Yaratıcı Yazma: Dahili ve Harici Çatışma

Çatışma, okuyucularınızı ve karakterlerinizi ayak parmaklarında tutar. Çatışma, planınızı ilerletir ve karakterlerinizi kişiliklerinin yeni derinliklerini keşfetmeye iter. Kahramanınız tüm engelleri aşacak ve gizemi çözecek ve yine de kızı alacak mı yoksa kahramanınız baskı altında mağara mı olacak ve kendi hayatını alacak mı?

Çatışma, içsel duygularıyla mücadele eden genç bir genç kadar basit olabilir; alaca karanlık ya da tahtta olduğu gibi tahtın üstesinden gelmek için herkesi bir kalede birbirine çevirmek kısır ve uğursuz olabilir. Ghormenghast.

İç Çatışmalar

Sizin ve arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın düzenli olarak karşılaştıkları bazı çatışmalar nelerdir? Yalnızlık? Aşk? Korku? Öfke? Nefret? Duygular insanları kör edebilir ve hedeflerinin altında kalmasına neden olabilir.

İç çatışma, karakterlerinizin kendi zihinlerinde yaşadığı duygusal bir çatışmadır. Filmde Se7en Morgan Freeman, Brad Pitt ve Gwyneth Paltrow'un rol aldığı Brad Pitt'in karakteri içsel bir öfke ve kibir çatışması yaşarken, Gwyneth Paltrow yalnızlıktan muzdarip.

İç çatışma, dedektifinizin mahzende kaçırılan kızı kurtarmasını engelleyebilir, çünkü ölümcül olarak karanlıktan korkar. Korku çok güçlü bir iç çatışmadır. Kevin Williamson filminde Aşağı Bakma, bir katil kahramanın arkadaşlarını öldürüyor ve yükseklik korkusu kız kardeşinin ölümünü geçmesini engelliyor. Kalp kırıklığı veya reddedilme korkusu, birinin gizli aşkını sormasını engelleyebilir. Joyce ve Jim Lavene korkunun ne kadar güçlü olabileceğine dair mükemmel bir örnek veriyorlar: Reddedilme korkusu, bir kadının ofisinde bir erkeğe kahve istemesini engelleyebilir. Bu kadar uzun süre düşünüyor, zihninde epik oranlar elde ediyor. Sonunda, bu korku onu takip etmesine neden oluyor. Başka bir arsa yumurtadan!

Dış Çatışmalar

Dış çatışmalar irili ufaklı olabilir. Aksiyon filmlerinde dış çatışma, gezegeni yok etmekle tehdit eden süper volkanlar ve süper fırtınalar kadar yıkıcı olabilir. Ancak çatışma da küçük olabilir ve her sahneye ayrıntı ve gerilim katabilir. Açılış sırasında bile Se7en, yağmur fırtınası karakterler için sakıncalıdır. Ancak seyirciler için yağmur rahatsız edici ve cesur bir görsel görüntü sunuyor.

  Yazar Olun - 3 Evde Yazma Kariyerinde

Romanınızı veya film senaryolarınızı yazarken her sahneye çatışma eklemek önemlidir. Çatışma olmalı her zaman İster harici ister dahili olsun. Çoğu zaman, yazarlar bir sahneye iç çatışma ekleyecek, ardından dış çatışmaya odaklanan bir sahne ekleyecek ve daha sonra hem iç hem de dışın çarpıştığı hikayenin ortasına kadar bu modelde yazmaya devam edecekler.

Çatışmaları Karıştırmak

Kitaplar ve filmler hem iç hem de dış çatışmalar gerektirir. Biri kahramanın duygularına meydan okuyacak, diğeri kahramanın arsanın “fiziksel” tarafına meydan okuyacak. Örneğin, Açlık OyunlarıKatniss birçok iç çatışmayla başa çıkıyor: babasının kaybıyla başa çıkmak ve duygularını Gale ve Peter'a göre sıralamak, dış çatışması ise bölgenin ayaklanmasına yol açan olaylardır.

Karakterlerinizin hedefleri, istekleri ve ihtiyaçları rastgele değildir. Herhangi bir anlam ifade edebilmek için roman veya film senaryolarınız için dikkatlice çizilmeleri gerekir. Bununla birlikte, bir yazarın belirli çatışma türlerini geliştirmek için çok fazla zaman ve çaba harcamadan kaçabileceği bazı örnekler vardır.

Erkeklerin eylem ve macerasında, iç çatışmayı gölgede bırakan dış çatışma hakimdir. Bu erkek kahraman karakterlerinin, özel hedef kitlenin ve türün talepleri nedeniyle çok fazla ruh arama yapmasına gerek yoktur. Basitçe söylemek gerekirse, aksiyon filmleri aksiyon dolu.

Bir yazar olarak, karakterinizin iç ve dış çatışmalarını nasıl ortaya çıkarmaya karar verdiğiniz, güçlü yanlarını, zayıflıklarını, becerilerini ve yeteneklerini yansıtacaktır. Karakterlerinizi ortaya koyduğunuz çatışmalar ne olursa olsun, sonunda onu bir kırılma noktasına götürecek kadar meydan okuduğundan emin olun.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın