Yazılı İletişimin Değeri

Hiç yazılı iletişim ile ilgili değeri düşünmeyi bıraktınız mı? Toplumumuz görsel ve sözel olarak o kadar yönlendirilmiş olsa da, bize bireyler olarak ve bir bütün olarak toplumumuza günlük yön veren yazılı iletişimdir.

Yazılı iletişim tarafından sağlanan bu değer unsurlarını göz önünde bulundurun:

Yazılı iletişim. Jetlinerinizin pilotunun ön kontrol kontrol listesinin hafızasından geçtiğini bilmek ister misiniz? Yoksa eczacı doktorunuzun emirlerini görmezden geliyor ve hangi ilaca ihtiyacınız olduğunu tahmin ediyor? Veya işvereniniz tıbbi yardımlarınızdaki önemli bir değişikliği size yazılı olarak bildiremedi mi? Açıkçası, bilgi sağlamak ve anlayışı kolaylaştırmak için yazılı iletişime ihtiyacımız var. Gazete, kitap ve dergi okuyoruz. Menü okuyarak ne yiyeceğimize karar veriyoruz. Yazılı spesifikasyonlara ve incelemelere göre alışveriş yapıyoruz. Artık internet bağlantısı olan herkesin kullanabileceği gerçek bilgi patlaması ile neredeyse her şey / her şey hakkında bilgilendirilebiliriz.

Yazılı iletişim AÇIKLIK SAĞLAR. Herhangi bir iletişim şekli kafa karıştırıcı veya belirsiz olsa da, genel bir kural olarak, yazılı iletişim sözlü talimatlardan daha fazla netlik sağlar. Yazılı iletişim, sözlü formun aksine, kişinin hafızası yıldızdan daha azsa tekrar tekrar ifade edilebilir. Başkanlar silahlı kuvvetlerimizi yazılı emirlerle savaşa gönderiyorlar. Askeri komutanlar planlar yapar ve kendi yazılı emirlerini verir. Nişan kuralları savaşçılara yazılı olarak verilir. Netlik genellikle yazılı olarak daha iyi sunulur.

Yazılı iletişim SİPARİŞ TOPLUM İÇİN TEMEL SAĞLAR. Yasalarımız, Yargıtay kararlarından ilan edilen hız sınırlarına, arama emirlerine kadar yazılı olarak vatandaşlara geliştirilir, yorumlanır ve yazılı olarak iletilir. Kamu kurumlarımız ve özel şirketlerimiz, kabul edilebilir davranış standartları oluşturmak için yazılı davranış kuralları yayınlamaktadır. Oyunlarımız yazılı oyun kurallarına göre yönlendirilir (oyun yetkilileri kuralları serbest bıraktığında ve ev sahibi takım kaybederse oyuncuların ve taraftarların nasıl tepki vereceğini hayal edin!).

  Çocuklar İçin Astronomi Bilimi

Yazılı iletişim ZAMANINDA. Musa, On Emir için anısına güvenmedi. Milletimizin tarihinin – Anayasa ve Bağımsızlık Bildirgesi, Lincoln'un Gettysburg Adresi, Eisenhower'in D-Day arifesinde yazılı olarak korunan ve saygı duyulan mesajlarına sahibiz. Arkadaşlarımıza ve sevdiklerimize yazdığımız mektuplar yıllarca, hatta belki de nesiller boyunca kaydedilir ve takdir edilir.

Şüphesiz, “Yazınız” ifadesini duydunuz. Çoğu zaman, yazılı iletişim formu eğitmenin ve bilgilendirmenin en etkili yoludur. Gerçekten de “bunu yazılı hale getirmek” için büyük bir değer vardır.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın