Teknoloji, Sosyal Medya ve Gençiniz

Çocuklarım son derece düşük teknolojili bir okulda. Sınıfta televizyon, bilgisayar veya tablet yoktur ve okul günü boyunca cep telefonları yasaktır. Ailelerin çocuklarını ilk yıllarında (altı yaşına kadar) ekrandan uzak tutmaları önerilir ve birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar yalnızca hafta sonları için sınırlı ekran süresi önerilir. Çocuklarımız okula başladığından beri ailemiz bu yönergeleri takip etti ve biz onlardan nadiren saptık.

Şimdi kızım 13 yaşında ve lisede, ekran süresini ve sosyal medyaya maruz kalmayı sınırlama mücadelesi gerçek. Kızımın sınıf arkadaşlarının çoğunun Instagram hesapları var ve birçoğu “teknoloji yok” kuralına rağmen sınıflara telefon kaçırıyor. Kendi hesabı olmadan, çoğu zaman sınıf arkadaşlarıyla bir kopukluk hissettiğini söylüyor çünkü herkesin bahsettiği en son Instagram yayınını görmedi. Arkadaşlarıyla sosyalleşme ve iletişim kurma yeteneğini engelliyor muyuz? Belki de bu sadece uzun nesil kablolarımızı salon boyunca odalarımıza arkadaşlarımızla sohbet etmek için çektiğimizde gençler gibi yaptığımız gibi, Generation Z (Post-Millennial) yoludur. Bu da kararlarımı sorgulamama ve kocamla birlikte sosyal medyaya ve ekranlara maruz kalmayı sınırlama konusunda kızımız için doğru seçimleri yapmamı umuyor. Ayrıca neden hala ayakta tutan tek ebeveynlerden biri olduğumu merak ediyorum.

Ancak, son zamanlarda belgesel izledikten sonra Senaryolar: Dijital Çağda Büyümek, Aşırı ekran zamanının etkileri ve gençlerin beyninin fiziksel gelişimine nasıl zarar verebileceği üzerine çalışmalar gördüğümde kararlarımız hakkında daha iyi hissettim. Çalışmalar, çok fazla ekran süresi ve daha az dikkat süreleri arasında bir bağlantı ve ayrıca öğrenme üzerinde olumsuz bir etki olduğunu göstermektedir. Screenagers film yapımcısı ve annesi Dr. Delaney Ruston, cep telefonu alındığında kızının hissettiği gerçek acıyı belgeliyor ve ebeveynlere gençlerin ekran zamanı ve sosyal medya söz konusu olduğunda kendilerini düzenleyemediklerini hatırlatıyor. Ebeveynler ve bakıcılar, izin vermeye karar verirlerse ekran kullanımını düzenlemek için bir sınır koymalı ve bir sözleşme yazmayı düşünmelidirler. Ayrıca, kendileri için iyi rol modelleri olarak çocuklar için bir örnek oluşturmalıdırlar. Ve bu, cihazlarda harcanan zaman için kendi kurallarına sahip olmak anlamına gelir.

  Çalışanın Fizyolojisi Türkçe olarak ilk kez yayımlandı

Benim için bir başka cesaret verici an, filmin sonunda geldi, bir grup genç, ebeveynlerinin ekran zamanları boyunca sınırları ve kuralları uyguladıkları için ne kadar mutlu olduklarından bahsettiklerinde, eğer yapmazlarsa muhtemelen başarısız olacaklar sınırları belli. Ne kadar ferahlatıcı. Teknoloji ve sosyal medyanın sürekli değişen sınırlarında dolaşan bir ebeveyn olarak hatırlanması gereken en önemli şey, hala çocuklarınızın geleceğini şekillendiriyor olmanızdır. Hangi yiyecekleri yedikleri, hangi sınıflarda aldıkları ve ne kadar uyumaları gerektiğine dair beklentileriniz varsa, medya ve teknoloji için neden aynısını yapmıyorsunuz? Düşünce için yiyecek. Arkamı kim aldı?


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın