İlkokullarda Matematik Yarışmalarına Nasıl Katılırım?

Giriş

Bir matematik yarışmasına katılmak, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmelerini sağlar ve aralarında matematik için ilgi uyandırmaya hizmet eder. Her yıl ilkokul öğrencilerinin katılabileceği çeşitli matematik olimpiyatları vardır ve bunlardan en önemlileri bu makalede listelenmiştir.

İlkokullar için 2009 Asya Pasifik Matematik Olimpiyatı (APMOPS 2009), Hwa Chong Enstitüsü-Aphelion Konsorsiyumu tarafından her yıl Nisan-Mayıs aylarında düzenlenmektedir. 6. sınıflar için bu matematik yarışmasına iki tur var.

Yarışmanın ilk turu genellikle Nisan ayında yapılır ve Asya-Pasifik bölgesindeki farklı merkezlerde gerçekleştirilir. Singapur'da düzenlenen yarışma, genellikle İlkokullar için Singapur Matematik Olimpiyatı (SMOPS) olarak bilinir.

SMOPS için Ödüller

Öğrenciler SMOPS'ta aşağıdaki ödüller için yarışırlar.

1) En çok gol atan ilk 10 kişiye verilen ilk 10 bireysel ödül.

2) 3 Mansiyon Ekibi Ödülü ve 5 Mansiyon Bireysel Ödülü.

3) İlk üç öğrencisi arasında en yüksek toplam puanı alan üç okula verilen ilk 3 okul ödülü.

Ayrıca, ilk% 10 veya ilk iki yüz katılımcı (hangisi daha düşükse) arasında yer alan öğrenciler, 2009 Asya-Pasifik Matematik Olimpiyatları (APMOPS) olarak bilinen yarışmanın ikinci turunu yazmaya davet edilecekler. Bu yılki yarışma 30 Mayıs 09 Cumartesi günü yapıldı.

APMOPS 2009

APMOPS sırasında, öğrenciler çeşitli ülkelerden matematiksel olarak yetenekli diğer öğrencilerle etkileşim kurma fırsatı yakalar. Ayrıca 30 Mayıs 09 öğleden sonra verilecek olan kırk bireysel ödül için yarışacaklar.

APMOPS Yarışmasının Formatı

APMOPS yarışması, öğrencileri iki saat içinde altı soruyu tamamlamaya davet ediyor.

Yarışmada matematiksel tablo veya hesap makinesine izin verilmez. Öğrenciler her soru için tüm çalışmaları göstermelidir. Her soru 10 puan taşır ve toplam puan 60 puandır.

Singapur Ulusal Matematik Olimpiyatı (NMOS)

NMOS, NUS Matematik ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen bir yarışmadır. Bu yarışma, öğrencilerin matematiğe olan ilgisini artırmak için tasarlanmıştır. Bu yarışma genellikle Temmuz-Ağustos aylarında yapılır ve İlkokul 5 ve altındaki öğrencileri diğer matematikçilerle cesaretlerine meydan okumaya davet eder. Yarışmada kalite puanları almayı başaran öğrencilere çeşitli ödüller verilir. Genellikle kayıt her yıl Mayıs ayında başlar.

  Hindistan Yaban Hayatı Turu

Amerikan Matematik Yarışması 8 (AMC 8)

Amerikan Matematik Yarışması 8, Amerika Matematik Derneği tarafından düzenlenen bir dizi matematik yarışmasının ilkidir ve Singapur'daki Maths Oasis Pte Ltd tarafından yönetilmektedir. Bu Uluslararası yarışma, matematiğe ilgi duyan ve 8. sınıfa veya 2. sınıfa ve altındaki sınıfa kaydolan öğrencileri katılmaya davet eder.

Öğrenciler, genellikle okulda karşılaştıklarının ötesinde matematikle kendilerine meydan okurlar ve Ortaokul Matematiğinde mevcut olan geniş bir konu yelpazesini deneyimleyebilirler. Bu yarışmanın çoktan seçmeli formatı, birçok öğrenci tarafından denenebilir hale getirir. Öğrencilerin kırk dakika içinde 25 soruyu tamamlamaları gerekmektedir ve yanlış cevapların cezası yoktur.

AMC 8 yarışmasına her yıl yüz binden fazla öğrenci katılıyor.Bu yarışmada yüksek puan alan öğrenciler, AMC 10. AMC 12 veya American Invitationa lMathematics Examiniations gibi daha yüksek seviyeli yarışmalarda kendilerine meydan okumayı dört gözle bekleyebilirler. Bunlar, Singapur'daki öğrencilerin ilkokul seviyesinden itibaren her yıl katılabilecekleri çeşitli matematik yarışmaları ve olimpiyatlardır.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın