Facebook Bizim Hakkımızda Neleri ve Ne Kadar Biliyor?
Kullanıcı sayısını her gün arttırmaya devam eden, Facebook bu işlem sırasında bizim gönüllü olarak bilmelerini sağladığımız bilgilere de sahip oluyor. (hoş… gönüllü olmadığın zaman da üye olamıyorsun, iki ucu … değnek yani) Bu bilgiler sadece adınız, burcunuz, kimle ilişkiniz var gibi sıradan bilgiler de değil. Belki de çoğu arkadaşınızın dahi bilmediği bazı özellikler, Facebook’un veri tabanında biriktiriliyor.
Biz yine de en temel olan bilgilerden başlayalım. İlk olarak adımızı, soy adımızı, cinsiyetimizi ve doğum günümüzü biliyor. Yaşadığımız yeri biz istemesek de bilen Facebook, kendi isteğimiz doğrultusunda paylaştığımız iş yerlerimizi, siyasi ve dini görüşlerimizi, ailemizi ve ilişki durumumuzu biliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevdiğimiz bazı müzisyenleri, izlediğimiz favori filmlerimizi biliyor. Bunlar tam olarak ne gibi fayda sağlar bilmiyoruz fakat, önemli olan bir şekilde Facebook’un bunları biliyor olması.

Bir kere yüzümüze o kadar çok aşina ki, yüklediğimiz bazı fotoğrafları bazen biz bile unutuyoruz ama bu fotoğraflar da Facebook’un veri tabanında saklı ve Facebook bunları unutmuyor! Ayrıca Facebook’un yüz tanımadaki başarısının % 97 olduğunu söylememiz gerekiyor. Kısacası bizim nasıl göründüğümüzü kendimiz kadar iyi biliyor. Peki içlerindeki en can sıkıcı nokta, kimle ne konuşuyorsak hepsini biliyor olmaları değildir de nedir? Sevgilinize onu sevdiğinizi söylediğiniz son derece özel olan kelimeler, bir yerlerde insanların “oaaaa bak bak ne yazmış ehehe” demesine yol açıyor olabilir.

dTGFVM5Sc4w

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bunları topladığımızda ‘özel’ sandığımız hayatımız aslında çok da özel değil. Facebook’un bu kadar bilgiye sahip olması, çok dillendirilmiyor olsa da dünya çapında büyük bir güce sahip olduklarını göstermez mi? O zaman bazı şeyler için geç kalmış sayılmayız; Hesabınızı Güvende Tutma Hesabınızı korumanıza yardımcı olan özellikler ve yapmaktan kaçınmanız gereken şeyler hakkında bilgiye ulaşarak gerekli düzenlemeleri bir nebzede olsa yapabilirsiniz.

  Küme İçi Işık: Evrenin Karanlık Tarafını Aydınlatmak

cO1xfR9qHcX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak şunu söylemeliyim ki; ne aileniz, ne arkadaşlarınız ne de eşiniz aslında sizi Facebook kadar yakından tanımıyor. Facebook’un bu kadar bilgiyi toplayıp ne amaçla kullandığını kimse bilmiyor. Bu bilgilerin ticari olarak her geçen gün değerlendiği ise bir başka gerçek.

 


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın