Vedik Matematik – Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fatura hesaplamasını zihinsel olarak en son ne zaman yaptınız? Çocuğunuz matematik fobisinden muzdarip mi? Yukarıdaki belirtiler sizi etkilediyse, Vedik Matematiğe geçmenizin tam zamanıdır. Kökeni Hindistan'da olan eski matematiksel hesaplama sistemidir. Şaşılacak bir şey yok, Hintli çocuklar zihinsel matematikte harika.

Eğitim sistemimizin Vedik matematiğin değerini anlamaması üzücü. Bu hesaplamalar içlerinde benzersizdir ve hatta karmaşık köklerin ve Kalkülüs'ün hesaplanmasını da içerir! Şaşırdın mı? Ardından okumaya devam edin.

Ne yazık ki, Hindistan'dan büyük bir aziz ve bilgin 20. yüzyılın başlarında yeniden canlanmaya çalışana kadar kayıp bir sanat haline geliyordu. Bilgisayardan daha hızlı hesap yapabileceğiniz bir matematik sistemi görünce dünya şok oldu ve çok şaşırdı. O zamandan beri, bu dünya çapında binlerce akademisyen için bir araştırma konusu oldu!

Sihir Sanatı nedir?

Sihir yoktur ve hiçbiri ezbere dayalı değildir! Tamamen okulda öğrendiğimiz teorilerden türetilmiştir. Gerçek şu ki, bunları pratik bilgi işlem problemleriyle başa çıkmak için asla uygulamadık ve hepsinin en büyük suçlusu hesap makinesi! Vedik matematik sistemi, en zorlu hesaplamaları bile çözmek için kombinasyon halinde kullanılan 19 sutra (aforizmalar) ve 14 alt sutra ile ilgilenir. 19 sutra, çeşitli matematiksel problemlerle başa çıkmak için şifreli talimatlar gibi görünüyor.

Sutralar bir internet aramasından öğrenilebilir. İlk başta tamamen tuhaf görünebilirler ve hiçbir anlam ifade etmeyebilirler. Ancak örneklere bakmaya başladıktan sonra sutraları kavrayabileceksiniz. Ve en iyi yanı, bunun neden böyle olduğunu anlarsanız, zihinsel olarak hesaplamayı asla başaramayacaksınız ve bir bilgisayar kadar doğru olacaksınız!

Vedik matematik, toplama, çıkarma, çarpma (buna tekrarlayan toplama derler) ve bölme (tekrarlayan çarpma ve çıkarma) temellerini kapsamlı bir şekilde ele almıştır. Dört temel işleme dayanarak, karmaşık sayıları ve Matematik problemlerini bile çözebildiler. En iyi yanı, karmaşık ve görünüşte çok büyük sayıdaki köklerin sonucunu saniyeler içinde hesaplayabilmenizdir. Dahası, kare alma ve küpleme ve küp kökleri yeterli örneklerle açıklanmıştır.

  Sadece Güvenilir Bir Teds Ağaç İşleme İnceleme kullanın

Örnekler

Basit bir çarpma ile başlayarak, 8×7 = nedir? Bir sayıyı diğerinin altına yazın,

8

7

Daha sonra baz belirlenmelidir. Burada 10'a yakın oldukları için taban 10'dur. Sonra sayıları tabandan çıkar ve sonuçları aşağıya yaz. İlk bölüm ve ikinci bölüm için ürün için çapraz farkı bulun ve sonra cevabınız var!

8-2

7 -3

————-

5/6 = 56!

Benzer şekilde, Vedik Matematik kullanılarak çeşitli başka hesaplamalar da yapılabilir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın