Satürn'ün Büyüleyici, Şaşırtıcı Halkaları

Tabiat Ana, sayısız, muhteşem gizemlerini çözmeye çalışanların kafasını karıştırmaktan zevk alan kötü şöhretli bir alaydır. Güzel gaz devi gezegen Satürn'ün halkaları buna bir örnektir ve gerçek yaşlarını belirlemeye çalışan ve çıldırtıcı bir şekilde çelişkili sonuçlar üreten gezegen bilim adamları arasında uzun süredir devam eden, çözülmemiş bir tartışma var. Bazen kanıtlar, halkaların yaklaşık 65 milyon yıl önce ölen dinozorlardan daha genç olduğunu öne sürerken, diğer kanıtlar onların 4,56 milyar yıllık Güneş Sistemimiz kadar yaşlı olduklarını gösteriyor. Eylül 2019'da bir gökbilimci ekibi, Satürn'ün halkalarının yaşı hakkındaki tartışmayı yeniden alevlendiren yeni bulgularını sundu. Yeni çalışma, halkaların büyük olasılıkla çok eski olduğunu ve muhtemelen Güneş Sistemimizin tarihinin başlarında oluştuğunu öne sürüyor.

16 Eylül 2019 sayısında yayınlanan bir makalede Doğa Astronomi ve ortak toplantısında sunuldu Avrupa Gezegen Bilimi Kongresi (EPSC) ve Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü (AAS-DPS)İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen yazarlar, Satürn'ün halkalarından tercihen tozlu ve organik maddeleri çıkaran işlemlerin, halkaların aldatıcı bir şekilde gerçekte olduğundan çok daha genç görünmesini sağlayabileceğini öne sürüyorlar.

Bulguların ayrıca Satürn'ün ötesine geçen önemli çıkarımları da var. “Satürn'ün ve diğer dev gezegenlerin etrafındaki halkalar, Güneş Sistemi tarihimizin tanıklarıdır. İster 4,5 milyar, ister 200 milyon yıl önce, nasıl ve ne zaman oluştuklarını belirlemek, Güneş Sisteminin evrimini anlamak için zamanda geriye bakmamızı sağlar. Hsiang Wen (Sean) Hsu, 16 Eylül 2019'da şöyle açıkladı: Colorado Üniversitesi Basın Bülteni. Dr. Hsu, Colorado Üniversitesi'nde (Boulder) bir araştırma görevlisidir.

Ne zaman Cassini uzay aracı, bu başarılı görev sırasında, gaz devi Satürn'ün bulutlarına son ve ölümcül dalışını yaptı. Büyük Final 2017'de, gezegen bilim adamlarının Satürn'ün halkalarının genç olduğuna ve on milyonlarca yıl önce oluştuğuna dair kanıt olarak yorumladıkları verileri sağladı. Bu, halkaların, dinozorların son halini almadan önce hala Dünya'da dolaştığı sırada oluştuğu anlamına gelir. son Darbe büyük bir kuyruklu yıldız veya asteroit gezegenimize çarptığında kitlesel yok oluşlara neden oldu. Sırasında elde edilen yerçekimi ölçümleri Cassini's ölümcül dalma, halkaların kütlesinin daha kesin bir tahminini verdi. Halkaların kendileri yaklaşık yüzde 95 su buzu ve yüzde 5'ten az kayalar, metaller ve organik malzemelerdir. Daha sonra kütle tahmini, bugün halkalarda gözlemlenen diğer “kirleticiler” düzeyine ulaşmak için halkaların bozulmamış buzunun toza ve mikrometeoritlere ne kadar süre maruz kalması gerektiğini hesaplamak için kullanıldı.

  Milenyumlar İçin En İyi Finansal İpuçları

Birçok bitki bilimcisi için, Cassini's bulgular Satürn halkalarının yaşı bilmecesini çözdü. Ancak yeni çalışmanın baş yazarı Dr. Aurelien Crida, tartışmanın bitmediğini öne sürüyor.

“Satürn'ün halkalarının yaşını bir ağaç kütüğü üzerindeki halkalar gibi doğrudan ölçemiyoruz, bu yüzden onların yaşını kütle ve kimyasal bileşim gibi diğer özelliklerden çıkarmak zorundayız. Son araştırmalar, toz akışının sabit olduğu varsayımlarını yaptı, kütle Halkaların sayısı sabittir ve halkaların aldıkları tüm kirlilik maddelerini muhafaza ettikleri Ancak, tüm bu noktalar hakkında ve diğer sonuçlarla birlikte alındığında hala çok fazla belirsizlik vardır. Cassini misyonu, halkaların çok çok daha eski olduğuna dair güçlü bir vaka olduğuna inanıyoruz, “dedi Dr. Crida 16 Eylül 2019'da Colorado Üniversitesi Basın Bülteni. Dr. Crida, Observatoire de la Cote d'Azur, Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (CNRS), Nice, Fransa'da.

Satürn Gerçek “Yüzüklerin Efendisi” dir

Çok başarılı Cassini-Huygens uzay görevi NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Satürn'ü ve onun birçok uydusunu, özellikle gizemli altın-turuncu, sisle kaplı büyük ayı Titan'ı incelemek için bir sonda gönderen İtalyan Uzay Ajansı (ASI) arasında bir işbirliğini içeriyordu. Titan, Jüpiter'in Ganymede'sinden sonra Güneş Sistemimizdeki en büyük ikinci aydır. Robotik uzay aracı, NASA'lardan oluşuyordu. Cassini ESA'lar ile sonda Huygens arazi aracı hedef sırtına biniyor. Huygens arazi aracı Titan'ı incelemek için özel olarak gönderildi ve nihayet ayın ağır sis perdesini kaldırarak nihayet yüzünü ortaya çıkardı. Cassini Satürn'e yükselen dördüncü uzay aracı ve devasa hedefi etrafında yörüngeye giren ilk uzay aracıydı.

Cassini gemiye fırlatıldı Titan IVB / Centaur Uzay aracı neredeyse yirmi yıl boyunca aktif kaldı ve bu yılların 13'ü Satürn'ün yörüngesinde geçirildi. Cassini 1 Temmuz 2004'te yörüngeye girdikten sonra gaz devini ve sistemini inceledi. Misyon 15 Eylül 2017'de sona erdiğinde Cassini's yörünge, onun yandığı Satürn'ün üst atmosferine çarpmasına neden oldu. Bu, görev bilimcileri tarafından planlanmış olan kasıtlı ölümcül bir dalmaydı. Bilim adamları, Satürn'ün uydularını kirletme riskini önlemek için uzay aracını imha ettiler, bu da gemideki kaçak Dünya doğumlu mikroplar için yaşanabilir ortamlar sağlamış olabilir. Cassini.

Görevinin sonunda, Cassini uzay aracı gerçekleştirdi Büyük FinalSatürn ve Satürn'ün iç halkaları arasındaki boşluklardan bir dizi tehlikeli yakın geçişi içeren. Bu aşama maksimize etmek için yapıldı Cassini's uzay aracı kasıtlı olarak imha edilmeden önce değerli bilgilerin bilimsel bereket. Atmosferik giriş olsa bile Cassini misyonu sonlandırdı, geri dönen verilerin analizleri uzun yıllar devam edecek.

  Uzak bir Buz Devinin Çevresindeki Tuhaf Parlayan Yüzükler

Satürn, şeritli dev Jüpiter'den sonra Güneş'in ailesindeki en büyük ikinci gezegendir. Çok sayıda buzlu haber, ışıltılı donmuş ayçıklar ve öncelikle buzlu uydular tarafından yörüngede dönüyor. Satürn'ün hidrokarbonla işkence gören büyük uydusu Titan'ın, yaşamın burada cansız maddelerden ortaya çıkmasından çok önce olduğu gibi, Dünya'ya benzediği düşünülüyor. (prebiyotik). Satürn'ün orta büyüklükteki buzlu uydusu Enceladus'un, donmuş kabuğunun altında gizli yüzey altı sıvı su okyanusuna sahip olduğu düşünülüyor – ve bu, ayı ilgi çekici küçük bir dünya haline getiriyor çünkü sıvı suyun olduğu yerde yaşam (kesinlikle olmasa da) var olabilir. yanı sıra.

Satürn, muhtemelen en çok büyüleyici, şaşırtıcı ve büyüleyici gossamer halkaları sistemiyle ünlüdür. Halkaların kendileri, boyutları son derece küçük, duman büyüklüğünde parçacıklardan Dünya üzerindeki bazı küçük binalar kadar büyük kayalara kadar değişen çok sayıda buzlu nesnenin bir koleksiyonudur. Satürn halkalarının küçük, yörüngeli, dönen buzlu sakinleri birbirleriyle etkileşime giriyor ve göksel bir valsde birlikte dans ediyorlar – ve devasa ana-gezegenlerinin güçlü gücünden etkileniyorlar. manyetosferSatürn'ün manyetik etkisinin olduğu bölge. Halkaların küçük buzlu sakinleri de Satürn'ün daha büyük uydularının etkisine maruz kalıyor.

Satürn'ün birincil halkaları, yaklaşık 250.000 kilometre çapında geniş, ancak çok ince, ruhani bir genişlik yaratır. Bununla birlikte, onlarca yüzlerce metreden daha az derinler! Tarihsel olarak, Satürn'ün halkalarının yaşları ve kökenleri, astronomların çözmesi için uzun süredir devam eden bir gizem sunmuştur.

Yüzükler kaç yaşında? Eski Güneş Sistemimiz kadar yaşlı mı, yoksa dinozorlardan daha mı genç?

Büyüleyici, Şaşırtıcı Yüzükler

Dr.Crida ve ekibi, ölçüm sırasında ölçülen kütlenin Cassini görevinin Büyük Finali ilk Güneş Sistemi'ne kadar uzanan devasa halkaların dinamik evriminin modelleriyle mükemmel bir uyum içindedir.

Halkalar, boyutları metreden mikrometreye kadar değişen bloklardan ve parçacıklardan oluşur. Bloklar arasında meydana gelen viskoz etkileşimler, halkaların yayılması ve bir konveyör bandına kıyasla sürüş boyunca malzeme taşımasıyla sonuçlanır. Bu, en sonunda, parçacıkların ana gezegenlerine düştükleri yer olan en iç kenardan kütle kaybına yol açar. Aynı zamanda, malzemenin dış sınır boyunca ayçiçeklerin ve ayların doğduğu bir bölgeye gittiği dış kenardan kütle kaybına neden olur.

  Gökbilimciler Sonunda Gökadamızın Kayıp Kız Kardeşini Buldular

Daha büyük halkalar, daha az kütleli halkalara göre daha hızlı genişler ve aynı zamanda daha hızlı kütle kaybeder. Yeni modeller, halkaların başlangıç ​​kütlesi ne olursa olsun, halkaların ölçülen bir kütle üzerinde buluşma ve yakınlaşma eğilimi olduğunu göstermektedir. Cassini uzay aracı yaklaşık 4 milyar yıl sonra. Bu, Güneş Sistemimizin oluşumunun zaman ölçeğine uygundur.

“Halkaların viskozitesi hakkındaki mevcut anlayışımıza göre, Cassini Büyük Final birkaç milyar yıllık evrimin doğal ürünü olacaktı ki bu çekici. Kuşkusuz, hiçbir şey halkaların çok yakın zamanda kesin kütleyle oluşmasını ve o zamandan beri zar zor evrimleşmesini engelleyemez. Ancak, bu oldukça tesadüf olur, “dedi Dr. Crida 16 Eylül 2019'da Colorado Üniversitesi Basın Bülteni.

Dr. Hsu'nun da dediği gibi, “Görevin sona ermesine rağmen, Cassini Sonuçlar, ilham verici modelleme ve laboratuvar çalışmaları önümüzdeki yıllarda Yüzüklerin gerçek Efendisi Satürn'e ışık tutmaya devam edecek. “


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın