Sana İnanıyorum: Bir Ağaç İşçisinin Güvenliğe Yaklaşımı

“Sana inanıyorum”. Bu cümle bağımlılık danışmanlığının başladığı yerdir. Bir başkası sadece başaracağınıza değil, aynı zamanda gelişip gelişip yolculuğa çıkacağınıza inanıyorsa, sihir gerçekleşmeye başlar. Bu sihir tek kelimeyle özetlenebilir, “ayıklık”. Bir bağımlılık danışmanı olarak insanları ayıklayan ve koruyan şeyler keşfettim. “Ağaç İşleme Terapisi” adı verilen bağımlılık tedavisine devrimci yaklaşımım sayesinde, bireyler az sayıda insanın edindiği bir beceri ve hayatlarının geri kalanı boyunca sahip olacakları olumlu bir deneyim geliştirirler.

7 yaşındayken babamın sağlam meşe ağacından oturma odası zemini oluşturmasına yardım ettim. Bu 1988 yılında Boston, Massachusetts banliyö kasabası Dover'da gerçekleşti. Doğrama testeresine, taze kesilmiş meşe ağacının kokusuna ve genel olarak tüm projeye çekildim. Neredeyse 3 yıl sonra insanların hayatlarını geri almalarına yardım edeceğimi bilmiyordum. Ahşap işçiliğine olan tutkum ve başkalarına öğretme yeteneğimin hayatım için tam bir doldurma faktörü var. Sadece benimle olan tedavi hareketlerinden geçmek yeterli değildir. Rehabilitasyondan geçerken eğlenmeye inanan biriyim. Bağımlılıktan muzdarip kişilerin, “kurtarma araç kutusu” nda temiz kalmak için kullanabilecekleri genel bir araç seti aldıklarından emin olurum.

İnsanların hayatlarının sınırda olduğunu ve bu hastalıktan yaşayıp yaşamadıklarını veya öldüklerinin danışmanın her birine ilham verme, eğitme ve gerçekten inanma yeteneğine bağlı olduğunu fark ediyorum. Her müşteri için bir “sağlamlık planı” oluşturmalı, dikkatle takip etmeli ve danışman olarak çalışmamı başarılı bir şekilde yapabilmek için gerektiği şekilde değiştirmeliyim. Hayatlarının geri kalanında temiz ve ayık olma yeteneklerinden eminsem, kendilerine güvenirler. Psiko-eğitim grubu yaparken her zaman yürüttüğüm bir taktik kendim olmaktır. Bırakın “soru-cevap” zamanının yanı sıra “yanma arzusu” zamanı da olsun. Grupla gerçek olmalıyım ve görsel yardımlar, çalışma kağıtları ve etkileşimli alıştırmalar kullanarak dersi canlandırmam gerekiyor.

Müşterileri ahşap işçiliğiyle tanıştırdığımda, genellikle boş zamanlarında, örnek olarak göstermek için bir projenin prototipim var. Ayrıca tüm el aletlerini güzel ve temiz bir şekilde yerleştirdim, boyama ve boyama için bir sonlandırma alanı oluşturdum, ayrıca gösteriler için ayrı bir çalışma tezgahı belirledim. İlk önce 10 ila 20 müşteriden oluşan gruba prototipi gösteriyorum. Onları bu projeyi de yaratabilecekleri olasılığa açık hale getiriyorum. Genellikle kendilerine güvenlerini gösterirler, ancak her müşteriyi bulundukları yerden alıp oradan gidiyorum. En sevdiğim 2 oturumlu ağaç işleme projem bir “hatıra” kutusu. Basit, yaratıcı ve itibara doğru yolculuklarının başlamasının bir sembolü olarak hizmet ediyor.

  İyi Bir Yazmanın Dört Temel Noktası: İfade, İçerik, Organizasyon ve Teknik Doğruluk

“Aydınlanma Savaşçı Eğitim Kampı” adlı kişisel gelişim seminerine katıldım. Burada New York'ta beş gün geçirdiğim tutkuları, yeteneklerimi ve yaşam amacımı keşfettim. Dağlara tırmandım, bir ter kulübesi yaşadım ve hatta 15 metre kırmızı sıcak kömürler (yangın yürüyüşü) üzerinde yürüdüm. O zaman farkettim ki, eğer ateşe girebilseydim, aklımı koyduğum her şeyi yapabilirdim. Kendime olduğu kadar akranlarıma da yürekten güvenmeyi öğrendim. Bu noktada, 5. günden sonra iki tutkumu, ağaç işleme ve madde bağımlılığı danışmanlığını birleştireceğime karar verdim. Ve şimdi beş yıl sonra, sadece bir tedavi merkezinde değil, iki tedavi merkezinde “Ağaç İşleme Terapisi” ni uyguladım.

Yaratıcılık ve bir hatıra kutusunu istedikleri gibi kişiselleştirme özgürlüğü, bu programların başarısında önemli bir faktördür. Müşteriler testere, çekiçleme, boyama, vidalama, tutkallama vb.Gibi temel bilgileri öğrenirler.Ayrıca projelerine bir mesaj yazmak için odun yakıcı kullanırlar. Rengi, lekeyi ve doğal kalmasını veya bir poliüretanla parlatıp parlatmamayı seçerler. Çoğu müşteri ahşap şaheserlerini sevilen biri için yapar. Bu bana başkalarına önem verdiklerini ve alkol veya uyuşturucu almadan önce kendilerine inanmaya başladıklarını gösteriyor.

Bu programı çalıştırmaktan aldığım sevinçlerden biri, rol dediğimde ve ağaç işleme grubunda kimin olacağına dair bir personel aldığım zamandır. Rol çağrısı, gelecek 2 saat içinde istemciler için sahneyi ayarlar. Çoğu zaman müşteriler panomla cepheye yaklaştığımı görünce heyecanla alkışlıyorlar. Enerji yüksek ve müşteriler rehabilitasyonda olduklarını bile unutuyorlar.

“Ağaç İşleme Terapisi” sadece profesyonel olarak gitmek istediğim yerin başlangıcı. Kendimi dünyanın her yerindeki atölyelerde diğer eğitmenleri, müşterilere ahşap işlerinin nasıl öğretileceğini eğitiyorum. Beni kim durduracak? Sonuç olarak ve bağımlılık tedavisine bu devrimci yaklaşımla, tek yapmanız gereken onların başarılarına “inanmak” olduğunu gördüm. Bunu yaptığınızda onların da inanması için bir sahne hazırlıyorsunuz. Yolculukları burada başlıyor.

  IPTV'nin Normal TV'ye Çok Etkili Bir Alternatif Olmasının Sebepleri

SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın