Yıldızlar ve Kara Delik İkilileri Danse Macabre Gerçekleştiriyor

Yalnız Güneşimiz yıldız bir yalnız olmasına rağmen, yıldızların üyesi olması çok daha yaygın ikili sistemler iki yıldız muhteşem bir ateşli dansta birbirlerinin etrafında yörüngede. Aynı şekilde, bir dans ikilisi süper kütleli kara delikler ev sahibi galaksiler çarpıştıktan sonra buluşmak Kara delik iki ayrı birleşik kütle ağırlığında doğar süper kütleli kara delikler birlikte olmak için birleşti. Ama ne zaman olur yıldız ikili ve kara delik ikili dosyalar felaketli bir kozmik vals içinde birleşiyor mu? Böyle yıkıcı bir dansın sonucu, dansçılar için yalnız bir yıldız, tek bir kara deliğin yerçekimi kapma pençelerine çok daha yakınlaşıp parçalanınca olanlardan çok daha kötüdür. Şubat 2019'da, gökbilimciler bu üzücü göksel dramayı daha da ileri götüren ve dans eden bir yıldız ikilisinin bir çift ile etkileşime girdiğinde şiddetli sonucu gösteren yeni bir çalışma yayınladı süper kütleli kara delikler.

Teorisi gelgit aksama olayları (TDES) ilk olarak 1970 yılında önerildi ve gözlemlenen birçok adayın daha yeni keşifleriyle güçlendirildi. Göre TDE teorisi, süper kütleli kara delik ikili ile buluşuyor yıldız ikili muhteşem bir patlama ile sonuçlanır. Bu güçlü ve parlak patlamalar daha önce karanlık bölgelerden kaynaklanıyor ve birçok gökbilimci, şanssız bir yıldızın acımasız yerçekimi pençeleri tarafından parçalara ayrıldıktan sonra enkaz birikiminden kaynaklandığını düşünüyor Süper kütleli kara delik.

Ancak, bu biraz basit senaryo, gözlemlenen tüm aksama benzeri sinyalleri açıklayamamaktadır. Bu nedenle, dırdırcı soru devam ediyor: Bu patlamalar da meydana gelebilecek daha karmaşık etkileşimlerden mi kaynaklanıyor?

Bunu akılda tutarak, Dr. Eric Coughlin liderliğindeki bir gökbilimciler ekibi, Einstein Doktora Sonrası Araştırmacısı Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCB), çok daha karmaşık bir model araştırdı. gelgit bozulmasıbir havai fişek Süper kütleli kara delik ikilisi bir ikili ikili ile karşılaşır.

Daha Fazlası, Merrier

Supermassive Karanlığın ve ikili yıldızların kalbi, gözlemlenebilir Evrenin ortak sakinleri. Süper kütleli kara delikler kendi Samanyolu da dahil olmak üzere Kozmos'taki her büyük gökadanın merkezinde acıkmış bir şekilde gizlendikleri düşünülmektedir. Gökadamızın merkezinde bulunan halihazırda hareketsiz olan canavar, en azından süper kütleli kara delikler Git. Adlandırıldı Yay A * (telaffuz Yay-A-star) ve “sadece” milyonlarca güneş kütlesinde ağırlığındadır. milyarlarca Yıldızımızın kütlesi.

  Yaratıcı Montaj Çalışmaları

Büyük sarmal Samanyolu'nuzun Andromeda GökadasıYerel Grubumuzun gökada grubunun bir diğer büyük sarmal üyesi, yaklaşık 3.75 milyar yıl. Bu olduğunda, ikilisi süper kütleli Her iki galaksinin gizli kalplerinde yaşayan canavarlar birleşecek ve bu çarpışmadan doğan ortaya çıkan yerçekimi canavarı, iki ayrı parçanın ağır kombine kütlesinde tartılacak Kara delikler. Gökadamızın uzak gelecekte gerçekleşeceği tahmin edilen bu çarpışma, Samanyolu'nun göksel sakinlerinin çoğunu bozmayacak olsa da, bazı yeni modeller Güneş Sistemimizin şanslı olmadığını göstermiştir. Felaket çöküşü Güneşimizi yerinden oynatabilir, bu da Güneş Sistemi'mizin geri kalanını birlikte sürüş için yanına taşıyarak yerinden çığlık atar.

Evren çalkantılıdır. Supermassive karanlığın kalpleri her galakside gizlidir, bir sonraki öğünlerinin güçlü yerçekimi tuzaklarına trajik bir şekilde dolaşmasını bekler. Ne yazık ki, oburluğa çok yakın seyahat edecek talihsiz bir şey Kara delik yutmaya mahkumdur. Yakalanan nesneler, kendilerini yırtıcıların son derece güçlü yerçekimi cazibesinden kurtaramazlar Kara delik. Işık bile geri dönüşü olmayan korkunç noktayı geçerse kendini özgürleştiremez olay ufku.

Kara delikler Evren çok gençken zaten mevcuttu. Gaz ve talihsiz yıldızlardan oluşan bulutlar, etrafı çevreleyen girdaba girdap gibi takla atarlar. Kara delik– asla bu şenlikli yerçekimsel canavarı çevreleyen dönen girdaptan dönmek için. Malzeme kaçınılmaz kıyametine inerken, onu çevreleyen vahşi bir göz kamaştırıcı malzeme fırtınası oluşturur. Kara delik– masif toplama diski. Eski Evrende, bu parlak toplama diskleri göz kamaştırıcı Spacetime kuasarlar. Aslında, Yay-a-Star muhtemelen göz kamaştırıcı olsa da radyo dalgaları gönderen gökcismi milyarlarca yıl önce yanan gençlik evresinde.

Göz kamaştırıcı malzeme toplama diski daha sıcak büyür ve sıcak, şiddetli bir radyasyon fırtınası çıkardığı için, özellikle de olay ufku. olay ufku , ülkenin en iç bölgesinde yer almaktadır. toplama diski.

18. yüzyılda İngiliz bilim adamı John Michell (1724-1793) ve Fransız fizikçi Pierre-Simon Laplace (1749-1827), doğa gibi tuhaf varlıklarda gerçekte var olma olasılığını düşündüler. Kara delikler. Albert Einstein, Genel Görelilik Teorisi (1915) daha sonra bu kadar güçlü kütleçekimsel alanlara sahip nesnelerin, merdivenlerine çok yakın seyahat etmek için talihsiz bir şeyin tüketileceği tahminini yaptılar. Bununla birlikte, bu tür garip canavarların göksel hayvanat bahçesinde yaşayabileceği fikri, Einstein'ın kavramı reddettiğinde – kendi hesaplamaları aksini iddia etmesine rağmen – çok tuhaf görünüyordu.

  İyi Bir Geniş Bant Tedarikçisinin Özellikleri

1916'da Alman fizikçi ve astronom Karl Schwarzschild (1873-1916) ilk modern çözümü Genel görelilik tanımlayan bir Kara delik. Bununla birlikte, kesinlikle hiçbir şeyin kaçamayacağı bir alan bölgesi olarak yorumu, elli yıl boyunca anlaşılmamıştır. O zamana kadar, Kara delikler sadece matematiksel tuhaflıklar olarak kabul edildi. Aslında, teorik çalışmanın 1960'lara kadar Kara delikler genel bir tahmindir Genel görelilik.

Kara delikler farklı boyutlarda gelir. Yeterince küçük bir bölgeye yeterince kütle ve Kara delik her seferinde doğacak. Buna ek olarak süper kütleli Çeşitlilik, Kara delikler ikinizde yıldız kütlesi ve orta düzey kütlenin günümüzün kozmosunda yaşadığı bilinmektedir. Özellikle büyük bir yıldız, nükleer kaynaştırma yakıt süpernovaya gider ve yıldız kütlesi kara delik.

Evrendeki büyük ve küçük yıldızların çoğu ikili sistemlerin üyesidir. Güneşimiz bugün yalnız bir yıldızdır, ancak diğer yıldızların çoğunda olduğu gibi bir ikizle doğmuş olabilir. Yıldızlar birçok soğuk, karanlıktan birinde doğar moleküler bulutlar– esas olarak moleküler hidrojenden oluşur – Galaksimizi çok sayıda avlayan. Yıldız doğumu içinde özellikle yoğun bir damla, güzel moleküler bulut kritik bir kütleye, boyuta veya yoğunluğa ulaşırsa, kendi yerçekiminin acımasız çekmesi altında çökmeye başlar. Bu çökmekte olan bulut olarak, güneş bulutsusu, gittikçe daha yoğun hale gelir, bulut ortalamasında başlangıçta mevcut olan rastgele gaz hareketleri, bulutsunun açısal momentumu. Açısal momentumun korunması, dönme hızının nebula yarıçapı küçülür. Bu rotasyon, bulutun pizza pizza hamurunun bir blobunun düz hale dönüşme biçimiyle karşılaştırıldığı şekilde düzleşmesine neden olur. disk. İlk çöküş yaklaşık 100.000 yıl sürer. O zamandan sonra bebek yıldız, bir yıldızınkine benzer cızırtılı bir yüzey sıcaklığına ulaşır. ana sıra Aynı kütlenin (hidrojen yakan) yıldızı. Bir yıldız doğar – genellikle bir veya daha fazla yıldız kardeşiyle bu yıldız doğum lekeleri parçalanma eğilimindedir. Her bir parça bir bebek yıldızı üretir. Bu nedenle, uzun zaman önce yalnız Yıldızımızın yıldız kardeşinin büyük olasılıkla Galaksimizin uzak bir bölgesine gittiği düşünülüyor – asla geri dönmeyecek.

Gökbilimciler, şanssız bir yıldız bir kara deliğe çok yaklaştığında, kara deliğin güçlü yerçekimi ile parçalandığını bilir. Ama her ikisi de kara delik ikili dosyalar ve yıldız ikili Kozmos'un sıradan köylüleridir ve sık sık buluşabilirler – işte o zaman işler daha ilginç hale gelir.

  Uzayda Astronomi ve Komşular

Bir çift yıldız İkili sistem karşılaşmak Süper kütleli kara delik ikilisi? Ne demişler, daha fazla, daha iyi.

Göksel “Ölüm Dansı”

Dr. Coughlin ve ekibi, arasında gerçekleşebilecek yerçekimi etkileşimlerinin yüz binlerce süper bilgisayar simülasyonunu gerçekleştirdi. Süper kütleli kara delik ikililer ve ikili yıldız sistemleri. Simülasyonlarına dayanarak, gökbilimciler bu tür karmaşık göksel etkileşimler için birçok olası sonuç olduğu sonucuna vardılar.

Bu buluşmaların çoğu iki olası senaryo ile sonuçlanır: yıldız ikili sistemden çıkarılır veya yıldızlar birer birer çıkarılır. İkinci senaryo ancak yıldız ikili sistem parçalandı. Bununla birlikte, ekip başka ilginç sonuçlar da buldu:

1. Hills Capture, talihsiz yıldızlardan birinin sistemden çığlık atması, diğer yıldızın da üyelerinden birinin etrafında yörüngeye yakalanması kara delik ikili.

2. Tek ve Çift Gelgit Bozukluk Olayları (TDE'ler)yıldızlardan biri veya her ikisi de tamamen parçalanır. Bu özel felaketin sonucu, yıldızların malzemesinin daha sonra süper kütleli kara delik ikili.

3. Yıldız Birleşmeleriyıldız ikilisi açısal momentumu kaybeder ve sonuç olarak çarpışır ve birleşir. Bu özel senaryo, aşağıdakilerle etkileşimden ve kara delik ikili.

Dr. Coughlin ve ekibi, üç egzotik ihtimalin potansiyel olarak çok faydalı olduğuna dikkat çekiyor. Bunun nedeni, belirli gözlemlerle tutarlı olan zevksiz masal sinyalleri oluşturacaklarıdır. Ayrıca, bu sinyaller gökbilimcilere gelecekteki gözlemlerde neleri arayacaklarını söyleyebilir.

Örneğin, bir çift TDE dublajlı parlak, çift tepe geçişli geçici açıklamayı ASASSN-15. Hızlandırılmış inspiral yıldız ikili ekibin tespit ettiği kalsiyumdan zengin bazı geçici sinyalleri açıklayabilir. Bu, yıldız ikili zaten ev sahibi galaksiden süper kütleli kara delik ikili. Bu modele göre, bir zamanlar kötü niyetli kişilerin üyesi olan iki bireysel yıldız ikili– her ikisi de ayrı ayrı galaksilerinden çıkarılmış – daha sonra tespit edilebilir aşırı büyüme yıldızlar binlerce ışık yılı aralarında olmalarına rağmen, akraba spektroskopik özellikler sergiliyorlar.

Arasındaki karşılaşmalar tarafından tetiklenen sayısız olası sonuç ikili yıldızlar ve süper kütleli kara delik ikili dosyalar bu olasılıkların daha fazla araştırılması gerektiğini önermektedir. Ayrıca, yeni modeller gökbilimcilerin eksiklerini keşfetmelerine yardımcı olabilir.


SİTE YOĞUNLUĞUMUZU ENGELLEMEK VE SAYFA AÇILIŞ SÜREMİZİN KISALTMAK İÇİN;
TÜM ESKİ YORUMLARI SİLDİK.
BİLGİNİZE...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın