Hindistan Yaban Hayatı Turu

Orta Hindistan'da bulunan Madhya Pradesh, kuzeydoğuda Uttar Pradesh, batıda Gujarat, güneybatıda Maharashtra ve güneydoğuda Chhattisgarh ile sınırlanmıştır.Bu eyalette antik saraylar, kaleler, tapınaklar, arkeoloji müzeleri, şelaleler ve yaban hayatı boldur , onu çekici bir turizm destinasyonu haline getiriyor. Eyaletteki her bölgenin zengin tarihi ve doğal manzaraları açısından sunabileceği bir şey vardır.

Miras

Madhya Pradesh'i yöneten kraliyet ailesinin ustalığı ve zevki, eyaletteki çeşitli saray ve kalelerin mimarisinde açıkça görülmektedir.

Mandu'daki başlıca miras cazibe merkezleri Jal Mahal, Baz Bahadur Sarayı ve Hindola Mahal'dir. Hindola Mahal, soğuk ve sıcak su düzenlemeleri ile yer altı tonozlu odalarla bağlantılı bir kuyuya sahiptir.

Dhar Kalesi, kavun şeklindeki kubbelere ve Sheesh Mahal'e sahip Kharbuja Mahal'e ev sahipliği yapıyor. Indore'daki Lalbagh Sarayı'nın mimarisi Avrupa etkisine sahiptir. Gwalior Kalesi'ndeki Gujari Mahal, Gujar kraliçesi Mrignani için Raja Mansingh Tomar'ın aşkının bir anıtı olarak duruyor. Buradaki Jai Vilas Sarayı zarif beyaz yayılan bir binadır ve ayrıca H.H. Maharaja Sir Jiwaji Rao Scindia Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Chambal vadilerindeki Ater Kalesi, Khooni Darwaza gibi birkaç cazibe merkezine sahiptir. Badan Singh Ka Mahal. Raja Ka Bangla. Rani Ka Bangla ve Barah Khamba Mahal. Jabalpur'daki Vijayraghavgarh Kalesi, Kachahari, Hamam ve bir amfitiyatro gibi bir dizi özelliğe sahiptir. bir tapınak ve bir baodi (kuyu).

Eyaletteki bazı önemli müzeler, Chanderi Arkeoloji Müzesi, Khajuraho ve Mandu'daki ASI Müzeleri, Birla Bhopal Müzesi, Sarod Gwalior Müzesi, Indore Merkez Müzesi, Bhopal'daki Devlet Müzesi, Sanchi'deki Site Müzesi ve Kabile ve Halk. Khajuraho'daki Sanat Müzesi. Bu müzelerdeki çeşitli tarihi koleksiyonlar ve sergiler, bölgenin uzak geçmişinin kanıtıdır.

Hac: Eyaletteki popüler hac merkezleri Bada Ganesh ka Mandir, Chausath Yogini Tapınağı, Gadkalika Mandir, Gauri Somnath Tapınağı, Harsiddhi Ma, Karna Math Mandir ve Shri Gopal tapınağıdır.

  İnsan Yolları ve Otoyolları Yaban Hayatı Yaşam Alanlarına Nasıl Zarar Vermekte - Uyum ve Evrimi Zorlamak

Yaban hayatı: Madhya Pradesh, özellikle Vindhya ve Satpura Sıradağlarında bulunan bol vahşi yaşamla gurur duymaktadır. En iyi bilinenleri Bandhavgarh Tiger Reserve'dir. Kanha Milli Parkı. Pench Kaplan Koruma Alanı, Madhav Ulusal Parkı ve Mandla Fosili Ulusal Parkı Bu parklar çok sayıda kaplana ev sahipliği yapmaktadır. Sambar, Chital (benekli geyik). Chowsingha, Nilgai, Chinkar. Gaur ve yaban domuzları, bu rezervlerde yaygın olan otçullardan bazılarıdır. Vahşi hayvanlar arasında leoparlar, vahşi köpekler bulunur. Sırtlan, çakal, tembel ayı, gri langur ve kurtlar.Bu vahşi yaşam parklarından bazıları ayrıca karabatak, darter, leylek, ibis, küçük kuyruklu ördek, Brahminy ördek, balıkçı kartalları, spot gagaları gibi 200'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bar-headed kazlar, shrikes ve wagtails ve akbabalar Satpura bölgesi, tatlı su timsahları, uçan sincaplar ve diğerlerinin yanı sıra orman kümesleri için önemli bir yaşam alanıdır. Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı'nda Bandhavgarh Kalesi, Badi Gufa ve Chakradhara bulunmaktadır. Kanha Rezervi'ndeki ilgi çekici yerler Shravan Tal, Macha Dongar ve Bamni Dadar'dan oluşmaktadır. Madhav Milli Parkı'nda. Sakhya Sagar Gölü, Madhav Gölü, George Kalesi, Bhurakho ve Yelken Kulübü ziyaret edilebilir.

Boş zaman: Madhya Pradesh, Dhuandhar Şelalesi, Jamuna Pratap gibi nefes kesen şelaleler, göller ve barajlarla da bilinir. Rajat Pratap, Jalawataran, Raneh Şelalesi ve Pandav Şelalesi, Yukarı Göl, Sakhya Sagar ve Madhav Sagar. Bansagar, Bargi, Kerwa, Tawa, Bhadbhada ve Halahi gibi çok amaçlı barajlar da piknik yeri olarak hizmet veriyor.

Madhya Pradesh'in çok sayıda ilgi çekici yeri var, bu da devletin mirası yoluyla sunduğu her şeyi görmek ve ıslatmak için yavaş bir güzergah planlamayı daha da değerli kılıyor. Hac, Vahşi Yaşam ve eğlence.

  Matematik: Tarih ve Önemi

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın