daha bağımsız olmaya çalışırken risk alma davranışlarını uygulamaya koyarlar. Bu, onları, özellikle akran baskısı varsa, uyuşturucu ve alkol, cinsel aktivite ve otoriteye karşı gelme konusunda deney yapmaya veya bağımlı olmaya çok açık hale getirir. Uyuşturucu kullanan ergenlerin de çete aktivitesine katılmaları, düşük benlik saygısı, davranış sorunları, okul performans sorunları ve depresyonu olma olasılığı daha yüksektir.

  Altuni Gold Rengi

Ebeveynler, öğretmenler, dini ve toplum liderleri gençler arasında pozitif akran baskısını teşvik etmek istemektedir. Ebeveynler ve diğer yetişkinler genellikle gençlerin görüşlerine değer vermediklerine inanırlar. Gerçekte, çalışmalar ebeveynlerin çocukları, özellikle gençler üzerinde muazzam bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çocuklarının, ebeveynlerinin, bakıcılarının ve diğer yetişkin rol modellerinin yaşı ne olursa olsun, akran baskısının olumsuz etkilerine karşı koymak konusunda asla çaresiz hissetmemelidir.

İşte ebeveynlerin ve diğer yetişkinlerin neler yapabileceği hakkında bazı öneriler:

o İyi iletişim kurmak ve sürdürmek

o Güçlü benlik saygısını geliştirin

alayet veya utanç biçiminde eleştirilerden kaçının

o Gençlerinizin faaliyetlerini izleyin

o Rol yapma akran baskısı durumları

o Çalma, alkol, yasa dışı uyuşturucular ve seks hakkında açık ve dürüstçe konuşun

o Ergenlik çağındaki arkadaşlarına saldırmaktan kaçının – ergenlik çağındaki bir arkadaşın arkadaşını eleştirmesi, ergen tarafından kişisel bir saldırı olarak algılanabilir.

o Katılımcı bir ebeveyn olun

o Soru sorar ve konuşurken gençleri dinlemenin tadını çıkarır

o Gençleri gençlik gruplarına, topluluk faaliyetlerine ve akran izleme programlarına dahil edin

o Çocuğun imaj (gençlik kültürü ifadeleri) ve kimlik (kim olduğu) arasındaki farkı anlamasına yardımcı olun

Çocukluk ve ergenlik döneminde akran baskısı, gençleri sağlıklı dostluklar, benlik kimliği, benlik saygısı ve kendine güven geliştirmeye teşvik eder. Herkesin neye ihtiyaç duyduklarını, arzu ettiklerini ve istediklerini nasıl hissettikleri hakkında konuşması sağlıklıdır. Ebeveynler yanlışlıkla gençlerinin onlarla konuşmak istemediğini varsayar, ancak sadece genç kötü notları, kötü davranışları ve ne kadar sorun yaşadıkları hakkında konuşmak istemiyor olabilir. ilgilendikleri bir şeyden veya onlar hakkında olumlu bir şeyden bahsetmek.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzla her gün konuşma alışkanlığı kazanın. Gençken kendisiyle güçlü ve yakın bir ilişki kurmak, çocuğunuzun okul, ilişkiler ve diğer yaşam stresörleri ile ilgili sorunları, endişeleri ve diğer hassas konuları tartışmasını kolaylaştıracaktır.

  Günümüzde Astronomide Kullanılan Teknoloji

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın