Kuzey Avrupa Astronomi ile Tanrıları ve Yaşam Ağacı Arasındaki Bağlantı

Bir kabiledeki her kuşak, eğer ulus hayatta kalacaksa, başarılı bir şekilde karşılamak zorunda olduğu sayısız zorlukla karşılaştı. Bunlar arasında klan yükümlülükleri, dini ilişkiler, kamp çalışmaları, hikaye edinme vb. Gerekli hayati öğrenmeyi elde etmek için kültürler, kabilenin kullanması için sofistike sistemler yerleştirdi. Bu görevler, insanların ve çevrenin doğasına ilişkin özel bakış açılarına dayanıyordu. Kadim insanlar kendilerini doğal dünyanın bir parçası olarak gördüler. Her şeyin aynı kaynaktan geldiğine inanıyorlardı, bu nedenle ayı, kurt veya balık bizim kardeşimiz veya kız kardeşimiz ve bir amaç için evrim ağacının bir parçasıydı. Bir akrabanın bir ayının bir nesneden çok nezaketle muamele görmesi çok daha olasıdır, kentleşmiş insanların çoğu kardeşlerinden kopmuştur. Bir Kabile üyesi hayatı, ortak bir dünyadaki tüm yaratımlarla paylaşılmıştır. Doğal dünyayı incelerken, doğada nasıl işlediğinin muhteşem detayını keşfettiler. Her kabile, gözlemledikleri türlerin alışkanlıklarını yeniden üreterek akışla yaşamasını sağladı. Diğer bir deyişle, kabilenin her 'para cezası' bir hayvanın öğretilerini aşiret hayatına kopyaladı ve bazıları yıldızlarda bu hayvan tanrılarının yazılı tarihini görmeye başladı. Tüm eski mitoloji, bir tür Hayat Ağacının Şecere sembolizminden başka bir şey değildir.

Dünyaya kadar uzanan devasa kökleri olarak Samanyolu ile köprülenmiş Muhteşem Kelt Dünya Ağacı, aynı zamanda her biri ağaçta oturan bir hayvan tarafından sembolize edilen tüm insanların kaynağı olarak kabul edilir. Her kabile, bu hayvanların kardeşlerinden ya da tanrılarından ya da belirli bir ağaçtan, nehirden vb. Ve hayvanlar yaşam döngüsünde kurban edildikleri gibi, onlar da öldürüldü. Ama hepsi Dünya ağacından, hatta rüzgarlardan ve diğer ağaçlardan geldi. Pek çok kabileler, en çok gördükleri ağacı, hayvanı, takımyıldızı veya dağı Anne veya Baba Tanrı olarak seçtiler. Kabile Japon, Hint, 1. ulus ve benzeri olsun, hepimiz tek ağaçtayız. Bazı kabilelerin ağaç yerine bir kaplumbağası vardı, ama hepsi aynı anlama geliyor. Kadimlerin evrenini ve güçlerinin anlaşılmasını içeren şey budur. Bu ağaçla, Culhwch'un (Kul oo k) Mabon – karatavuk, Stag, baykuş, kartal ve somon aramak için eski hayvanları bulmasına yardımcı olmak için mahkeme savaşçılarını kullanan Arthur kültlerinin Galli Keltlerinde görebiliriz. Ysbaddaden (telaffuz – (Is ba thad'n) – Şef Dev anlamına gelir.) Culhwch'e kızı Olwen'i kazanmak için çeşitli görevler verir (yürüdüğü beyaz çiçekleri bıraktığı için “beyaz ayak izi” anlamına gelir). Benim düşüncem, Keltlerin Roma dönemlerine iyi bir şekilde intikleri Ağaç Tanrılarına sahip olduklarını, Ysbaddaden'in dünya ağacı – “Baş Dev” ağacı olabileceğini, ancak bu teoriyi kanıtlayamıyorum. Kara kuş, İskandinav mitlerinde Şahin'in yerini alır.

  Bir Güzellik Salonu Bir Salon Fatura Yazılım Alımı İle Nasıl Yararlanır?

İskandinav Ağacında

İskandinav, toprak veya gezegen haline gelen, ses veya deniz alanındaki ateş ve buzun don devlerine (muhtemelen dev gezegenler) karar verdi, ancak onlar da gökkuşağı köprüsü ile ağaçtan geldi (sütlü yol), ve dallarında da kartal ve onun bilgisi olan benzer ana antik yaratık hayvanları vardı, Vedrfolnir adlı bir şahin, dişbudak ağacından yukarı ve aşağı koşan ve kartal ve Nidhogg arasında kötü niyetli mesajlar taşıyan Ratatosk adlı bir sincap. ayrıca yapraklar üzerinde beslenen ve dört yönü temsil eden kül dallarında dört Stags vardır.İsimleri şunlardır: Dain, Dvalin, Dunyr, Durathror Yine tüm bu takımyıldızlar gökyüzünde bulunabilir. gökyüzünde kartal kafası.

Dain (uykuda) – büyük olasılıkla elfleri doğuran bir elf adı olan Dünya Ağacı'nın dallarındaki 4 geyik takımyıldızından biri.

Dvalin (uyuyan) – 4 geyik takımyıldızından biri, bir cüce adı ve en küçük 2. geyik Cücelerin atasıdır.

Geyılın ikinci en büyüğü olan Duneyr (sarkık kulaklar), efsanevi yaratığın kulaklarını sardığı ata olabilir.

Durathror (halsiz canavar) – geyiklerin en büyüğü. Uzun zamandır unutulmuş başka bir takımyıldız.

Ratatosk (kemirmek-diş) – sincap takımyıldızı. Cassiopeia'nın ana yıldızları, ayakları, vücudu ve kuyruğu için iki yıldızı görünür.

Geirrod- İskandinav arasında adlandırılmamış ancak adını Hindu mitolojisinde “Garuda” olarak bulduğumuz kartal takımyıldızı. Bazıları buna kuğu dedi. (Biz buna Elyrch diyoruz (Pwkatta'da kuğu anlamına geliyor – telaffuz Eleerpuh)

Vedrfolnir (rüzgarla kavrulmuş) – kartalın başındaki şahin takımyıldızı.

Nidhogg (zehir biter) – Yggdrasill'in kökünün dibinde bir yılanın takımyıldızı. Bazı takımyıldızlar, ağacın kökünün dibinde bulunan Scorpius ile aynıdır. Ama yılanın kıvrılmış enerjiye benzediğini ve ağaçta aşağı yukarı hareket edebileceğini söyleyen çok fazla insan okudum. Cildini döken diğer dünya bilgisine köprüdür ve öğrenmenin her aşamasında yeniden başlar.

“Grimnismal” adlı bir şiirde, alt köklerde dört geyik ve üst dallarda dört hart vardır, bu da tekerleğin 8 turunu yapar. Dalların üstünde bir kartal ve altta bir yılan. (Kartal artık yaz aylarında kuğu Cygnus olarak görülüyor).

Biri gök gürültüsü tanrısı Thor'un Aurvandil kahramanına donmuş kuzeyden bir sepet içinde taşıyarak yardım ettiğini söylüyor. Yolda ayak parmağı kayarak donmuştu, böylece Thor onu kırdı ve bir yıldız oluşturmak için gökyüzüne fırlattı.

Aurvandil'in bir Anglo-Sakson (Celtic / İskandinav kabilesi) versiyonu Earandel'dir, 'sabah yıldızı' anlamına gelir.

Thiassi adında bir dev, tanrıça Idunn'i ebedi elmadan gençliğe kavuşmak için taşıdı, onu kurtardıktan sonra tanrılar tarafından öldürüldü. Bu iş için kefaret etmek için Odin yaşlı devin gözlerini aldı ve cezası olarak onları gökyüzüne fırlattı. Bu yıldızlar sadece ikiz yıldız Castor ve Pollux olabilir.

  Temel Ağaç İşleme Araçları ile Başlarken

Takımyıldızlarla diğer efsaneler dernekleri

Grendel – Efsanevi terimlerle, bir gölün veya denizin altında kaybolan önemli bir karakter, bazen göksel ekvatorun altında kayan bir takımyıldız olduğunu ima eder. İngiltere gibi kuzey Sakson bölgelerinden, Akrep takımyıldızının büyük bir kısmı ufkun altında ve burçlara takımyıldızlardan biridir. Pozisyonu kontrol ederek, Scorpius'un pozisyonunun efsanevi sularda boğulduğunu gösteriyor. Scorpius ayrıca Beowulf hikayesinde olduğu gibi gökyüzünde bir pençe ve omzunu kaybeden pençe bir yaratıktır.

Grendel'in annesi – Scorpius'un bitişiğinde kurt Lupus adında küçük bir takımyıldız var. Scorpius'tan hemen önce efsanevi sularda da 'boğulur'. Eğer yakından okursak, onun bir “kurt-yüzücü” olduğuna atıfta bulunulur. Lupus'un Pan ve faunlarla ilişkileri vardır ve Roma kültüründe festivali Hıristiyanlık dönemine kadar devam etmiştir.

Vidofnir – Dünya Ağacının en yüksek dalına tünemiş horoz / horoz büyük olasılıkla Polaris, Kuzey Yıldızı veya manyetik kuzey olacaktır. Altındır ve fırtına gibi parlar. Dünyayı izleyen ölümsüz bir muhafız. Müjdeci 'güneş yangını'nın sembolü. Yeryüzünde totem, ışığın zaferi ve hayatın geri dönüşü için şafakta kargalar. Cermen kabileleri arasında manevi bir rehberdir. Aynı 'oğul' da Arthur – bir vagon veya pulluk olan kutup yıldızı. Eğer V, V olarak W'yi değiştirirse, doğurganlığın İskandinav tanrısı olarak kabul edilen Vanir göklerinin adı olan “Widofnir” elde ederiz.

Birçok kültürün atları

Güneş / Yıldız Atları – Nesir Edda'da, çoğu çeşitli tanrıların bağları olarak tanımlanır. Atlar, güneşi ve ayı takip ediyor ya da güneşi bir sonraki burç işaretine veya maceraya taşıyor ya da taşıyor gibi görünüyor. Sleipnir (Svadilfari'nin oğlu) sadece Odin'in dağı olduğu için atların en ünlüsüdür. Goti Gunnarr'ın atıdır. Grani Sigurdr'ın atıydı. Gulltopr (“Altın Top” olarak da bilinir) Heimdallr'ın atıydı. Hoof-Tosser, Kertr, Slangvir diğerleriydi. Vakr Morn'un atıydı. Tamamen Parlak, Alsvidhr, Arvakr, Erken Uyanma, Gladr, Gullfaxi, Sheen-Mane, Shining-Mane ve Skinfaxi. Ayrıca gece atları vardır ve bu isimlerden bazıları Fjarsvartnir – Frosty-Mane'dir.

Bunlar her zaman güneş tanrısı ya da Gece Yıldızı Tanrısı'nı çekerken herhangi bir işarete girebilirler. Bir kabile değil efsaneler olabilirler. Böylece her bir 'para cezası' için herhangi bir hayvanı koyabilirsiniz (daha küçük gruplar daha büyük bir kabilenin bir parçasıdır ancak bağımsız bir birim olarak da işlev görürler).

Wainman'ın ilk günlerinde Charioteer veya Wagoner Auriga, Fransız Cocher, İtalyan Cocchiere ve Alman Fuhrmann'dır. Anahtar yıldızı bir keçi olarak kabul edildi ve bazen bir tek boynuzlu at sonra efsaneler Oğlak takımyıldızına gitti, Türklerin sahip olduğu bir katır.

  Ahşap Hobiniz veya İşiniz için Gerekli Temel Araçlar

Kutsal At, zeka, hız, zarafet, güç, erkeklik ve doğurganlığın güçlü bir sembolüdür. Bir zamanlar şimdi Pegasus olarak adlandırılan takımyıldızda görüldü. Epona'yı bazı Kelt kabilelerine çağırdı vb. At gibi güneşin parlak ışınlarını temsil eden akan yele, Güneş'in vagonunu veya Ay'ı gökyüzüne taşıyan bir yaratıktır. Kristian Kristiansen'e göre, kaya sanatı ve din adlı bir makalede, Atlar, erken doğurganlık ayinlerinin eski sahnelerini gösteren birçok erken Tunç Çağı kaya oymasında görülür. Atların hem gemi hem de at, gece (gemi) ve gündüz (atlar) olacak sembolik ikizler olduğuna inanır. Atlara aslında hareketlerini ve seslerini deşifre eden rahipler tarafından danışıldı. Atlar Hıristiyanlığa kadar birçok tapınakta kutsal tutuldu, o zaman “A Şövalyeleri Masalı” filminde sahte bir mizahta gördüğümüz gibi bir kilise kutsallıktan kurtuldu. Kilise, pagan geçmişinden pek çok şeyi örtmeye çalıştı.

Arthur Atları – Spumador (“köpüren”, deniz köpüğü ve bulut); Arthur'un atı.

Bel Joeor – at – Tristan / Passe-Brewel veya Passebreul atı – Tristan.

Berring – at – Lancelot. Kestane Uzun Boyun (İngiltere'nin Canlı Steed) at – Kai (Kay).

Cloven-Hoof (İngiltere'nin yağmalanmış atı) atı – Owain (Yvain).

Drudwyn, at, -, Mabon, /, Gwynn, Dun, Mane, -, Mabon. Dun-Gray (İngiltere'nin Pack-Horse'u) – Rhydderch Hael.

Gringalet, Gringolets, Kırmızı Kulaklı Gringuljete atı – Lahelin, Orilus, Urjan, Lischois ve Gawain.

Llamrei – Arthur.

İskoçya Caw – Damızlık Soluk Sarı (İngiltere'nin Bestowed Horse) at – Lleu.

Passelande – Arthur. Lluagor (konağın açıcısı) – Caradawg'ın atı.

Arthur. “Kabuslar” kelimesi, Epona – Gece, ay, gizem ve sihir gibi ziyaret eden bir tanrıça tarafından getirildiklerini düşünen Keltlerden türetilen bir isimdir.

İskandinav Atları – Gyllir, Blakkr, Hamskerpir, Silfrintoppr, Hrafn, Sinir, Amfaxi, Skeidbrimir, Hœnir, Gardrofa, Glaumr, Tjaldari, Glenr, Lungr, Valr, Marr, Vigg.

Çoğu Kelt mitinde atlar siyah veya beyazdır, böylece gece ve gündüz veya yılın tekerleğinin karanlık yarısı ve açık yarısı hakkında daha fazla kanıt sağlar.

Sonuç olarak, birçok kültürde geyik, kuş veya diğer hayvanlar olsun, dört yönü temsil ettiklerini görüyoruz. Hatta bir ilk uluslar kabilesi bunu M.Ö. 2010 Kış Olimpiyatları'nda düzenlenen bir açılış töreninde gösterdi. Kanada – Her hayvan Dört Yön, Beyaz Manda (kuzey), Kartal (doğu), Kurt (güney) ve Ayı (batı) takımyıldızlarından birini temsil etti.

Brahva Cwmevos adlı geliştiriciden

Telif Hakkı 2 Nisan 2012

Kaynakça –

Bu yazı kafamdan geliyordu, ancak yıllar boyunca Kristian Kristiansen, Eddas ve Mathew ve Caitlin, Peter Ellis, JeanMarkale ve benzeri Kelt bilginlerinin yazılarından etkilendim.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın