New York'ta Yaban Hayatı Gelişiyor

Kötü şöhretli 'TriBeCa Coyote' New York şehrinin sonları polis tarafından yakalandı, görünüşe göre New York Finest'ten kaçacak kadar zeki değildi. Vahşi hayvanlar Manhattan'ın somut ormanına hak iddia ediyorlar ve ikamet, beyaz kuyruklu geyikleri, kırmızı kuyruklu şahinleri, kunduzları ve kurnaz çakalları görmek için kullanılıyor gibi görünüyor; en çok sevilen ve bazılarına hala doğanın bir parçası olduklarını hatırlatır. TriBeCa'nın bir yaşındaki dişi çakalı, mahalle boyunca iki günlük bir kovalamaca polise yol açtı, sonunda bir park yerinde hapsoldu ve onu sakinleştirici bir dartla vurdular ve Doğu Harlem'deki hayvan kontrol tesisine götürdüler. . Kaderi bilinmiyor, ancak yıl içinde görülen tek çakaldı. Çakallar büyük ölçüde uyum sağlama yeteneklerinden dolayı büyüyorlar ve doğal yırtıcıları neredeyse ortadan kaldırıldığı için kurt. Bununla birlikte, birkaç kurt Los Angeles'ta serbestçe dolaşır.

Çevre kanunları, yaban hayatı sığınak rezervleri, böcek ilacı yasağı ve tonlarca şehir çöpü yaban hayatının yeniden canlanmasını sağlamıştır. Tehdit altındaki türler, su yolları daha temiz hale gelen koruma önlemleri nedeniyle toparlanmaya devam edecek ve kentin içinde ve çevresinde yeşillikler inşa ediliyor. Uzaktaki burbs gelişimi toprağı yırtıp hayvanları normal evlerinden yıkayarak adapte olmaya ya da ölmeye zorlar.

Birkaç yüzyıl önce, New York City bataklık bataklığıydı ve manzara bu yer ev olarak adlandırılan çeşitli yaban hayatı kesiti ağaçlarla kaplıydı; dağ aslanları, kurtlar, vahşi hindi ve ayılar şimdi Manhattan olarak adlandırılan bölgeyi zeminde kullandılar. Su yolları gölgeler ve mersin balığı için gelişen bir sığınaktı. Atlantik Flyway kuşu, şu anda kiracı binalar veya otoparklar olan bir zamanlar yemyeşil bataklık topraklarına giderken New York üzerinden uçtu. Bununla birlikte, New York'un kuzey ve güney iklimleri arasındaki eşsiz coğrafi konumu, ılıman bir kış yaratarak birçok türün hayatta kalmasını kolaylaştırır.

  Aptal Çocuklar El Sanatları Çocuklarınız Sevecek, Ama Büyük Bir Karışıklık Yapmayacak

Hangi vahşi yaşamın geri döndüğü önemli değil, daha fazlası azaldı ve New York şehri yüzyıllar önce yoğun, kalabalık bir orman olarak kabul edilemeyecek. Ancak, sonunda, şimdi değilse, New Yorklular kendi adaptasyonlarını yapmak zorunda kalacaklar. Soru şu: Ne tür bir adaptasyon gerekli? Çöplerini kaldırıma bırakmak yerine, çöplerini halatlardan asmalılar mı? Bir geyik şehre dolasaysa, New Yorklular av tüfeklerini getirmeli mi? Ya da sadece doğanın bize her seferinde hatırlatmanın bir yolu olduğunu, yaşamak ve bir aile kurmak için güvenli bir yere ihtiyacı olan tek kişi olmadığımızı kabul etmelidirler.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın