Mastering Matematiği – Kesirler Önemlidir – Bölüm I

Eğer matematik okursanız, kesirlerden kaçamaz ve kaçamazsınız. Dolayısıyla bu konunun ustalığı esastır. Kesirler ve onların yakından ilişkili kuzenleri, yüzdeleri ve ondalık sayıları, aritmetik, cebir öncesi, cebir, hesap öncesi ve evet başta olmak üzere pek çok öğrenci için ilerleme kaydetmeye çalışan birçok öğrencinin problemden sonra ortaya çıkma problemi. Bu iki başlı canavarlar her yerde ortaya çıkıyor. Onları sevin ya da onlardan nefret edin, onları en iyi siz bilirsiniz. İşte bu çok parçalı seride, bu matematiksel bugbearslara hükmetmek için bilmeniz gereken temel şeyleri tartışıyoruz.

Her şeyden önce, bazı temel kavramlar hakkında konuşalım. Kesir nedir? Kesir veya rasyonel sayı Daha resmi olarak adlandırıldığı gibi, iki tamsayının bölümü olan bir sayıdır. Böylece 1/2, -3/5 ve 5/7 hepsi kesirlerdir. İlköğretim sınıflarındaki öğrenciler bunu öğrenir. yanlış kesir payın içinde olduğu büyük paydandan. Bu nedenle, 3/2 ve 5/4 uygunsuz kesirlerdir. Daha önceki sınıflardaki öğrenciler kesirler ya da kısmi sayılar yerine tam sayılar açısından daha iyi düşündüğünden, bu tür öğrencilere improperleri dönüştürmek için öğretilir. karışık sayılar . Karışık bir sayı basitçe bütün bölüm kısmı artı bölümsel kısımdır, öyle ki bölümsel bölüm bir paytöre sahiptir. az paydandan. 14/5 gibi uygunsuz bir fraksiyonu karışık bir sayıya dönüştürmek için, sadece paydayı payda bölmek için: bölüm, bütün sayı karışık sayının bir kısmı ve kalan kesirli kısım. Böylece 14/5 olur 2 4/5 çünkü 5, iki kez 14'e girer ve geriye 4 olarak kalır.

Karışık bir sayıdan yanlış bir kesire geçmek aynı derecede kolaydır. Tüm sayıyı payda ile çarpın ve kesirli bölümün payını ekleyin. Böylece 3 6/7, 3×7 + 6 veya 27/7 olur. benzer şekilde 4 5/9 4×9 + 5 veya 50/9 olur. Bu, negatif karışık sayılar için de geçerlidir, ancak bir ayarı; Negatif işaretini sonuna kadar görmezden gelmelisin. Böylece -8 1/2 8×2 + 1 = 17 olur. Şimdi negatif işaretini ekleyin ve bu sayıyı -17/2 almak için payda üzerine yerleştirin. benzer şekilde -5 2/3 5×3 + 2 = 17 olur; bu nedenle yanlış fraksiyon -17/3'tür.

  TANITIM İNTROMUZ

Olduğu gibi bizi izlemeye devam edin Bölüm II kesirleri azaltma, eşdeğer kesirleri tanıma ve kesirleri çarpma ve bölme işlemlerini inceleyeceğiz.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın