Uzun Vadeli Servet Yaratmak İçin Kişisel Finans Felsefenizi Geliştirmek

Felsefe, bir bireyin veya grubun en genel inançları, kavramları ve tutumları olarak tanımlanır. Bu nedenle bir finans felsefesi, para ve ticari işlemlerle ilgili genel inançların ve tutumların geliştirilmesidir.

Bu makale hakkında, aylar önce, paramdan olmam gerekenden zevk almadığımı anladığımda düşünmeye başladım. Her yeni satın alma, satın alma işlemini yapacak kaynaklara sahip olma sevincinin bir nedeni olmaktan ziyade bir korku ve endişe nedeni haline geldi.

Kutumda hepsi aynı şeyi soran blog gönderileriyle doldu: Servet birikimi neyle ilgili?

Zenginlik yaratma kararını motive eden bir şey var: çok fazla borç, bir çocuğu üniversiteye gönderememe, hayır kurumlarına bağış yapamama, yoksulluk içinde yetiştirilme. Sebep ne olursa olsun, belli bir servete ulaşıldığında, kendinize kaçınılmaz soruyu soracaksınız, bunu neden yapıyorum? Neden bu parayı istiyorum? Bu soruları cevaplayamamak, en iyi hazırlanmış planları bile geri almakla tehdit edecektir.

Öyleyse kalıcı bir finansal felsefeyi nasıl geliştirirsiniz?

Kişisel finansla ilgili bilinç ve farkındalık, hedeflerinize ulaşsanız bile, finansal bir eğitim ve sürekli eğitime bağlılıkla başlar. “Finansal eğitim” kesinlikle MBA almak anlamına gelmez, ancak kişisel bir finansal kütüphane geliştirmek ve bu kütüphaneyi zaman içinde sürdürmek anlamına gelir.

Robert Kiyosaki ve Ric Edleman'a maruz kalarak, evimin bir varlık olmadığını ve likiditeyi sürdürmek istiyorsam, evime ön ödeme yapmak yerine yatırım amacıyla çeşitli hesaplara para yatırmam gerektiğini belirledim. Likiditeyi sürdürme felsefesi geliştirdiğim için, yalnızca bir vergi ertelenmiş yatırım aracını maksimize ediyorum. Borsaya ilişkin kişisel felsefemden dolayı, hisse senetlerine sadece vergi ertelemeli araçla yatırım yapıyorum. Likiditeyi korumak ve yatırımlarımı çeşitlendirmek istediğim için pozitif nakit akışlı gayrimenkullere yatırım yapıyorum. Suze Orman'ın bir acil durum fonu başlatmadan önce tüketici borcunu ödeme tavsiyesini reddettim çünkü iflas etmekten bıktım ve Çekim Yasasının servet yaratmada bana yardımcı olmasını istedim.

  Matematikte Kelime Problemleri Eğlenceli Olabilir

Öyleyse şimdiye kadar geliştirilen kişisel finans felsefelerine ve ardından gelen davranışlara bakalım:

Felsefe 1: Evim bir varlık değil

Davranış numarası 1: Daha sonraki yatırımlar için ekstra anapara ödemeleri biriktirdim

2. Felsefe: Her zaman likiditeyi koruyun

Davranış numarası 2: Yatırım yaptığım vergiye tabi ertelenmiş araçların sayısını sınırlamak ve paramı yüksek getirili bir tasarruf hesabında tutmak.

3. Felsefe: Hisse Senetleri Piyasasına maruz kalmamı sınırlayın

3. Davranış: Nakit akışı gayrimenkullerine, değerli metallere yatırım yapın, bir ev işi başlatın.

4 numaralı felsefe: Hemen bir acil durum fonu başlatarak servet oluşturmak için çekim yasasını kullanın.

Davranış numarası 4: Yüksek faiz borcunu ödediğim halde küçük miktarlarda para biriktirin. Bunun faydası, kısa vadeli, yüksek faizli tüketici borcu ortadan kalktığında, bu “yeni para” için bir hedefim olması için tasarruf alışkanlığına başlamam ve bundan zevk almaya başlamamdı.

Felsefe 5: Arabalar, kredi kartları ve öğrenci kredileri dahil tüm tüketici borcunu ödeyin.

Davranış numarası 5: Faiz oranlarını düşürmek için kredi kartı şirketleriyle görüşün ve ardından tüketici borcunun 3 kaynağını ortadan kaldırmak için bir plan yürütün. Ödenmemiş perakende hesaplarını kapatın ve tüm masrafları takip edin. Ödeyip 10 yıl araba kullanma sözü ver.

Yukarıdakilere altıncı bir felsefe ekledim: Doğru koşullar altında, kendi kişisel zevkim için para harcamak sorun değil.

Davranış numarası 6: Harcama seçimleri yapabilmem için, tahsis edilmiş tutarların yatırıldığı birden fazla hesap oluşturun.

Birisi tüm borcun, hatta ipotek borcunun kötü olduğuna dair kişisel bir finansal felsefe geliştirirse, o zaman daha sonraki yatırımlar için fazladan prensip ödemeleri biriktirmek yerine ipotek borcunu ödeyecektir. Ayrıca, evde kolayca erişilemeyen fonları bağlayarak kısa vadeli likiditeyi feda edecek.

Kişisel finans dünyasındaki her yeni davranış, bir çeşit fedakarlık gerektirecektir. Kişi ipotek indirimini kişisel bir finans felsefesine dahil etmeyi seçsin ya da etmesin, yukarıdaki felsefeler ve davranışlar servetin artmasıyla sonuçlanacak, böylece finansal baskılar azaldığında kaçınılmaz olarak beş veya on yıl beklemek zorunda kalacak, “bunu neden yapıyorum?” “Servet kazanmak için neden feda ediyorum”?

  SÜRÜ PSİKOLOJİSİ ve KURTULMA - ÖRNEKLER İLE

Bugün bulunduğum yer burası: finansal felsefelerimin çatıştığı bir noktada. Likiditeyi sürdürme ihtiyacı, kendi kişisel zevkim için para harcamanın sorun olmadığı şeklindeki altıncı felsefemle çelişiyor.

Felsefelerde bu çatışmayı nasıl önleyebilirsiniz? En kolay cevap, finansal tablonuzu iyileştirmek için “nedeninizi” anlamaktır. Çoğu zaman, kişinin mali durumunu iyileştirme kararı, “neden” sorularını sormak için çok az zaman veya eğilim olduğunda, krizin sıcağında verilir. Sadece acının durmasını istemek yeterli motivasyon. Öyleyse anahtar, kısa vadeli bir finansal hedefe ulaştıktan hemen sonra, probleminizden biraz uzaklaştığınız anda “neden” sorularını sormaya başlamaktır.

Ne yapmaktan zevk aldığınızı kendinize sorarak başlayın. Sinek balıkçılığı veya ağaç işleri yapmaktan veya çocuklarla vakit geçirmekten hoşlandığınızı varsayalım. Gelirinizi artırmak için hobileri tamamen ortadan kaldırmış veya ailenizle birlikte fazladan projeler üstlenmek için harcadığınız zamanı azaltmış olabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar çabuk aktivitelerinizi geri eklemeye başlayın. Belki de suçsuz yolculuklara çıkabilmek için mali tablonuzu değiştirmek istediniz. Mümkün olduğu kadar çabuk, geziyi finanse etmek için bir hesap oluşturun ve ardından suçluluk duymadan götürün. Belki bir miras bırakmak istersiniz, hayır kurumlarına hediyeler. Bu arzuyu “bir gün adada” boşa harcamaktansa şimdi gerçekleştirebilmek için bir hesap oluşturun.

Kalıcı bir finans felsefesi geliştirmek, finansal merak ve finansal bilgi ile başlar. Finansal bilgi felsefeleri bilgilendirecektir. Felsefeler davranışı bilgilendirecek, sonunda davranış, felsefenizin gerçekten kalıcı hale gelmesi için uzun vadeli hedeflerinizin ve tutkularınızın farkında olunarak yumuşatılmalıdır. Uzun vadeli hedeflerinizi ve tutkularınızı belirlemek, kendinize servet yaratma sürecinin mümkün olduğu kadar erken “neden” olduğunu sorarak başlar, aksi takdirde parasal zenginlik uğruna parasal servet yaratırsınız ve parasal servet amaçsızca sürmez.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın